صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ناکارآمدی مدارس فوتبال در مازندران

پایان حضور دانش آموزان در مدارس و آغاز ایام فراغت چند ماهه آن درتابستان، فرصت مناسبی برای شناسایی استعدادهای آن‌ها در رشته های گوناگون ورزشی است.

کد خبر : 24912

تاریخ انتشار : 20/03/1394 - 11:27


ناکارآمدی مدارس فوتبال در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، یکی از رشته هایی که همواره مورد توجه و دلخواه نوجوانان و جوانان است، رشته ورزشی فوتبال است. 

جاذبه های فوتبال با آن همه درآمدهای افسانه ای و شهرت بی پایانش، آرام آرام از سطح ورزشی مفرح که فقط برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان انجام می‌شد خارج گشته و از همان سنین کودکی می‌توان تلاش های فراوان این علاقمندان به همراه خانواده هایشان را برای تبدیل شدن به ستاره ای در آسمان فوتبال مشاهده کرد.

با همین تغییر دیدگاه‌ها است که دیگر اثری از فوتبال خیابانی در شهرهای مازندران مشاهده نمی‌شود. 

به ندرت می‌توان عده ای دلباخته فوتبال را یافت که با چند آجر و یک توپ پلاستیکی، ساعتهای فراغت خود را به انجام فوتبال در خیابان‌ها و کوچه‌ها مشغول باشند. 

آنها که در خود زمینه پیشرفت فوتبالی را می‌بینند دل به برنامه ریزی های مدارس فوتبال بسته و می‌خواهند از طریق آموزش های ارائه شده در این باشگاه‌ها، پله های ترقی را طی کنند. بخش عمده فعالیت های مدارس فوتبال مازندران به فصل تابستان محدود می‌شود. 

با وجود آن که نام این باشگاه‌ها مدرسه فوتبال است اما این مدارس، هیچ شباهتی به ساختار یک مدرسه با حداقل های لازم برای راه اندازی جلسه های آموزشی را ندارند.

تنها بخشی که این باشگاه‌ها را به نام مدرسه فوتبال معروف کرده است، حضور چند مربی برای آموزش اصول اولیه فوتبال است. 

در این باشگاه‌ها نه خبری از آموزش های تئوری، آنالیز فوتبال و تست های پزشکی است و نه می‌توان ردی از توجه به اصول اخلاقی و توصیه به علم آموزی را مشاهده کرد.

انگار این مدارس تشکیل می‌شوند تا هم بخشی از اوقات فراغت دانش آموزان را پر کنند و از همه مهم تر، منبعی برای تأمین درآمد صاحبان آن باشند. 

یکی از ساده‌ترین کارها در فوتبال، اخذ مجوز تأسیس و راه اندازی مدرسه فوتبال است.

رشد قارچ گونه این باشگاه‌ها در مازندران نشان می‌دهد سخت گیری های مرسوم و لازم برای واگذاری مجوز راه اندازی یک موسسه که به طور عمده با افراد سنین پایه ارتباط دارد، عمومیت ندارد و به آسانی می‌توان به جمع مدارس فوتبال مازندران پیوست. 

در مدارک لازم برای درخواست مجوز مدرسه فوتبال، هیچ نشانی از برخوردار بودن متقاضی از حداقل امکانات تمرینی مشاهده نمی‌شود و انگار هیچ ضرورتی در تأمین شرایط تمرینی مناسب در ذهن گردانندگان فوتبال احساس نشده است. 

به همین دلیل است که تمرین این به اصطلاح مدارس با حداقل های علمی و عملی تمرین های فوتبالی برگزار می‌شود. انجام تست های منظم پزشکی و برگزاری کلاس های تئوری و مانند آن هم فقط به یک شوخی شبیه است.

فقط کافیست یک مدرک مربیگری درجه D آسیا در پرونده موجود باشد که از طریق آن به آسانی می‌توان مجوزی برای آموزش فوتبال در مازندران گرفت. 

نگاهی کوتاه و گذرا به شرایط مشابه این باشگاه‌ها در کشورهای مدعی فوتبال نشان می‌دهد، نگاه بسیار متفاوت و دوراندیشانه در آکادمی های تحت پوشش این باشگاه‌ها، مکان های بسیار مناسب برای شناسایی و رشد استعدادهای فوتبالی است. 

امکانات تمرینی بسیار مجهز، کلاس های آموزشی، آزمایشگاه های پزشکی، خوابگاه و بسیاری ملزومات دیگر گردآمده در یک مجموعه، در کنار بهره مندی از مربیان متخصص در استعدادیابی و کار در رده های سنی پایه، این آکادمی‌ها را به معدنی واقعی برای استخراج جواهرهای کم نظیر فوتبال تبدیل کرده است. 

این آکادمی‌ها برای خلاف موارد مشابه وطنی، در تمام ایام سال مشغول فعالیت اند. شاید یکی از معدود موارد شباهت آکادمی های فوتبال باشگاه های بزرگ دنیا با مدارس فوتبال ایران، دریافت مبلغی به عنوان شهریه است. 

مبالغ بسیار گزاف دریافت شده توسط باشگاه های خارجی، صرف هزینه های روزانه می‌شود اما در ایران این مبالغ راهی به جز جیب گردانندگان مدارس فوتبال ندارد. 

تیم های معتبر فوتبال دنیا همواره خود را ملزم به داشتن آکادمی می‌کنند و از این طریق بخشی از نیازهای مربوط به تأمین بازیکن را جبران می‌کنند. 

تیم بزرگی مانند بارسلونا با انبوهی از افتخارات معتبر، تاکید فراوانی به استفاده از محصولات آکادمی فوتبال خود دارد و با صرف کمترین هزینه، بهره وری حداکثری را از تفکرات دوراندیشانه خود می‌برند. 

آن‌ها حتی به این مورد هم اکتفا نکرده و با راه اندازی آکادمی های خود در کشورهای گوناگون، فرصت ارائه توانمندی‌ها را به افراد مستعد این کشورها دادند. 

در ایران نمونه فعالیت آکادمی های فوتبال باشگاه های معتبر دنیا به خوبی قابل مشاهده است. 

آ.ث میلان در کیش، آرسنال در تبریز، مدرسه فوتبال برزیل در تهران، اینترمیلان در اصفهان و رئال مادرید در بم، مشهورترین آکادمی های فوتبال تأسیس شده در ایران برای زیرنظر گرفتن استعدادهای بکر استان های گوناگون هستند. 

در مازندران و با وجود فعالیت مدارس فوتبال متعدد، کمتر جایی را می‌توان یافت که علاوه بر فعالیت مداوم سالانه، برنامه ریزی درستی برای شناسایی، کشف استعدادها و معرفی بازیکنان به تیم های باشگاهی داشته باشد.

با وجود ظرفیت کم نظیر فوتبال مازندران و حضور پرتعداد بازیکنان این استان در تیم های لیگ برتری، شاید به جرات بتوان ادعا کرد هیچ کدام از این بازیکنان، ترقی و پیشرفت خود را مدیون مدرسه فوتبال نیست و این مورد، نقطه ضعفی بسیار بزرگ برای این آکادمی‌ها است. 

برخی از این بازیکنان در تیم های رده پایه باشگاهی مانند نساجی پیشرفت کردند و بسیاری از آن‌ها هم در استان های دیگر برای خود نام و نشانی پیدا کردند تا جای خالی آموزش های نوین فوتبالی درمدارس فوتبال مازندران بیش از پیش احساس شود. 

مدیر یکی از مدارس فوتبال تازه تأسیس مازندران اظهار کرد: اگر مدارس فوتبال نقش خود در شناسایی و رشد استعدادهای فوتبالی را به درستی انجام دهند، نقشی انکار نشدنی در پیرفت فوتبال استان داشته و می‌توانند بر شتاب فوتبال مازندران بیفزایند. 

مهدی رضی اظهار کرد: یکی از موارد بسیار مهم در فعالیت این مدارس فوتبال، لزوم استفاده و بهره مندی از مربیان کاربلد و متخصص برای فعالیت در رده های سنی و همچنین مدارس فوتبال است. 

وی بیان کرد: اگر در این مدارس از مربیان با دانش استفاده شده و فوتبالیست های نوجوان مازندرانی از سنین پایین فوتبال را اصولی آموزش ببینند، مسیر رسیدن آن به سطوح اول فوتبال کشور به شرط برخورداری از استعدادهای لازم، کوتاه تر خواهد شد.

وی بیان کرد: یکی از موارد مورد غفلت واقع شده مدارس فوتبال مازندران، بی توجهی به ارائه آموزش های تئوری است. 

رضی ادامه داد: با وجود آن که در مدرسه فوتبال تأسیس خود، این بخش را راه اندازی کرده و اصرار فراوانی بر انجام آن داریم، اما متاسفانه بسیاری از مدارس فوتبال مازندران رغبتی برای انجام این مورد بسیار مهم در روند آموزش های خود ندارند. 

این مدیر مدرسه فوتبال در مازندران ادامه داد: آموزش تئوری فوتبال، اخلاق در ورزش، آموزش قوانین داوری و بسیاری از موارد مشابه دیگر در کلاس های تئوری به فوتبالیست‌ها ارائه می‌شود و جای خالی آن در ساعات آموزشی مدارس فوتبال استان باید هر چه سریع‌تر پر شود.

رضی به ضرورت آموزش های تئوری اشاره کرد و گفت: اگر فوتبالیست های نوجوان و جوان، این رشته ورزشی را به صورت علمی فرا گرفته و با آموزش های عملی تلفیق کنند، راه رسیدن خود به موفقیت را هموارتر از همیشه خواهند دید. 

نکته امیدوارکننده مدارس فوتبال در مازندران، اهتمام هیات فوتبال مازندران به راه اندازی لیگ استانی میان مدارس فوتبال است.

این رقابت‌ها در چهار رده سنی 10، 11، 12 و 13 سال برگزار می‌شود و تیم های متعددی در دوره های گذشته برگزار شده در آن شرکت کردند. 

به گفته مسئول واحد مدارس فوتبال هیات فوتبال مازندران، این استان از معدود استان های فوتبال کشور در برگزاری مسابقات مدارس فوتبال فعال است.

به گفته رشیدی در حال حاضر بیش از 70 مدرسه فوتبال در مازندران به کشف استعداد فوتبالی مشغول اند و نقش بسزایی در رشد و توسعه فوتبال کشور و مازندران دارند. 

دیگر خبری از تیرهای دروازه و توپ های پلاستیکی در خیابان‌ها نیست. 

نسل این گونه فوتبال بازی کردن انگار سال‌ها است منقرض شده و دیگر نمی‌توان نشانی از آن همه شور و نشاط در نوجوان های عاشق فوتبال یافت. انگار نه انگار که از دل همین فوتبال های بی حساب و کتاب خی‌ایانی بود که ستاره های پرفروغ آسمان فوتبال ایران درخشش خود را آغاز کردند. 

حالا چه شده که با وجود فعالیت پرتعداد مدارس فوتبال که شکل مدرن شده بازی های خیابانی با شکل و شمایل امروزی است، به ندرت می‌توان آثاری از آن همه استعداد و انگیزه را مشاهده کرد.


منبع : بلاغ

 

  

مطالب مرتبط با : ناکارآمدی مدارس فوتبال در مازندران
دیدگاه شما در مورد : ناکارآمدی مدارس فوتبال در مازندران

ناکارآمدی مدارس فوتبال در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر