صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ردپای همه‌چیزخوارها در جنگل‌های هیرکانی/راش‌ها خواب مرگ می‌بینند

هنوز داغ دل جنگل های هیرکانی از بیماری سوختگی شمشادها التیام نیافته که ردپای حشره یا آفتی همه چیزخوار، خواب درختان راش شمال را برهم زده است.

کد خبر : 24492

تاریخ انتشار : 17/03/1394 - 10:10


ردپای همه‌چیزخوارها در جنگل‌های هیرکانی/راش‌ها خواب مرگ می‌بینند

به گزارش خط امید بهشهر، حشره ای مرموز و ناشناخته که برخی از آن پروانه برگخوار و برخی دیگر کرم وجبی یاد می‌کنند کمر به قتل راش‌ها و افراهای جنگل های هیرکانی بسته‌اند.

در آستانه ماه اردیبهشت ردپای لاروهایی که از آن به عنوان همه چیزخوار یاد می‌شود در جنگل های شمال گزارش شد، آفتی که راش‌ها، افراها، ممرز، بلوط و تمشک های جنگلی را نشانه گرفته‌اند و از آن تغذیه می‌کنند.

این بیماری تاکنون در جنگل های گیلان و گلستان گزارش شده و ردی از آن به‌صورت مختصر و جزئی در برخی عرصه های جنگلی مازندران نیز گزارش شده است.

این بیماری تاکنون در جنگل های گیلان و گلستان گزارش شده و ردی از آن به‌صورت مختصر و جزیی در برخی عرصه های جنگلی مازندران نیز گزارش شده است

رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر با بیان اینکه چندسالی با آفتی بنام بیماری بلایت در شمشادستانها دست و پنجه نرم می‌کنیم می‌گوید: این آفت دو سه سالی است که گریبان جنگل های شمال از گیلان تا مازندران را گرفته و به شمشادستانهای منطقه خسارت زده است.

غلامحسن اشرفی نیا افزود: این بیماری به قسمتی هایی به‌صورت پراکنده در ذخیرگاه توسکاتک نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان خسارت زده است.

وی با اشاره به اقدامات کنترلی یادآور شد: خوشبختانه این بیماری کنترل شده است ولی در شرق و غرب خسارتهای زیادی به شمشادستانها وارد شده است.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی مازندران ـ نوشهر به گزارشی مبنی بر بروز خسارت بر گونه های افرا و راش در جنگل های منطقه اشاره کرد گفت: این حشره برگخواربصورت کرم های قهوه ای بوده که در حال تغذیه از برگ‌های نهال‌های جوان راش است.

وی بیان کرد: این گونه در جنگل های منطقه مشاهده شده و حتی گزارش شده که برگهای تمشک های حاشیه جاده را نیز خورده است و اکنون این لارو در حال تغذیه از برگهای راش جوان است.

اشرفی نیا ادامه داد: هماهنگی لازم برای بررسی این خسارت‌ها و اینکه این پدیده از کی شروع شده، انجام شده است و هنوز تشخیصی نداریم که این لارو مربوط به چه گونه ای است.

رئیس اداره حفاظت و حمایت و منابع طبیعی مازندران ـ نوشهر یادآور شد: گزارش‌هایی درباره برگخواری راش و افرا داریم و هنوز دیدگاه علمی درباره این آفت نمی‌توان ارائه کرد.

خسارت گونه هایی که برخی از آن به همه چیزخوار یاد می‌کنند تنها مختص جنگلهای غرب مازندران نبوده بلکه امین وطن دوست کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، مشاهده این آفت را در جنگل های این حوزه اداره کل تأیید می‌کند.

وی گفت: در منطقه ساری گونه برگخواری گزارش و مشاهده شده که در مرکز و غرب مازندران بیشترین ردی پای آن را می‌توان دید.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی مازندران ـ نوشهر خاطرنشان کرد: همچنین نوعی از پروانه برگخوار نیز در عرصه های جنگلی شرق مازندران گزارش شده که لاروهای این گونه برگخوار است از اواخر فروردین ماه شروع به تغذیه از برگ‌ها می‌کنند.

این مسئول بیان کرد: گونه های انجیری، بلوط، افرا و توسکا بیشترین منبع تغذیه گونه های برگخوار هستند و بیشترین مشکل نیز در حوزه جنگلداری شهرستان ساری، بهشهر، قائمشهر و نور گزارش شده است.

وطن دوست با عنوان اینکه آفت برگخوار به‌صورت مقطعی در عرصه های جنگلی ظاهر می‌شود گفت: معمولاً از اواخر فروردین ماه این آفت ظهور می‌کند.

مشاهده گونه های برگخوار در جنگل های شمال

در عین حال معاون قائم مقام دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور نیز با تأیید مشاهده گونه های برگخوار در جنگل های هیرکانی شمال تصریح کرد: این افت در گیلان و گلستان تا حدی خسارت زده است و مشغول بررسی این موضوع هستیم.

یزدانفر آهنگران ادامه می‌دهد، همچنین در حوزه جنگلی نکا و محمودآباد نیز خسارت‌هایی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه دو نوع حشره گزارش شده است، گفت: پروانه ابریشم بافت ناجور از جمله گونه‌هاست که همه چیزخوار و برگخوار است و از همه گونه‌ها تغذیه می‌کند و ۴۰۰ تا ۵۰۰ میزبان دارد و گونه دیگر کرم های وجبی نام دارد که وجب مانند حرکت می‌کند و در برخی جاها بین دو تا سه گونه هستند.

آهنگران با عنوان اینکه این گونه دوم بیشتر از راش و افرا و ممرز تغذیه می‌کند ادامه داد: بیشتر خسارتهای هر دو نوع گونه در گیلان و شهرستانهای رودبار و سیاه کل و در مازندران نیز در نوشهر، نکا و بهشهر و در گلستان نیز در جنگل های گرگان، علی آباد و مینودشت گزارش شده است.

قائم مقام دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره راهکارهای مبارزه با این آفت‌ها بیان کرد: راهکار مبارزه با برخی گونه‌ها مشخص است و بیشتر به شیوه مکانیکی است و با جمع آوری شفیره های آفت و تخم ریزی‌هایی که انجام می‌دهند و سوزاندن آن نسبت به مبارزه اقدام شده است.

آهنگران یادآور شد: مبارزه مکانیکی با گونه های همه چیز خوار در گلستان و گیلان انجام شده ولی در مازندران به دلیل آنکه سطح خسارت‌ها زیاد نبوده است، درحال بررسی هستیم.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : ردپای همه‌چیزخوارها در جنگل‌های هیرکانی/راش‌ها خواب مرگ می‌بینند

ردپای همه‌چیزخوارها در جنگل‌های هیرکانی/راش‌ها خواب مرگ می‌بینند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر