صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ساماندهی 17800 هنرمند صنایع دستی در مازندران

17 هزار و 800 نفر ازهنرمندان بخش صنایع دستی مازندران تاکنون ساماندهی شدند.

کد خبر : 25515

تاریخ انتشار : 28/03/1394 - 10:49


ساماندهی 17800 هنرمند صنایع دستی در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، علی ماهفروزی در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته صنایع دستی که در سالن همایش اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران برگزار شد با بیان اینکه 17 هزار 800 نفر از هنرمندان بخش صنایع دستی مازندران تاکنون ساماندهی شده‌اند، اظهار کرد: 40 میلیارد ریال تسهیلات نیز با همکاری صندق کارآفرینی امید صندوق مهر امام رضا (ع)، بانک توسعه تعاون، موسسه نگار نصر پرداخته شده و ادامه دارد.

وی افزود: از نظر تنوع و کیفیت، صنایع دستی مازندران از هیچ استانی عقب نیست و حتی امسال در نمایشگاه صنایع دستی کشور، صنایع دستی مازندران رتبه نخست را با بیشترین امتیاز کسب کرد اما مهم‌ترین مشکلات این بخش نداشتن شرکت‌های تجاری صادراتی مناسب است که خوشبختانه اخیراً دو شرکت در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

معاون صنایع دستی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران بیان کرد: 67 رشته صنایع دستی در استان وجود داشت که با ادغام برخی از رشته‌ها 51 رشته در بخش صنایع دستی مازندران شناسایی شده و فعالیت می‌کنند و حصیربافی و نمدمالی که در حال منسوخ شدن بود، دوباره در سال‎های اخیر احیا شدند.

این مسئول با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی مازندران در چندین نمایشگاه داخلی و بین‎المللی شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: در ماه‎های اخیر هنرمندان صنایع دستی مازندران در برلین آلمان و ایتالیا شرکت کرده‌اند و شرکت هنرمندان مازندرانی در نمایشگاه کشورهای مجارستان و کویت از برنامه‌های آینده در سال 94 است.

ماهفروزی خاطرنشان کرد: رویکردها برای دادن تسهیلات تغییر کرده و به‌صورت فراهم کردن امکانات در قالب طراحی، خرید مواد اولیه، بازاریابی و صادرات مهم‌ترین برنامه‌های صنایع دستی مازندران است تا بتوانیم بیشتر از هنرمندان این بخش حمایت کنیم.

معاون پارک علم و فن‎آوری مازندران نیز برای همکاری با صنایع دستی مازندران اعلام آمادگی کرد؛ سیفی با اشاره به اینکه پارک علم وفن آوری وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فن‎آوری است و این پارک برخلاف دیگر استان‎های کشور مدت 3 سال با هدف استفاده از علم و دانش برای تولید ثروت راه‌اندازی شده است، گفت: در حال حاضر 70 شرکت دانش‌بنیان در استان فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون در بخش صنایع دستی موفق نبوده‌ایم اما امروز اعلام می‌کنیم پارک علم و فن‎آوری استان می‌خواهد در کنار صنایع دستی باشد و خدمات ارائه کند تا مشکلات این بخش تسهیل و فعالیت‌ها تسریع شود.

معاون پارک علم و فن‎آوری مازندران تصریح کرد: با معرفی سرمایه‌گذاران و معافیت گمرکی می‌توانیم به صنایع دستی مازندران کمک کنیم.

محمود شیربچه نیز از هنرمندان صنایع دستی مازندران که اخیراً در نمایشگاه‌های کشورهای آلمان و ایتالیا شرکت کرد، یادآور شد: اطلاع‌رسانی به‌موقع نکردن برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی، نداشتن آمادگی، مشکلات ارسال، نوع طرح‌ها، سایز آنها و مالیات 37 درصدی بر اساس فروش مهم‌ترین مشکلات شرکت در این نمایشگاه‌ها بوده است.

رونمایی از دو کتاب با نام‎های دست‎بافته‎های روستایی مازندران و سفال ساری از جهاد دانشگاهی مازندران و نیز تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان، کارآفرینان صنایع دستی از دیگر برنامه‌های این همایش بوده است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : ساماندهی 17800 هنرمند صنایع دستی در مازندران

ساماندهی 17800 هنرمند صنایع دستی در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر