صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

حقیقت تلخ خشکسالی 300 هکتار از شالیزارهای مازندران

300 هکتار از شالیزارهای میاندورود و جویبار در معرض نابودی قرار دارند.

کد خبر : 24796

تاریخ انتشار : 19/03/1394 - 11:51


حقیقت تلخ خشکسالی 300 هکتار از شالیزارهای مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، اغلب مردم ایران منطقه شمال کشور به‌ویژه مازندران را با برنج و شالیزارهای سرسبز خود می‎شناسند و فارغ از خیانت واردات بی‎رویه برنج به این صنعت، برنج تولیدی استان با تلاش‎های طاقت‎فرسای شالیکاران در سال‎های گذشته سهم به‌سزایی در تأمین نیاز کشور داشته است اما کشت این محصول که در شرایط فعلی معمولاً بدون آب متصور نیست، در سال جاری بیش از هر زمان دیگر با مشکلی به‌نام خشکسالی و کمبود آب مواجه است.

در پی کاهش شدید نزولات جوی در سال بارندگی گذشته، خطر خشکسالی و مرگ شالیزار در شهرهای میاندورود و جویبار امسال بیش از هر زمان دیگری موجب ایجاد نگرانی در بین شالیکاران مازندرانی شده و زنگ هشدار را به صدا درآورده است.

بیشترین مشکل در تأمین آب شالیزاری مازندران مربوط به زمین‌های شالیزاری گهرباران در میاندورود و شالیزارهای منطقه مشک‏‌آباد در جویبار است که با وجود تلاش‎های متولیان هنوز هم 40 هکتار از زمین‌های جویبار و 250 هکتار از شالیزارهای بخش گهرباران در میاندورود با مشکل خشکی و بی‎آبی قطعی مواجه شده است.

بخشدار گهرباران میاندورود با اشاره به دوری مسافت بخش گهرباران تا سد شهید رجایی به‌عنوان تأمین‌کننده اصلی آب این زمین، اظهار کرد: کم‎آبی و دوری مسافت موجب شده تا امسال 200 هکتار از زمین‌های گهرباران تا امروز آب لازم برای کشت شالی پیدا نکنند.

محمدابراهیم نوائیان گفت: روستاهای شمالی میاندورود در بخش گهرباران شامل برگه، محمدآباد، ولوجا، طبقده و تازه‎آباد سپاه از مناطقی هستند که بی‎آبی موجب ایجاد اختلال در کشت برنج آنها شده است و در روزهای گذشته جلسات متعدد با حضور فرماندار میاندورود برای رهیافت بحران آب داشتیم و این مشکلات در استان نیز پیگیری شد اما 50 هکتار از زمین‌های شالیزاری میاندورود به‌دلیل نوسان شدید در آبرسانی با خطر خشکسالی مواجه هستند که اگر فکر اساسی نشود تبعات نامناسبی در تولید برنج دارد.

وی از وجود سایه کم‎آبی بر بیش از 500 هکتار از شالیزارهای میاندورود خبر داد و افزود: در شرایط کم‎آبی شدید فعلی اجازه کشت برنج در 200 هکتار از شالیزارهای گهرباران صادر نشده است.


مدیر جهاد کشاورزی جویبار با اشاره به کشت 2 هزار و 452 هکتار از زمین‌های جویبار به کشت برنج، از تأمین آب 16 درصد از این شالیزارها از سد شهید رجایی خبر داد و بیان کرد: با توجه به کم شدن نزولات جوی کاهش قابل توجهی در آب کشاورزی این منطقه دیده می‎شود.

سلیمان حاتم‎نژاد مساحت 560 هکتار از زمین‌های شالیزاری این شهرستان را در معرض خطر خشکسالی دانست و اضافه کرد: از این مساحت بیش از 50 هکتار با خطر بیشتری مواجه است، به‌طوری که اگر تا آخر وقت امروز به آنها آب نرسد، کاملاً خشک می‌شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای دریافتی از هواشناسی در فروردین و اردیبهشت امسال 42 درصد کاهش باران داشتیم، تصریح کرد: در خرداد امسال تا امروز تنها 2/4 میلی‌متر باران در این منطقه بارید که نگران‌کننده است.

یکی از مشکلات موجود در شرایط بحرانی آب برخی بی‎قانونی‎های انجام‌شده توسط عده‎ای از کشاورزان برای تصاحب آب است، به‌طوری که هرگاه با کم‎آبی بیشتری مواجه می‎شویم، میزان پایبند نبودن کشاورزان مناطق بالادست به نوبت‎دهی بیشتر می‎شود به‌همین دلیل ظلم بیشتری به مالکان زمین‌های پائین که بیشترین فاصله را از سد دارند، روا داشته می‎شود و اگر چاره‎ای اندیشیده نشود، بحران کم‎آبی در کنار واردات بی‎رویه برنج سرنوشتی مشابه مزارع پنبه و صنعت نساجی را رقم می‎زند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : حقیقت تلخ خشکسالی 300 هکتار از شالیزارهای مازندران

حقیقت تلخ خشکسالی 300 هکتار از شالیزارهای مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر