صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دامداران؛ مدعیان جدید میانکاله / پدرخوانده‎های شبه جزیره اضافه می‌شوند

گویا داستان تاخت‌ و تاز بر پیکر میانکاله تمامی ندارد و این‌بار دامداران مدعی هستند که چرا محیط زیست با آنها همکاری ندارد و ساخت‌ و سازهای غیرمجاز را تخریب می‌کند!

کد خبر : 24750

تاریخ انتشار : 19/03/1394 - 09:44


دامداران؛ مدعیان جدید میانکاله / پدرخوانده‎های شبه جزیره اضافه می‌شوند

به گزارش خط امید بهشهر، از سال‌ گذشته تاکنون بازگرداندن زمین‌های ملی و قلع‌وقمع ساخت‌وسازهای غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی و مناطق حفاظت‌شده شدت گرفته و به‌طور طبیعی با واکنش‌های ذی‌نفعان مواجه بوده است.

پناهگاه حیات وحش میانکاله در بهشهر نیز باتوجه به اهمیتی که در زیست‌کره دارد و از طرفی با داشتن واحدهای دامداری و شرکت‌های صیادی که سال‌ها پیش از ثبت این اکوتوریسم بی‌نظیر جهانی، فعالیت خود را انجام می‌دادند، همواره مورد حساسیت‌ گروه‌های مردمی و حافظ محیط زیست بوده است.

در حال حاضر بیش از 100 واحد دامداری و صیادی در گستره پناهگاه حیات وحش میانکاله مستقر هستند که برخی از آنها به‌دلیل ساخت‌وسازهای غیرمجاز، مورد خطاب سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌اند و به‌ویژه صاحبان برخی از دامداری‌ها نیز هنوز سند رسمی مالکیت ارائه نداده‌اند یا سند آنها فاقد صلاحیت بوده و ارزشی ندارد.

در سال گذشته، چهار واحد دام‌داری و امسال نیز تاکنون تنها یک واحد دام‌داری غیرمجاز در میانکاله قلع‌ و قمع شده‌ است و تعدادی نیز دارای پرونده هستند که حکم قلع‌ و قمع یا خلع ید آنها به‌ زودی صادر می‌شود.

تصمیم سازمان محیط زیست مبنی بر اجرای احکام صادره، به مذاق برخی از افراد که خود را ذی‌نفع می‌دانند، خوش نیامده است، لذا راه تجمع در برابر فرمانداری بهشهر را درپیش گرفتند تا شاید فرماندار و رئیس شورای تأمین این شهرستان بتواند تدابیری که به سود آنها است، را اتخاذ کند.

عده‌ای از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست و ضابطان قضایی بدون اطلاع آنها نسبت به قلع‌ و قمع ساخت‌ و سازهای آنها اقدام کردند، گلایه‌مند بودند اما طبق شواهد و مدارک موجود، همه اقدامات انجام‌شده با اطلاع قبلی صورت‌گرفته و سهل‌انگاری از سوی افرادی است که خود را در میانکاله ذی‌نفع می‌دانند.

برخی نیز از وجود ساختمان بتونی در ورودی میانکاله، ابراز نارضایتی کردند و معتقدند که چرا محیط زیست، از چنین سازه‌هایی استفاده کرده است و ابتدا باید این ساختمان را تخریب کند.

خواسته ذی‌نفعان میانکاله این است که محیط زیست از تخریب ساختمان‌هایی که دامداران برای حفاظت از دامداری‌های خود ساخته‌اند، جلوگیری کند.

فرماندار بهشهر نیز از طرفی موضع قانون‌مندی را عنوان کرد و از طرفی نیز خواستار تجدید نظر در برخی از احکام صادرشده درباره قلع‌وقمع ساخت‌وسازهای غیرمجاز در میانکاله شد.

محمدتقی نورزاد معتقد است که ساختمان‌های متعلق به سال‌های قبل از 85 در میانکاله، به اتکای قانون ساخته شده‌اند و محیط زیست نباید آنها را تخریب کند.

وی گریزی نیز به موضوعات قبلی درباره میانکاله مانند محدودیت در تردد و استفاده از ساحل و سایر نقاط دیدنی این جزیره زد و گفت: بومیان منطقه، بهترین حافظان و نگهبانان میانکاله هستند و باید در تصمیماتی که گرفته می‌شود، به ذی‌نفعان توجه خاصی شود.

رئیس اداره محیط زیست بهشهر نیز در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: براساس قانون، هر واحدی که غیرمجاز باشد، باید تخریب شود و هیچ فرقی بین ساختمان‌های جدید یا قدیم وجود ندارد.

زمان رضا احمدی اظهار کرد: در اینکه پناهگاه حیات وحش میانکاله دارای ذی‌نفعانی است، برای محیط زیست نیز قابل قبول بوده اما استقرار و فعالیت آنها باید مطابق با مقررات محیط زیست باشد.

وی ادامه داد: پناهگاه حیات وحش میانکاله نیاز به پاسگاه محیط‌بانی داشت، لذا ساختمانی که در ورودی آن ساخته شده، برای حفاظت از این پناهگاه 68 هزار و 800 هکتاری است که به‎صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد.         

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر بیان کرد: برخی از دامداران میانکاله می‌خواهند برای خود مهمان‌سرا بسازند اما محیط زیست چنین اجازه‌ای را به آنها نمی‌دهد، این در حالی است که بسیاری از ذی‌نفعان پناهگاه حیات وحش میانکاله خود را با شرایط و قوانین این زیست‌کره وفق داده‌اند و مشکلی ندارند.

رضا احمدی گفت: ساخت‌وسازی که توسط ذی‌نفعان انجام می‌شود، باید مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی باشد؛ استفاده از سازه‌ها و مصالح سبک مدنظر محیط زیست است.

وی در پایان تصریح کرد: ذی‌نفعان میانکاله همواره مورد حمایت محیط زیست بوده و هستند اما این پناهگاه حیات وحش، حساسیت‌های و شرایط زیست‌محیطی خاص خود را دارد که باید به آن احترام گذاشته شود.

به گزارش فارس، پناهگاه حیات وحش میانکاله با دو اکوسیستم آبی و خشکی شامل تالاب و شبه‌جزیره، از طرفی مورد نظر محققان، پژوهشگران و دوستداران طبیعت از سراسر ایران و جهان بوده و از طرفی نیز به بهانه بازدید و یا القای نبود حیات وحش در این زیست‌کره، مورد چشم‌داشت افراد سودجو قرار گرفته است.

محدودیت‌های اعمال‌شده در تردد و استفاده از ساحل حدود 70 کیلومتری میانکاله، قصه‌ای تکراری است؛ زیرا حتی اگر این محدودیت‌ها برداشته شود، زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری آن وجود ندارد.

شهرستان بهشهر، در مدیریت ساحل 300 متری دریای زاغمرز مانده است و هنوز پس از سال‌ها نتوانسته این طرح دریا را مطابق با استانداردهای لازم و آن‌طور که نظر و خواسته مسافران است، اداره کند، حال چگونه می‌تواند مدیریت ده‌ها کیلومتر از ساحل میانکاله را به‌دست بگیرد یا حتی از ایجاد طرح دریا در 2 هزار متر آن صحبت کند.

بهتر است برخی مدیران بهشهر به‌جای گریز از قانون و چرخاندن سمت حرکت به‌سمت ساحل میانکاله، خبرهایی مبنی بر قلع‌وقمع و یا اعاده زمین‎ها در مناطق حفاظت‌شده ایران و سایر کشورها را مطالعه کنند تا با یک تجمع عادی، حرفی از تجدید نظر رأی دادگاه و یا قوانینی که در هیچ کتابی نیامده است، سخن نگویند.

پناهگاه حیات وحش میانکاله، سال‌های سال است که مورد تاخت‌وتاز افراد سودجو قرار گرفته و باید برای همیشه جلوی این قبیل حرکات که منشأ مطالبات و سوءاستفاده‌های بزرگ‌تر و غیرقابل جبرانی می‌شود، گرفته شود.

وجود ذی‌نفعان در میانکاله را هیچ مرجعی نفی نکرده است، لذا مسئولان نیز باید از تریبون‌هایی که در اختیار دارند ضمن برشمردن حساسیت‌های درونی و بیرونی این ذخیره‌گاه زیست‌کره، آنها را به همکاری با محیط زیست و قوانین مختص به این سازمان، آگاه کنند تا منجر به تجمعات احساسی و غیرمنطقی نشود.

شبه جزیره و تالاب بین‌المللی میانکاله، نه با ورود گردشگر مخالف است و نه با فعالیت دام‌داران و شرکت‌های صیادی، نه با حضور شکارچیان مخالف است و نه با حضور محققان و پژوهشگران؛ این اکوسیستم بی‌نظیر در کنار 11 ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران، با ساخت‌وسازها، صید و شکار، تردد، فعالیت و تحقیق غیرمجاز مخالف است و همه محدودیت‌ها به این خاطر است که هنوز صدای تفنگ‌ها و تورهای غیرمجاز، سازه‌های سنگین، آتش‌زدن‌های گاه و بی‌گاه و ورود غیرمجاز افراد به این مناطق حفاظت‌شده را نمی‌توانیم انکار کنیم.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : دامداران؛ مدعیان جدید میانکاله / پدرخوانده‎های شبه جزیره اضافه می‌شوند

دامداران؛ مدعیان جدید میانکاله / پدرخوانده‎های شبه جزیره اضافه می‌شوند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر