صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ثبت ۱۰۰۰ غریق طی ۶ سال فقط در سواحل مازندران

تحلیل آمارهای مرگ و میر حدود هزار نفر طی ۶ سال در دریای مازندران تراژدی غمباری را رقم می‌زند و هر سال به اندازه جمعیت چند روستای کوچک در دریای خزر غرق می‌شوند.

کد خبر : 25019

تاریخ انتشار : 23/03/1394 - 11:53


ثبت ۱۰۰۰ غریق طی ۶ سال فقط در سواحل مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، هر از گاهی صدای ضجه و شیون مسافرانی که برای بهره مندی از جاذبه های دریا به مازندران سفر می‌کنند در میان امواج گم می‌شود و در سوگ عزیزانشان در دریا سیاهپوش راهی دیارشان می‌شوند.

هر ساله دریای مازندران به‌طور میانگین با بلعیدن ۱۵۰ نفر خسارت‌های کلانی به کشور می زند و سرمایه های انسانی را در کام خود فرو می‌برد و هر سال این دریاچه قربانی می‌گیرد.

وجود بیش از ۵۰۰ نقطه کور، کمبود طرح های سالمسازی دریا، کمبود ناجیان غریق و نارضایتی آنان از پرداخت نشدن معوقتشان از عوامل نگران کننده است.

امسال حدود ۹۴ طرح سالمسازی دریا در بیش از ۴۷۶ کیلومتر نوار ساحلی دریای مازندران گسترده و فعال شده است اما در کمتر از ۲۰ روز گذشته، شش غریق در این استان ثبت شده است.

اگرچه آهنگ غریق دریای مازندران در دو سال اخیر روند کاهشی به خود گرفته است اما توقف این روند، مستلزم پوشش نقاط کور، افزایش شمار ناجیان و طرح‌های سالم‌سازی
بررسی علل غریق نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد افراد در خارج از محدوده شنا و اجرای طرح های سالمسازی دریا، جانشان را از دست داده‌اند
دریاست.

بررسی آمارهای غریق شش سال اخیر نشان می‌دهد که بیشترین شمار غریق در سال ۹۲ و به تعداد ۲۲۴ نفر در دریای مازندران بوده است.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران می‌گوید: در سال ۸۸ حدود ۱۸۷ نفر در دریای استان غرق شدند که بیشتر آن به تعداد ۳۸ نفر در بابلسر، ۳۰ نفر در نوشهر، ۲۱ نفر ساری، ۲۴ نفر محمودآباد و کمترین نیز به تعداد دو نفر در نکا و بهشهر و یک نفر در آمل بوده است.

وی بیان کرد: شمار غریق در سال ۸۹ یک نفر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و بیشترین تعداد به میزان ۳۱ نفر در نوشهر و محمودآباد، ۲۶ نفر در بابلسر، ۲۰ نفر در نور بوده است.

به گفته وی، روند غریق در سال ۹۰ در دریای مازندران کاهش یافت و به ۱۴۶ نفر رسید و در این بین بیشترین قربانیان مربوط به دریای نوشهر با ۳۳ نفر، ۲۷ نفر در محمودآباد، ۱۹ نفر در بابلسر و ۱۶ نفر در نور بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران ادامه داد: در سال ۹۱ متاسفانه شمار غریق رشد یافت و به ۲۱۴ نفر رسید که شهر محمودآباد با ۴۹ نفر رکورد دار شد و شهر بابلسر با ۳۳ نفر، نوشهر با ۲۷ نفر، نور با ۲۵ نفر و ساری نیز با ۳۰ نفر از دیگر مناطق با بیشترین شمار غریق بوده است.

عباسی ادامه داد: در سال نود و دو ۲۲۴ غریق در دریای مازندران ثبت شد که این بار هم محمودآباد با ۵۹ غریق در صدر قرار گرفت و ۲۹ غریق در نوشهر، ۲۴ غریق در نور، ۳۱ غریق در بابلسر ثبت شد.

روند کاهش غریق در سال ۹۳ با افزایش طرح های سالمسازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد و کمترین میزان غریق در شش سال گذشته 
روند کاهش غریق در سال ۹۳ با افزایش طرح های سالمسازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد
به تعداد حدود ۱۰۰ نفر و کاهش ۵۲ درصدی در دریای مازندران ثبت شد.

فعالیت طرح های سالمسازی دریای مازندران در سال جاری از اول خردادماه شروع شد و در ۲۰ روز گذشته شش غرقی در دریای استان به ثبت رسید که دو غرقی مربوط به اتباع خارجی بوده است.

آمارها نشان می‌دهد که سالانه بیش از پنج هزار نفر از غرق شدن در دریای مازندران نجات می‌یابند و ناآشنایی با فنون شنا و شنا در خارج از طرح های سالمسازی دریا مهم‌ترین علل مرگ و میر به شمار می‌رود.

در حال حاضر، ۱۶۹ نقطه شنا ممنوع و ۴۰۰ نقطه کور در نوار ساحلی مازندران شناسایی شده است که همواره خطر غرق شدن، مسافران این مناطق را تهدید می‌کند.

اما حبیب حسین زادگان مدیرکل ورزش و جوانان مازندران با بیان اینکه پنج هزار و ۳۶۵ نفر نجات یافته در سواحل دریای مازندران ثبت شده است، افزود: مازندران با داشتن ۴۷۰ کیلومتر ساحل بیشترین استفاده کننده از دریا را دارا است.

مدیرکل ورزش و جوانان مازندران تصریح کرد: مازندران به دلیل نزدیکی به پایتخت و دارا بودن آب و هوای معتدل در ایام نوروز ۱۰ میلیون مسافر را در نوروز پذیرا بود و در طول سال خدمات ملی ارائه می‌کند.

حسین زادگان با اشاره به ۳ هزارو ۳۲۲ ناجی غریق در استان خاطرنشان کرد: سال گذشته روزانه به طور میانگین ۶۶۴ نفر در طرح دریا خدمات رسانی می‌کردند.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از سواحل مازندران حادثه خیز است افزود: برای امسال حدود ۱۰۰ طرح تعریف شده و ساماندهی سواحل داریم.

محرومیت از پشتیبانی ملی در طرح ملی

حسین زادگان استفاده از تجهیزات را یک فاکتور برای
مشکلات فراروی ناجیان غریق مانند شفاف نبودن قراردادها و پرداخت نشدن کامل مطالبات، از جمله مسائلی است که این افراد را برای فعالیت در طرح های سالمسازی دریا دلسرد کرده است
کاهش تلفات دریا برشمرد و تاکید کرد: به همان اندازه که در طرح دریا خدمات رسانی ملی انجام می‌دهیم به همان اندازه نیز از پشتیبانی ملی محروم هستیم اما با تدابیر انجام شده در سال ۹۴ امیدواریم آمار غرقی‌ها به پایین‌ترین سطح کاهش یابد.

وی از تشکیل کمیته های ۱۶ گانه در طول سواحل خبر داد و تصریح کرد: آموزش ناجیان غریق و بازرسی‌ها جدی گرفته شده است تا طرح ساماندهی سواحل از اول خرداد امسال آغاز به کار کرده است.

مشکلات فراروی ناجیان غریق مانند شفاف نبودن قراردادها و پرداخت نشدن کامل مطالبات، از جمله مسائلی است که این افراد را برای فعالیت در طرح های سالمسازی دریا دلسرد کرده است اما معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با تاکید به اینکه قراردادی شفاف برای ناجیان غریق تنظیم و مشکلات بیمه آنها مشخص شود، گفت: در این قرارداد باید زمان و مکان حضور ناجیان و مجموعه فعالیت های آنها به طور مشخص در قالب یک سیستم یا کتابچه مشخص و وظایف آنها کاملاً شفاف تعریف شود.

علیرضا یونسی معاون سیاسی‎امنیتی استاندار مازندران بیان کرد: مجریان طرح نیز موظفند همه اطلاعاتی که مورد نیاز یک گردشگر است در مکان معین نصب کنند.

وی با بیان اینکه از هر طرح یا ایده ای که به فرهنگ درست از سواحل کمک کند استقبال می‌کنیم، بیان کرد: پیشنهاد می‌شود راههای ورود به مناطق ممنوعه بسته و امکان حضور مردم با وسایل نقلیه در آن مناطق وجود نداشته باشد، همچنین از آژیر خطر برای آگاه سازی مردم در روزهای طوفانی استفاده شود.

یونسی با اعلام اینکه حقوق ناجیان غریق به میزان افزایش تورم اضافه می‌شود، گفت: تنوع بهره برداری از سواحل مانند راه اندازی بازارچه محلی، ایجاد استخر در کنار ساحل، برپایی نمایشگاه و... مورد توجه قرار گیرد.

معاون 
در حال حاضر ۹۴ طرح سالمسازی دریا در مازندران با امکانات سنتی و برخی با امکانات نیمه مجهز فعالیت دارند که این تعداد پاسخگوی شمار زیاد مسافرانی که به این مناطق سفر می‌کنند نیست
سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران با اشاره به بازدید از برخی سواحل استان وضعیت سواحل شهرستان بابلسر را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: امسال بر اساس رده بندی و فعالیت ناجیان امتیازی در قالب کارنامه تدوین می‌شود که بر این اساس ناجیانی که فعالیت خوبی در سطح سواحل نداشتند حذف و از ناجیان برتر تجلیل می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: نیاز است ناجیان کارت شناسایی معین داشته باشند تا امکان شناسایی آنها وجود داشته باشد.

در حال حاضر ۹۴ طرح سالمسازی دریا در مازندران با امکانات سنتی و برخی با امکانات نیمه مجهز فعالیت دارند که این تعداد پاسخگوی شمار زیاد مسافرانی که به این مناطق سفر می‌کنند نیست، از اینرو همواره ناقوس مرگ در سواحل دریای مازندران به صدا در می‌آید.

به تاکید کارشناسان، فراهم نبودن زیرساختهای مناسب در سواحل و نبود برنامه ریزی مناسب در این زمینه سبب شده تا دولت‌ها، رویکردهای متقاوتی در زمینه دریا داشته باشند.

در حال حاضر به تاکید کارشناسان، نداشتن متولی مشخص در حوزه دریا و انجام کارهای موازی سبب شده تا برنامه مشخصی در این حوزه طراحی نشود و دریا در سالیان اخیر متولیان و پدرخوانده های مختلفی مانند میراث فرهنگی، شهرداری، وزارت کشور و در حال حاضر استانداری‌ها را تجربه کرده است.

نامشخص بودن متولی و نبود زیرساختهای مناسب در حالی است که در دولت گذشته در مازندران سعی می‌شد به جای تأمین نیازها برای کاهش غریق به دستکاری در آمارها پرداخته شود و یا افرادی که در دریا غرق می‌شوند را در لیست غریق در رودخانه‌ها و آب بندانها، به حساب آورند.

به هر روی، غریق سالانه به‌طور میانگین ۱۵۰ نفر در دریای مازندران، زنگ خطر و هشداری در استان به صدا درآورده است و متولیان امر باید بیش از هر زمان دیگر به فکر تقویت زیرساخت‌ها در حوزه ساحل و دریا باشند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : ثبت ۱۰۰۰ غریق طی ۶ سال فقط در سواحل مازندران

ثبت ۱۰۰۰ غریق طی ۶ سال فقط در سواحل مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر