صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

جشن باستانی تیرگان؛ از ابریشم 7 رنگ تا برداشت خوشه‌های زرین

هنگامی که روز اول تیرماه فرا می‌رسد، آن روز را جشن تیرگان می‌نامند که یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های ایران باستان است.

کد خبر : 25856

تاریخ انتشار : 02/04/1394 - 13:04


جشن باستانی تیرگان؛ از ابریشم 7 رنگ تا برداشت خوشه‌های زرین

به گزارش خط امید بهشهر، تیرگان یا اول تیرماه جشن آیینی است، به‌نوعی سپاس‌گذاری و توجه به نعمت‌های الهی و پاسداشت میراثی است که نیاکان ما به یادگار گذاشته‌اند؛ جشن تیرگان، جشن فرزانگی ایران است و مراسم منحصر به خود را دارد.

همچنین آیین باستانی جشن تیرگان از گذشته با آغاز فصل برداشت گندم به شکرانه برکت و همبستگی با طبیعت برگزار می‌شد.

مسئول واحد مردم‌شناسی و میراث معنوی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این‌باره گفت: جشن تیرگان سیزدهمین روز از تیرماه باستانی ـ 10 تیر خورشیدی ـ برای زرتشتیان تیر یا تیشتر نام دارد که روایت است تیشتر به باریدن باران کمک می‌کند.

طوبی اوصانلو بیان کرد: روایت است هنگامی که روز تیر فرا می‌رسد آن روز را جشن تیرگان می‌نامند که یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های ایران باستان است.

وی تصریح کرد: روایت است در زمان منوچهر شاه پیشدادی به‌دلیل اینکه افراسیاب تورانی بر منوچهر پیروز شد و او را در تبرستان محاصره کرد، طرفین حاضر به سازش شده و قرار بر این شد از قله دماوند آرش جوان دلیر ایرانی تیر بر چله کمان نهد و پرتاب کند که این تیر کنار رودخانه جیحون بر درختی نشست و مرز ایران و توران مشخص شد.

مسئول واحد مردم‌شناسی و میراث معنوی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران خاطرنشان کرد: داستان دیگری که درباره جشن تیرگان آمده، این است که در زمان سامانیان و پادشاهی سیروس 10 سال در ایران خشکسالی روی داد و در چنین روزی مردم رو به بیابان آوردند و با نیایش خود از پروردگار آرزوی باریدن باران کردند و پس از آن بارش باران آغاز شد.

این مسئول با بیان اینکه به شادی آن در چنین روزی ایرانیان به یکدیگر آب می‌پاشیدند، اضافه کرد: آیین برگزاری جشن تیرگان به این‌گونه است که چند روز پیش از این جشن تمام خانه را از درون و بیرون پاکیزه کرده و صبح روز جشن همه آب‌تنی کرده و لباس نو می‌پوشند.

اوصانلو تصریح کرد: ویژگی این جشن تار نازکی از ابریشم هفت‌رنگ و سیم نازک و ظریفی را به‌‌هم می‌تابند که به‌نام تیر و باد مشهور است که شاید نشانه رنگ‌های رنگین‌کمان در آسمان معروف به تیر و کمان آرش باشد، زرتشتیان این تار در بامداد روز تیر به مچ دست خود می‌بندند و 10 روز بعد در روز باد به هنگامی که تیر آرش بر درخت فرو می‌نشیند، به باد می‌دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه عملیات برداشت گندم در مازندران از 9 خردادماه امسال آغاز شد، اظهار کرد: وضعیت امسال گندم در استان بسیار مطلوب است که پیش‌بینی ما از تولید گندم در سال‌جاری 188 هزار تن است.

عزیزالله شهیدی‌فر با بیان اینکه سطح زیرکشت گندم در مازندران 66 هزار و 700 هکتار است، گفت: پیش‌بینی ما این است در مقایسه با سال گذشته 10 تا 15 درصد افزایش محصول داشته باشیم.

وی تصریح کرد: شرکت غله و سازمان تعاونی روستایی، آمادگی خرید تضمینی این محصول را با نرخ مصوب دولتی دارند و مطالبات کشاورزان نیز در اسرع وقت تا یک هفته به حساب آنان واریز می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: بیش از 35 جایگاه خرید تضمینی گندم از کشاورزان در نظر گرفته شده که عمدتاً در شرق مازندران دایر است.

این مسئول با تاکید بر اینکه با توجه به هوای مساعد کشاورزان نسبت به برداشت گندم اقدام کنند، خاطرنشان کرد: توصیه ما به گندم‌کاران این است که از این هوای مساعد استفاده کنند و در اسرع وقت برداشت انجام شود تا بارندگی و ابرناکی در میزان رطوبت و برداشت مشکل‌آفرین می‌شود و ممکن است خسارت‌هایی به همراه داشته باشند.

شهیدی‌فر در پایان درباره وضعیت ماشین‌آلات برداشت، گفت: مشکلی از لحاظ ماشین‌آلات وجود ندارد و از ماشین‌آلات کشاورزی مناسبی استفاده می‌شود تا از میزان ریزش محصول گندم جلوگیری شود.

امیدواریم همه مردم با برگزاری این آیین‌های کهن گامی برای ماندگاری آیین‌های کهن بردارند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : جشن باستانی تیرگان؛ از ابریشم 7 رنگ تا برداشت خوشه‌های زرین

جشن باستانی تیرگان؛ از ابریشم 7 رنگ تا برداشت خوشه‌های زرین

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر