صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

سالم‌سازی دریا به یک سوت بند است

در حالیکه در کشورهای دیگر ساختارهای مناسبی برای حوزه دریا و ساحل تعریف شده است اما طرح‌های دریا در مازندران به یک سوت آویخته شده بر گردن ناجیان و چند چادر جداکننده محل شنا بند است.

کد خبر : 25687

تاریخ انتشار : 31/03/1394 - 16:54


سالم‌سازی دریا به یک سوت بند است

به گزارش خط امید بهشهر، چادرهای نامناسب کشیده شده از ساحل به سمت دریا برای جداکردن محل شنای مردان و زنان، سوتهایی که بر گردن ناجیان آویخته شده، پرچمهایی به رنگ های مختلف، چند ناجی با لباس مشخص و کلاه بر سر و ساختمانهای بلندی که بر دریا سایه افکنده، همه داشته های دریای مازندران از طرح های سالمسازی دریاست.

نبود ساختارهای مناسب در حوزه دریا و ساحل در مازندران، استقبال مسافران و گردشگران را برای حضور در مناطق ممنوعه شنا در استان بیشتر کرده است و بیشترین شمار تلفات در این مناطق گزارش می شود.

زیرساختهای نامناسب در حوزه دریا و ساحل در مازندران در حالیست که سالانه بیش از ۸۰ درصد مسافران برای بهره مندی از جاذبه های دریا به استان سفر می کنند اما آنچه که در ساحل تعریف شده، به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای مسافران نیست. 

کمبود امکانات و مناسب نبودن طرح های ساحلی از یکسو، کمبود ناجیان غریق و مطالبات معوق آنان از سوی دیگر سبب شده تا همواره طرح های سالم‌سازی دریا دستخوش مشکلاتی باشد. از سوی دیگر سالانه شمار قابل توجهی از هموطنانمان در دریای مازندران غرق می شوند و بیشتر این وقایع در مناطق خارج از اجرای طرح های سالم‌سازی دریا رخ می دهد.

طرح های سالمسازی دریا در مازندران امسال از اول خردادماه آغاز شده است و به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران، هدف از طرح های دریا این است که باید محیطی فراهم شود که مسافران علاوه بر استفاده از دریا در جنگل و دشت، اوقاتی خوبی را سپری کنند.

علیرضا یونسی در حاشیه رونمایی از نرم افزار چندرسانه ای در حوزه طرح های دریا در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: درسال گذشته استان مازندران از 
تابستان گذشته شمار غرق شده های دریای مازندران کاهش ۵۰ درصدی داشته است و برای پیشگیری از غریق هموطنان، نیازمند بازتعریف در حوزه طرح های سالم‌سازی دریا هستیم
لحاظ شاخص امنیتی ارتقا یافته است.

یونسی از تخصیص اعتبار شش میلیارد تومانی در حوزه سالمسازی دریا استان خبرداد و گفت: از اعتبار موجود چهار میلیارد آن برای بازسازی وهمسان سازی ۸ طرح دریا استفاده هزینه می شود.

نبود زیرساختهای مناسب از یکسو و بی توجهی به شعاعر دینی و مذهبی در سواحل از سوی گردشگران، فرهنگ بومی و محلی مناطق استان را دستخوش چالشهایی کرده است و هرازگاهی شاهد شنای مختلط مسافران در دریا هستیم و برخی گردشگران، دریا را با استخرخانوادگی اشتباه می گیرند.

حجت الاسلام عبدالرحمن باقرزاده، امام جمعه نور در آخرین اظهار نظر در این خصوص با بیان اینکه، معمولا فصل گردشگری با افزایش ناهنجاریها همراه است و برخی از مسافران حرمتی برای ارزشهای منطقه قائل نیستند گفت: باید برای حل این مشکل چاره جویی شود.

وقتی دریا استخر خانوادگی می شود

امام جمعه نور از شنای مختلط برخی مسافران در ساحل انتقاد کرد و از دستگاه قضایی و انتظامی خواست تا قاطعانه با ناهنجاری های اخلاقی برخورد کنند زیرا برخورد قاطع با هنجارشکنان عین رافت اسلامی است و باید مسافران به هنجارهای دینی منطقه احترام قائل شوند.

با توجه به اینکه در ایام ماه رمضان نیز طرح های سالمسازی دریا دایر است، متولیان امر بر لزوم حفظ شعائر دینی تاکید و عنوان می کنند اجازه داده نمی شود شنای مختلط در دریا صورت گیرد.

اما علیرضا یونسی، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیز در جلسه ای با اشاره به بحث شنا در سواحل خاطرنشان کرد: ابدا اجازه داده نمی شود شنا به صورت مختلط تحت هیچ شرایطی صورت گیرد و با متخلفین این امر را برخورد قانونی خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: طرح های زیادی در طول این چند سال اجرا شد ولی هیچ کدام به نتیجه درستی نرسیدند و باید طرحی ارائه شود که به درستی از دریا استفاده شود.

احد جاودانی با اشاره به طرح سالمسازی دریا در سال جاری گفت: در این طرح علاوه بر استفاده درست از دریا برمعرفی آداب و رسوم مازندران، معرفی مکانهای دیدنی استان و دستاوردهای فرهنگی نیز اشاره شده است.

شهرستان نوشهر نیز یکی از شهرستانهای است که ۶۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد و در آن طرح های دولتی و خصوصی در دست اجراست.

فرماندار نوشهر در جلسه بررسی طرحهای دریا با اشاره به اجرای سه طرح سالمسازی دریا در نوشهر می گوید: سه طرح دریا در مناطق سیترا، وسی سنگان و انارو وجود دارد که طرح سیترا 
بررسی های اجتماعی و فرهنگی نشان می دهد که علیرغم اینکه دریا از لحاظ جاذبه گردشگری و اقتصادی مفید است اما ساماندهی مناسب در این خصوص صورت نمی گیرد
و سیسنگان از طرح های شاخص کشور هستند.

لزوم کارهای فرهنگی در سواحل

محمدعلی قمی بیان داشت: سی سنگان تنها نقطه ای است که مسافران همزمان از جنگل و دریا استفاده می کنند و زیر ساخت مناسب دارد و مجموعه سیترا از جمله طرح هایی است که بعضی اوقات چهار هزار خانوار را در خود اسکان می دهد.

به تاکید کارشناسان، گردشگری منافاتی با دینداری ندارد و امام جمعه نوشهر با تاکید بر حفظ حرمت ماه مبارک رمضان در سواحل گفت: باید برای کارهای فرهنگی هزینه کرد و از خود مایه گذاشت تا حرمت این ماه در سواحل حفظ شود.

حجت الاسلام محمود مشایخ با تاکید بر اینکه بسته های فرهنگی برای طرح های سالم سازی دریا تعریف شود، افزود: گردشگری خوب است ولی نباید شخصیت دینی ما را از بین ببرد و اجرای احکام دین اسلام احتیاج به اقتدار و قدرت دارد.

مازندران طبق ارزیابی های وزرات کشور از بهترین استانها در زمینه اجرای طرح ساماندهی دریا بوده است اما با این حال، زیرساختهای طرح سالم‌سازی دریا در استان ضعیف است و به چند چادر، ناجی، سوت ناجی غریق و قایق های تفریحی خلاصه شده است.

به تاکید متولیان امر، بسیار از مشکلات و نابسامانی های موجود در حوزه دریا و ساحل ناشی از تشکیل نشدن سازمان ملی عمران سواحل شمالی است که با راه اندازی آن زیرساختهای جدیدی در این حوزه طراحی می شود.

با امکانات شهرستانی نمی توان پذیرای مسافران ملی در سواحل بود

در حال حاضر زیرساخت‌ها موجود در سواحل با توجه به بضاعت و امکانات پاسخگوی حجم گسترده حضور مسافران حاضر در سواحل نیست و به گفته فرماندار محمودآباد با امکانات شهرستان نمی توان از مسافران ملّی پذیرایی کرد.

سیف الله فرزانه رئیس ستاد ساماندهی سواحل شهرستان محمودآباد می گوید: بیشتر افراد غرق شده در سواحل محمودآباد مسافران و افراد غیر بومی که شناخت مناسبی از مناطق ساحلی نداشته و همچنین به فن شنا آشنایی ندارند هستند و باید برای کاهش آمار غریق در سواحل اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه ملی و شهرداری ها انجام شود.

وجود بیش از ۵۰۰ نقطه کور، کمبود طرح های سالم‌سازی دریا، کمبود ناجیان غریق و نارضایتی آنان از پرداخت نشدن معوقتشان از عوامل نگران کننده است، امسال حدود ۹۴ طرح سالمسازی دریا در بیش از ۴۷۶ کیلومتر نوار ساحلی دریای مازندران گسترده و فعال شده است اما در کمتر از ۲۰ روز گذشته، شش غریق در این استان ثبت شده است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : سالم‌سازی دریا به یک سوت بند است

سالم‌سازی دریا به یک سوت بند است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر