صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نوبخت در نشست خبری:

مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایر با قانون اساسی است/ دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را به پیشگاه ملت گزارش می‌دهد

سخنگوی دولت گفت: تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در مجلس در مغایرت با اصل ١٧٦ قانون اساسی است و این در حیطه قوه مقننه نیست و در اختیار شورای عالی امنیت ملی است، اما از این جهت که عنوان شده تصویب این طرح کمک به دولت است، از نمایندگان ملت تشکر می‌کنم.

کد خبر : 25868

تاریخ انتشار : 02/04/1394 - 13:45


مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایر با قانون اساسی است/ دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را به پیشگاه ملت گزارش می‌دهد

به گزارش خط امید بهشهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران، گفت: رشد اقتصادی کشور در سال ٩٣ توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ایران مثبت ٣ درصد اعلام شده، البته این رشد محدود است و مطلوب دولت نیست، اما اینکه پس از دو سال به رشد مثبت رسیدیم یک عملکرد مثبت تلقی می‌شود.

وی افزود: قیمت گاز سی‌ان‌جی کاهش یافت و از ٦٠٠ تومان به ٥٠٠ تومان کاهش یافت.
نوبخت خاطرنشان کرد: دولت به‌دلیل در پیش بودن مسافرت‌های تابستانی مردم و اینکه ٣میلیون و ٤٠٠هزار سواری و ٣هزار اتوبوس که از گاز سی‌ان‌جی استفاده می‌کنند، بتوانند به‌سهولت اقدام به نقل و انتقال مسافران کنند، این تصمیم را گرفت.

سخنگوی دولت همچنین گزارشی از عملکرد وزارت راه در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.
نوبخت تصریح کرد: تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در مجلس در مغایرت با اصل ١٧٦ قانون اساسی است و این در حیطه قوه مقننه نیست و در اختیار شورای عالی امنیت ملی است، اما از این جهت که عنوان شده تصویب این طرح کمک به دولت است، از نمایندگان ملت تشکر می‌کنم، اما اصل این مصوبه می‌تواند در تعارض با اصل ١٧٦ قانون اساسی باشد و می‌تواند آثار خاص در اذهان عمومی داشته باشد.
وی در ادامه گفت: دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را نه تنها به مجلس، بلکه به همه مراجع قانونی و پیشگاه ملت گزارش می‌دهد.

سخنگوی دولت اظهار داشت:‌ متأسفم که این بحث (مذاکرات هسته‌ای) کف خیابانی و کوچه بازاری شده، اما تردید نکنید ما برخی پاسخ‌ها را به‌دلیل آسیب به تاکتیک‌های مذاکرات صریح بیان نمی‌کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: استیضاح حق نمایندگان مجلس است، اما استیضاح وزیر آموزش و پرورش کمکی به جامعه فرهنگی نخواهد کرد. اینکه چندین طرح استیضاح در مجلس مطرح است نسبت به گذشته بی‌سابقه بوده، اما ما این را ایجاد مانع در کار دولت توسط مجلس تلقی نمی‌کنیم.
سخنگوی دولت درباره احتمال جیره‌بندی آب در کشور، گفت: آب هست، اما کم است. ما با مشکلات آبی مواجه هستیم و با کاهش نزولات جوی روبرو هستیم و نیازمند به کارگیری منابع محدود کردن مصرف آب هستیم.
وی افزود: جیره‌بندی آب در دستور کار وزارت نیرو نیست و این وزارت موظف است برای مدیریت منابع و مصارف آب از همه روش‌ها استفاده کند تا ما از این گذر عبور کنیم.

سخنگوی دولت درباره سخنان اخیر معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: حرف آقای جهانگیری را تصدیق می‌کنم. کار شناسایی پردرآمدها کار دشواری است و وزارت کار با دقت این کار را انجام می‌دهد.
وی با اشاره به پرداخت یارانه 45 هزار 500 تومانی به سرپرستان خانوارها گفت:با توجه به عددی که پرداخت می‌وشد میتوان این تیجه را گرفت که هنوز حذف گسترده در یارانه صورت نگرفته است.
نوبخت درخصوص ادعای مطرح شده مبنی بر تخلف اسحاق جهانگیری در دیوان محاسبات کشور گفت: بیش از 8 سال از سمت آقای جهانگیری در دیوان محاسبات گذشته است و چرا اکنون این موضوع مطرح می‌شود؟ لطفا در این باره تناظر یک به یک نشود.
وی همچنین در جواب سوالی در مورد احتمال برگزاری سفرهای حج عمره، گفت: هنوز تصمیم جدیدی در این رابطه گرفته نشده است و سیاست‌های قبلی برقرار است.
نوبخت همچنین در مورد احتمال جمع‌آوری کارت‌های سوخت، گفت: تصمیمی در این رابطه نداریم. چرا که ما فقط سهمیه‌ها را حذف کرده‌ایم و از طریق کارت‌های سوخت می‌توانیم منبع کنترلی بر اطلاعات و چگونگی مصرف داشته باشیم بنابراین، تصمیمی برای جمع‌آوری کارت‌های سوخت نداریم.
سخنگوی دولت همچنین در مورد حواشی‌های اخیر استان فارس و شهر شیراز و اقدامات دولت و وزارت کشور در این رابطه‌، گفت: اتفاقات اخیر در شیراز برای دولت نگران‌کننده بوده است و قوه قضائیه در این رابطه در حال پیگیری است.
نوبخت همچنین در مورد برخی توهین‌ها در مراسم‌های مختلف به مسئولین دولت خاطرنشان کرد: متأسفم که در یک روز ملی در کنار حرم حضرت امام (ره) علیرغم توصیه مقام معظم رهبری به همدلی و همزبانی برخی حواشی اتفاق می‌افتد که معتقدم افکار عمومی قضاوت خواهند کرد و امیدوارم به توصیه رهبری مبنی بر همدلی و همزبانی و تقویت مسئولان اجرایی رفتار شود.
وی همچنین درباره توهین به برخی مسئوان توسط مداحان در مراسم‌های فرهنگی اظهار داشت:‌ این هم جای تاسف دارد. دروغ و تهمت برخی رسانه‌ها و رسانه ملی نسبت به مسئولان عالی قوه مجریه چیزی است که قابل تامل بوده و امیدوارم همگان به تاسی از رهبرانقلاب به توصیه ایشان در همدلی و همزبانی با دولت توجه کنند.
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درخصوص استیضاح فانی وزیر آموزش و پروش با بیان این مطلب که این استیضاح مشکل جامعه فرهنگی را حل نمی‌کند، تصریح کرد:  سال قبل حدود 17 هزار میلیارد تومان پرداختی وزارت آموزش و پرورش داشتیم وزارت آموزش و پرورش  همیشه در جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه بیش از مجلس محترم پرداختی داشته٬ حالا آیا وزیری که در این راستا تلاش کرده را می‌توانیم متهم به کم‌کاری نسبت به جلب اعتبارات برای کمک به ارتقای آموزش و پرورش کنیم؟ قطعا اینطور نیست.
وی ادامه داد: اگر فرهنگیانی که مشغول کار هستند و از اعداد دقیق درآمد دولت در این شرایط تحریم اطلاع نداشته باشند٬ ایرادی نیست. اما نمایندگان می‌دانند که وضعیت مالی دولت چطور است. با همه اینها دولت در تلاش است که نرخ تورم را تقلیل دهد، رشد اقتصادی را افزایش و اعتبارات طرح‌های عمرانی را سال به سال بیشتر کند. من فرهنگیان را افرادی بسیار فهیم و زیرک می‌دانم که به خوبی تشخیص می‌دهند که توان مالی دولت در این مرحله چگونه است. بحث این است اگر مشکلی در کشور وجود دارد٬ این مشکل برای همه است و تفاوت پرداخت نباید باشد.
سخنگوی دولت گفت: ما در اردیبهشت‌ماه نه تنها صددرصد اعتبارات را برای انجام این ماموریت دادیم٬ بلکه 690 میلیارد تومان هم برای پاسخگویی به مطالبات فرهنگیان پرداخت شد. رئیس‌جمهور در جلسه مشترک دولت و مجلس ضمن تایید حق مجلس انتظار داشت٬ به واقعیت‌ها توجه کنند؛ ضمن اینکه خیلی‌ها از یک جهت دیگر مایل نیستند که یک عده در آن سوی مرزهای ایران از اطلاعات ما باخبر باشند. در حالی که باز کردن این تنگناها جلوی این کار را می‌گیرد. چرا ما را وادار می‌کنید که مجبور شویم برخی اعداد و ارقام را بگوییم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آقای نعمت‌زاده در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده بود که به ما یارانه تولید داده نشده است و اینکه ما یارانه نگرفتیم به دلیل بی‌عرضگی ما نبوده بلکه ته کاسه چیزی نمانده بود که به ما دهند، گفت: آقای نعمت‌زاده اینکه فرمودند آن 30 درصد به تولید پرداخت نشد، حرف واقعا درستی است. چرا که درسالهای گذشته پولی برای ما باقی نماند. چون مجموع منابعی که از سال 89 تا امروز (خردادماه) از محل افزایش قیمت‌ها کسب شد حدود 135هزار میلیارد تومان بود. خب چقدر باید به خانوارها تقسیم می‌شد؟ نصف این مبلغ را باید پرداخت می‌کردیم اما ما بیش از 180 هزار میلیارد تومان بین خانوارها پرداخت کردیم.
وی ادامه داد: لذا ما آن بخش تولید را پرداخت نکردیم و نه تنها پرداخت نکردیم بلکه 50 هزار میلیارد تومان هم از خزانه برداشتیم، همچنین 5 هزار و 800 میلیارد تومان استقراض از بانک مرکزی در دولت قبل صورت گرفت و بین مردم تقسیم شد. این استقراض از بانک مرکزی می‌دانید چه تاثیری روی پایه پولی و تورم می‌گذارد؟ خب 40 درصد تورم از هوا و کره مریخ که نیامده بود؛ محصول یک سری تصمیم‌هایی بوده است.
نوبخت اضافه کرد: مردم دریافتی خودشان را بالا می‌بینند، اما این دریافتی از آن سو با افزایش تورم و پایه پولی و همچنین نپرداختن تولید همراه است. آیا مردم راضی هستند به جای اینکه ما برای فرزندان آنان شغل ایجاد کنیم پول خام توزیع کنیم؟ این 45 هزار 500 تومان برای خانوار سه نفره چقدر است مگر؟ البته د رزندگی بعضی خانوارها بسیار موثر است و ما باید حتی این عدد را بیشتر کنیم و طی سال گذشته و امسال به بهانه تقویت سبد غذایی توجه بیشتری به آنان کردیم.
وی با بیان اینکه البته در پایان سال در نامه‌ای به سازمان صنعت معدن و تجارت و همچنین بانک صنعت و معدن رسما ابلاغ شد که 1200 میلیارد تومان از تولید مربوط به بخش تولید است، تصریح کرد:یک بخش از مسئله تولید مربوط به آقای نعمت‌زاده و صنعت و معدن است. بخش دیگر آن مربوط به کشاورزی و حمل ونقل است. فقط در همین سال 175 میلیارد تومان به حمل و نقل دادیم برای تفاوت هزینه باز و مسافر. امسال هم تا همین سال 94 با همه کمبودها 100 میلیارد تومان از این بابت به وزارت راه دادیم تا تعدیل در راه اهن صورت گیرد.ما برای تولید امسال 400 میلیارد تومان دادیم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه گفته شد آقای وزیر این را تایید نکرده، نامه مکتوبی از وزیر صنعت و معدن را به خبرنگاران نشان داد  افزود: من حتی قبل از این جلسه به آقای مهندس نعمت‌زاده زنگ زدم که چطور توزیع کردید؟ گفت که خیلی خوب توزیع کردیم و تشکر می‌کنیم. گفتم برخی رسانه‌ها گفتند که شما این مبلغ را دریافت نکردید؟ گفت که منظور من آن تولید بوده است؟ گفتم کدام تولید؟ یک تولید است! و ایشان آن 1200 میلیارد تومان را که اصلا قرار نبود پول نقد به وزارت بدهیم را مطرح کردند.
نوبخت گفت: سوء تفاهمی برای آقای نعمت‌زاده که وزیر باسابقه و با تجربه‌ای است پیش آمده. بنده هم برای دولت و هم برای خودم اعتباری قائل هستم و امکان ندارد گزارش غلطی به رسانه‌ها بدهم و در هیچ موردی بخاطر شخصیت خودم و بخاطر حیثیت دولت خلاف واقع عرض نخواهم کرد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت یارانه در سال بعد ادامه خواهد داشت، گفت: قانون هدفمندی یارانه‌ها مربوط به برنامه پنجم توسعه است که سال 94 سال پایانی آن است و این‌که در برنامه ششم تکرار خواهد شد پس از بررسی‌ها مشخص می‌شود چون هنوز برنامه ششم به جمع بندی نرسیده است.
نوبخت همچنین در مورد منابع مکانیزه کردن انتخابات،‌ گفت: این‌که چقدر اعتبار برای کل کشور، تهران و شهرهای بزرگ نیاز است به سازمان برنامه‌ریزی اعلام شده و ما آمادگی داریم در تهران و شهرهای بزرگ این کار را انجام دهیم و سازمان برنامه موظف شده است نسبت به تأمین اعتبار آن اقدام کند. البته شورای نگهبان نیز باید در این زمینه اعلام کند که موافق اجرای طرح است یا خیر.
نوبخت درخصوص استعفای گلزاری از وزارت ورزش و جوانان، گفت: من از این موضوع بی‌خبرم و از وزیر ورزش خواهم خواست در این زمینه اطلاع‌سانی کنند.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که وزارت نفت 35میلیارد دلار را به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ خود پرداخت کرده آیا این اقدام قانونی است یا خیر، اظهار داشت: 35 میلیارد دلار در دولت قبل برای شرکت نیکو برای انجام سرمایه‌گذاری گرفته شده و اینکه آیا این مبلغ برگشت‌پذیر خواهد بود یا نه، بانک مرکزی مأیوس است و بنده هم از وزیر نفت و بانک مرکزی می‌خواهم در اطلاعیه‌ای جزئیات این موضوع را اعلام کند.
نوبخت همچنین در مورد نرخ پیش‌بینی بیکاری، گفت: پیش‌بینی ما در قانون 50 هزار میلیارد تومان از سوی سرمایه‌گذاران دولت در طرح های عمرانی، 103 هزار میلیارد سرمایه گذاری از سوی شرکت‌های دولتی و حدود 7 هزار از محل منابع طرح‌های آب‌ه ای مرزی است و همچنین تسهیلات 300 هزار میلیاردی توسط نظام بانکی که اگر همه اینها اتفاق بیفتد فکر می‌کنم نرخ بیکاری در حد 10 تا 10.5 درصد ثابت بماند.نوبخت در مورد احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: تا این لحظه صحبتی برای افزایش قیمت بنزین در سال جاری نشده است.


منبع : مشرق

 

  

مطالب مرتبط با : مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایر با قانون اساسی است/ دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را به پیشگاه ملت گزارش می‌دهد
دیدگاه شما در مورد : مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایر با قانون اساسی است/ دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را به پیشگاه ملت گزارش می‌دهد

مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایر با قانون اساسی است/ دولت عملکرد مذاکرات هسته‌ای را به پیشگاه ملت گزارش می‌دهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر