صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

صنایع دستی مازندران مغلوب بازار بدلی چینی‎ها

اگر چه ایران زمین بهشت صنایع دستی به شمار می‌رود اما محصولات بنجل و چینی بر بازارهای هنرهای سنتی سایه انداخته و چرخ‌های هنر و صنایع دستی ایرانی زنگار بسته است.

کد خبر : 24820

تاریخ انتشار : 19/03/1394 - 12:21


صنایع دستی مازندران مغلوب بازار بدلی چینی‎ها

به گزارش خط امید بهشهر، بلورهای شیشه، تصویرهای نقش بسته بر چوب، چادرهای رنگ و وارنگ که ثمره تلاش‌های بانوی چیره دست کجوری است، نقش های مایه بر فرش ترکمن، همه و همه تصویرهای زیبایی را از هنردستی ایران زمین خلق کرده است و این آثار زیبا یکجا در قالب نمایشگاهی برای بازدید به صف نشسته‌اند.

دیگر نه از کالاهای بنجل چینی خبری است و نه از دلال‌هایی که سایه‌شان بر سر صنایع دستی سنگینی می‌کند، بلکه در همه غرفه‌ها، هنر ایرانی و هنرمندان این مرز و بوم خودنمایی می‌کند.

اگرچه رنگ و بوی هنر ایرانی را در جای جای نمایشگاه می‌توان حس کرد اما دیگر هنرمندانش حال و هوای گذشته را ندارند و وقتی به سراغشان می‌روید می گویند: امان از کالاهای تقلبی و چینی.

نوای دلنشین موسیقی آذری سکوت بهاری نمایشگاه را می‌شکند و چند جوان و دو کودک رقص سنتی و آیین کهن آذربایجان را همراه با ملودی ترسیم می‌کنند و مردم گرداگردشان حلقه می‌زنند.

جوانی که سرپرست گروه است، هدفش را معرفی آیین های اصیل و بومی منطقه بیان می‌کند و می‌گوید: نگهداشت این آیین‌ها و معرفی آن به دیگر هموطنان هدف اصلی است.

رحیم مددی مسئول گروه فولکوریک با بیان اینکه رقص آیینی آذربایجان در نمایشگاه ملی صنایع دستی در نوشهر به نمایش درآمده است، اظهار کرد: اجرای اینگونه آیین‌ها در نمایشگاه‌ها سبب می‌شود تا مردم بیشتر با این آیین‌ها آشنا شود.

وی معرفی و نگهداشت آیینهای سنتی و اصیل آذربایجان را از جمله اهداف گروه بیان کرد و گفت: آیینهای اصیل زیادی در منطقه وجود دارد که نیاز است در نمایشگاه‌ها معرفی شود.

اینجا نمایشگاهی از هنر اقوام ایرانی است و هنر دست زنان و مردم قومیتهای مختلف یکجا جمع شده‌اند و صنایع دستی ایران را متجلی کرده‌اند و هر غرفه و هنرش رازهای نهانی را در خود جای داده است که برای شنیدن باید همصحبت هنرمندانش شد.

وقتی به سراغ هنرمندان این نمایشگاه می‌روم، همه از واردات بی رویه کالاهای بنجل چینی، وجود واسطه‌ها، حمایت های ضعیف مسئولان و بالا بودن هزینه های تولید سخن می گویند.

منوچهر کوهی بلوری هنرمند معرق کار که سال‌ها در زمینه این هنر دستی فعالیت می‌کند و موهایش را در این رشته سپید کرده است، بها ندادن به هنرهای سنتی را از مشکلات مهم فراروی رونق صنایع دستی برشمرد و بیان کرد: رشته های مختلف صنایع دستی روز بروز در حال از بین رفتن است و هنرمندان این رشته دیگر رغبت برای فعالیت ندارند.

این هنرمند معرق کار با بیان اینکه مسئولان دیگر حمایت چندانی از هنرمندان صنایع دستی نمی‌کنند، یادآور شد: بالا رفتن هزینه‌ها، انگیزه را برای فعالیت می‌گیرد و متاسفانه کارهای تقلبی 
اگرچه رنگ و بوی هنر ایرانی را در جای جای نمایشگاه می‌توان حس کرد اما دیگر هنرمندانش حال و هوای گذشته را ندارند و وقتی به سراغشان می‌روید می گویند: امان از کالاهای تقلبی و چینی
اجناس چینی نیز بر هنر دستی اصیل دستی ایران لطمه می زند.

مجری نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران خاطرنشان کرد: کارهای تقلبی و چینی بیشترین ضربه را به کارهای اصیل ایرانی زده است و باید مسئولان فکری برای این موضوع داشته باشند.

وی با تاکید بر کاربردی شدن صنایع دستی تصریح کرد: برای کاربردی شدن هنرهای دستی ایران باید مسئولان حمایت لازم را داشته باشند و به تولیدکنندگان تسهیلات مناسب با بهره اندک داده شود تا کارگاههایشان را رونق بخشند.

این هنرمند معرق کار اضافه کرد: افزایش نرخ بیمه و هزینه‌ها سبب شده تا هنرمندان راغب به تولیدات هنری نداشته باشند و هر سال شاهد استقبال کمرنگ از صنایع دستی هستیم و اگر جلوی واردات بی رویه اجناس چینی به کشور گرفته شود مطمئناً بازار صنایع دستی ایران به رونق مطلوب خواهد رسید.

کوهی بلوری که سابقه شرکت در نمایشگاههای بین المللی از جمله ترکیه را دارد، ادامه داد: استقبال از هنرهای دستی ایرانی در نمایشگاههای خارجی بسیار بالاست اما مشکلاتی نظیر بالابودن نرخ کرایه های حمل و نقل از غربت هنرمندان برای حضور در این نمایشگاه‌ها می‌کاهد.

مجری نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران با بیان اینکه ۴۰ غرفه در نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر برپا شده است، گفت: از استان‌هایی نظیر مرکزی، گلستان، مازندران، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و غیره در این نمایشگاه شرکت کنند.

وی با عنوان اینکه نمایشگاه ملی صنایع دستی نوشهر هشت روزه است، افزود: حدود ۳۲ غرفه تقریباً به صورت رایگان به هنرمندان برای عرضه صنایع دستی واگذار شده است و اولویت شرکت در نمایشگاههای صنایع دستی مازندران با هنرمندان استان است و سپس از سایر هنرمندان کشور نیز برای حضور دعوت می‌شود.

مجری نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران اظهار کرد: متاسفانه برای برپایی نمایشگاه اسپانسری نداریم و تمامی هزینه‌ها را شخصاً تقبل کرده‌ایم درحالیکه برپایی این نمایشگاه‌ها به پویایی و رونق هنر دستی کمک می‌کند.

هزینه‌های بالای تولید کمرشکن شده

وی تاکید کرد: تلاش داریم تا در نمایشگاه‌های صنایع دستی، کالاهای بنجل و بی کیفیت عرضه نشود زیرا به رونق و کاربردی شدن آن لطمه می زند.

در این نمایشگاه صنایع دستی که هشت روزه است و در حاشیه پارک نگین نوشهر برپا شده است، هنر میناکاری اصفهان چشم نوازی می‌کند و حسین وردی نژاد هنرمند میناکار اصفهانی نیز که همانند دیگر هنرمندان سینه پرغصه ای دارد می‌گوید: هزینه های بالای تولید مثل رنگ های مورد نیاز گیاهی ازجمله این مسائل است.

کوهی بلوری ادامه داد: خوشبختانه در اصفهان تاحدی به صنایع دستی بها داده می‌شود و وضعیت تاحدودی مطلوب است.

اوج هنر صنایع دستی مرکزی را می‌توان با دیدن آثار پیکرتراشی هنرمندان این استان به نظاره نشست و محسن خلجی از هنرمندان صنایع دستی استان مرکزی نیز که در زمینه پیکر تراشی فعالیت دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پیشنه قابل توجه صنعت چوب در استان مرکزی یادآور شد: این استان قابلیتهای زیادی در زمینه هنرهای دستی دارد.

وی بازار فروش را دغدغه مهم هنرمندان صنایع دستی بیان کرد و گفت: حمایتهای صورت گرفته از هنرمندان صنایع دستی در این استان نیز چندان مطلوب نیست.

کوهی بلوری با اشاره به هنر کار دل است، بیان کرد: متاسفانه از طریق هنر نمی‌توان نان آوری کرد و بیشتر هنرمندان به خاطر علاقه در این رشته فعالیت می‌کنند.

خلجی که به گفته خودش در بیش از ۵۰ نمایشگاه بین المللی شرکت کرده است، 
کارهای تقلبی و چینی بیشترین ضربه را به هنرهای اصیل ایرانی زده است و باید مسئولان فکری برای این موضوع کنند.
استقبال دیگر کشورها را از آثار دستی هنرمندان مطلوب برشمرد.

این هنرمند که ۱۴ سال در زمینه تولیدات هنرهای دستی فعالیت دارد و ۲۰ نفر در کارگاه تولیدی‌اش مشغول فعالیت هستند ادامه داد: حدود سه سالی است که دولت اقدام به بیمه هنرمندان صنایع دستی کرده است.

وی به حضور پررنگ دلالان در بازار صنایع دستی اشاره و اعلام کرد: همچنین ورود محصولات چینی به هنرمندان صنایع دستی بسیار لطمه زده است و توان رقابت را از تولیدکننده داخلی می‌گیرد.

هنرهای دستی منطقه کجور احیاء شود

در این نمایشگاه هم هنردستان مردان و زنان ایران و هم نیکی خیرات می‌شود چرا که در یکی از غرفه های نمایشگاه، تولیدات دستی مددجویان زندانی برپا شده و عایدات فروش این محصولات به خانواده های زندانیان تعلق می‌گیرد.

بخش کجور نوشهر نیز از مناطق با سابقه در حوزه صنایع دستی ایرانی است که جایی برای عرضه هنرهایش در نمایشگاه پیدا کرده است و زهرا سلطانی مربی آموزش صنایع دستی در این منطقه که با حمایتهای صورت گرفته اقدام به برپایی غرفه به‌صورت رایگان در نمایشگاه کرده بود، به خبرنگار مهر می‌گوید: انواع صنایع دستی مانند گلیم بافی، گبه بافی، جاجیم بافی در این نمایشگاه عرضه شده است.

وی با اشاره به محرومیت منطقه کجور، ارائه تسهیلات برای کارآفرینی در بخش صنایع دستی را لازم برشمرد و گفت: با حمایت مسئولان می‌توان بسیاری از صنایع دستی از یاد رفته منطقه را دوباره احیا و به نسل کنونی معرفی کرد.

سلطانی یادآور شد: فعالیت در حوزه صنایع دستی بیشترین اشتغال زایی را دارد و با کمترین هزینه می‌توان نسبت به رونق این رشته اقدام کرد.

فاطمه نصیری دیگر هنرمند صنایع دستی که در زمینه چرم بافی و چرم دوزی فعالیت دارد، خاطرنشان کرد: برای تهیه مواد اولیه این رشته باید به دیگر مناطق برویم و این امر هزینه های تولید را بالا می‌برد.

غرفه صنایع دستی زنجان مملو از دست ساخته های هنرمندان این دیار است، انواع ظروف مسی که روی هم چیده شدند و هنر هنرمندان این دیار را نمایش می‌دهد و هنرمندی که می‌گوید: برای تولید ظروف مسی مشکلی نداریم اما در در تولید چاقو که از صنایع دستی مهم زنجان است با مشکل تأمین مواد اولیه روبرو هستیم.

وی بیان کرد: گرانی ابزار و مواد اولیه مانند سنگ، سبماده و دیگر ملزومات از مشکلات فراروی هنرمندان این رشته است و به همین دلیل بیشتر مواد اولیه را از جاهای دیگر تأمین کنیم، مشکلات زیادی در این بخش وجود دارد.

این هنرمند صنایع دستی، نبود بازارچه صنایع دستی در استانهای کشور از جمله زنجان را از دیگر مسائل فراروی برشمرد و خاطرنشان کرد: حمایت‌های صنایع دستی نیز از هنرمندان چندان مطلوب نیست.

در تک تک غرفه های نمایشگاه صنایع دستی می‌توان اوج هنر و خلاقیت ایرانی را مشاهده کرد، هنرهایی برآمده از دستان به رنج خوگرفته مردان و زنانی که خود در پس هنرهایشان گمشده و روزگار می‌گذرانند تا زیبایی و هنر را به خانه هایمان ارمغان است اما افسوس که این هنرهای اصیل در رقابت با کالاهای بی کیفیت چینی، همواره بازنده‌اند.

بازدید از نمایشگاه به پایان می‌رسد و نوای دلنشین موسیقی آذری که تداعی گر آیین سنتی آذربایجان است همچنان به گوش می‌رسد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : صنایع دستی مازندران مغلوب بازار بدلی چینی‎ها

صنایع دستی مازندران مغلوب بازار بدلی چینی‎ها

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر