صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

طلایی که خاطر طبیعت را آزرده می‌کند/پریشانی دریا و جنگل از کم‌لطفی آدمیزاد

این‌روزها وقتی گام در دل طبیعت می‌نهیم، زباله‌ها، همان طلای کثیف، نخستین مهمان ناخوانده‌ای هستند که دل‎ها را چرکین می‌کنند و این ناجوانمردی انسان‎ها تنها دودش به چشم خودمان می‎رود.

کد خبر : 24891

تاریخ انتشار : 20/03/1394 - 10:20


طلایی که خاطر طبیعت را آزرده می‌کند/پریشانی دریا و جنگل از کم‌لطفی آدمیزاد

به گزارش خط امید بهشهر، آنچه که مازندران را از سایر مناطق مختلف ایران متمایز می‌کند، موقعیت طبیعی و جغرافیایی آن است، وجود دریا با ساحل زیبا به ‌همراه برخورداری از دامنه‌ها و پارک‌های جنگلی و کوهستانی، وجود قله‌ دماوند، غارها، آبشارها، رودخانه‌ها، آب‌های متعدد سرد و گرم معدنی، چشمه‌ها، تالاب‌ها به‌ویژه شبه جزیره میانکاله، این استان را به مجموعه‌ای متنوع برای زندگی و گردش تبدیل کرده است.

در حال حاضر وقتی وارد طبیعت مازندران می‌شویم، زباله‌ها نخستین چیزی است که توجه ما را به خود جلب می‌کند و این موضوع درخور استانی که نامش همراه با سرسبزی، زیبایی و طراوت یاد می‌شود، نیست.

وقتی وارد طبیعت می‌شویم، نخستین صدایی که به گوش می‌رسد خش‌خش زباله‌هایی است که مهمان‌های ناخوانده زیبایی‌ها هستند؛ برخی از زباله‌ها تا مدتی زیادی در طبیعت باقی مانده و غیرقابل بازیافت هستند.

رهاسازی و انباشت زباله در دامان طبیعت نه تنها منظرهای زشتی به‌وجود می‌آورد بلکه آلودگی‌های زیست‌محیطی و زمینه بروز برخی بیماری‌ها را فراهم می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر ساری گفت: زباله نه‌تنها مشکل ساری بلکه مشکل مازندران و استان‌های ساحلی است.

پرویز شعبانی با بیان اینکه تاکنون روی بحث زباله به‌طور جدی کار نشد، اظهار کرد: با پیگیری در دولت گذشته و اقدامات خوب در دوره جدید شهرداری و شورا، کارخانه زباله‌سوز با ظرفیت 450 تن برای ساری پیش‌بینی شده که قرارداد آن با شرکت چینی منعقد شده است.

وی با اشاره به آماده‌سازی و بسترسازی زمین کارخانه زباله‌سوز در ساری، بیان کرد: تلاش ما بر این است سال آینده این کارخانه راه‌اندازی شود تا مشکل زباله ساری برطرف شود.

* دفن زباله در منطقه پشت‌کوه ساری خوشایند نیست

عضو شورای اسلامی شهر ساری تصریح کرد: با توجه به وضعیت موجود، زباله ساری در منطقه پشت‌کوه کیاسر دفن می‌شود که این موضوع مشکلاتی را برای مردم و منطقه ایجاد می‌کند و از لحاظ زیست‌محیطی نیز خوشایند نیست.

شعبانی یادآور شد: زباله ساری به‎صورت رفت‎وبرگشت به مسافت 250 کیلومتر حمل می‌شود که این موضوع علاوه بر اینکه هزینه زیادی برای شهروندان دارد، احتمال آلودگی مسیر و ترافیک را نیز به همراه دارد.

وی افزود: راه‌اندازی این کارخانه به‌صورت جدی در حال پیگیری است و اعتبار کلانی برای این موضوع اختصاص یافته و به‌طور ویژه دنبال می‌شود، تلاش ما بر این است که تا سال آینده این مشکل رفع شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران نیز با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهمی که مازندران با آن مواجه است بحث زباله است، اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده و برگزاری نشست‌های تخصصی سال گذشته برنامه جامع ساماندهی زباله استان را طراحی و با همکاری دستگاه‌های مرتبط در کارگروه پسماند استان مصوب شد.

* وظیفه محیط‌زیست جمع‌آوری زباله نیست

ناصر مهردادی با بیان اینکه وظیفه محیط‌‌زیست جمع‌آوری زباله نیست، افزود: این اداره‌کل یک دستگاه نظارتی است که بحث‌ زباله را مدیریت می‌کند.

وی بیان کرد: با پیگیری‌های به‌عمل آمده مسئولان شهرهای نکا، گلوگاه و بهشهر مقرر شد کارخانه کمپوست زباله در شهرستان بهشهر راه‌اندازی شود که در حال حاضر آماده برای بهره‌برداری اولیه است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اعلام اینکه کارخانه کمپوست بهشهر کمتر از یک‌ماه آینده استارت می‌خورد، ادامه داد: آغاز به‌کار این کارخانه نوید خوبی برای مازندران است.

این مسئول با بیان اینکه کارخانه کمپوست در بابل مشغول به فعالیت است که پاسخگو نیست، خاطرنشان کرد: بحث کمپوست در تنکابن نیز در حال پیگیری است تا بتوانیم سامان‌دهی مطلوبی در ارتباط با زباله داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه در شهرهای ساری و نوشهر برای کارخانه زباله‌سوز و تولید برق پیگیری خوبی صورت گرفت، بیان کرد: قرار است برخی دستگاه‌ها از خارج وارد شود که برخی از این تجهیزات در حال حمل است و قرار است نصب شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران تصریح کرد: به‌صورت نمادین پاک‌سازی سواحل در دستور کار ما قرار دارد و مردم نیز در این راستا باید همکاری لازم را داشته باشند.

* رهاسازی زباله در طبیعت ناجوانمردانه است

این مسئول با بیان اینکه مازندران، استانی ویژه و در ایام تعطیلات میزبان مردم از تمامی نقاط کشور است تا از زیبایی و مواهب طبیعی آن بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: دیده شده برخی افراد به‌راحتی زباله‌ها را در حاشیه سواحل، جنگل‌ها و کنار جاده‌ها رها می‌کنند که این عمل بسیار ناجوانمردانه است و جای تاسف دارد.

معاون عمرانی استاندار مازندران نیز اظهار کرد: با توجه به گام‌هایی که دولت برداشته، اتفاقات خوبی در بحث پسماند در مازندران در حال پیگیری است.

علی نبیان با بیان اینکه در شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه با محوریت شهرستان بهشهر بحث کمپوست در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: 99 درصد کار رو به اتمام است و پیمانکار بهره‌بردار نیز انتخاب شده که به‌زودی بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای ساری و نوشهر راه‌اندازی کارخانه زباله‌سوز در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: تجهیزات این کارخانه در کشور مبدأ ساخته شده و اقدامات بسیاری صورت گرفته که در صورت تامین منابع مالی برای اجرای کار در ابتدای سال 95 این کارخانه افتتاح می‌شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران با بیان اینکه در شهرستان آمل نیز در این بخش اقدام خوبی صورت گرفته است، افزود: با پیگیری استاندار مازندران بحث مجموعه زباله‌سوز به روش پلاسما برای نخستین‌بار در کشور تفاهم‌نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی، استانداری مازندران با محوریت شهرداری آمل انجام شده که امیدواریم با تأمین منابع مالی اجرایی شود.

این مسئول درباره بحث مدیریت شیرابه زباله، بیان کرد: قرارداد تصفیه زباله به روش نانو با دانشگاه فنی نوشیروانی بابل به اتمام رسیده و اجرای کار شیرابه زباله در محل دپوی ساری در دستور کار قرار دارد.

نبیان با بیان اینکه بحث تصفیه شیرابه زباله به روش نانو در بابل اجرا می‌شود، گفت: بحث مدیریت پسماند در منطقه انجیل‌سی بابل با تامین منابع، محصور کردن محل، مدیریت شیرابه و اجرای کمپوست در دستور کار قرار دارد.

زباله مهم‌ترین مشکل مازندران است که رفع این مشکل، برای استانی که هرساله پذیرای گردشگران زیادی از تمامی نقاط کشور است، ضرورتی انکارناپذیر بوده که لازم است مسئولان در این بخش اهتمام ویژه و عملی داشته باشند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : طلایی که خاطر طبیعت را آزرده می‌کند/پریشانی دریا و جنگل از کم‌لطفی آدمیزاد

طلایی که خاطر طبیعت را آزرده می‌کند/پریشانی دریا و جنگل از کم‌لطفی آدمیزاد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر