صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دست کندوان و اسکانیا باز به خون آلوده شد

جاده چالوس از پرحادثه‌ترین جاده‌های کوهستانی جهان که این بار هم در حادثه‌ای دیگر دست آن و اتوبوس اسکانیا به خون مسافرانش آلوده شده و بازهم ننگ گردشگرکُشی بر پیشانیش نقش بست.

کد خبر : 24337

تاریخ انتشار : 14/03/1394 - 12:27


دست کندوان و اسکانیا باز به خون آلوده شد

به گزارش خط امید به نقل از مهر، جاده‌ای کوهستانی و سرد، اتوبوسی با هزاران آروز و خاطره مسافرانش در راه و چراغی که چشمک می‌زد، این شروعی بود برای یک حادثه. دخترکان و پسرکان خردسالی که محو تماشای زیبایی‌های طبیعی جاده شده بودند تا پس از بازگشت به وطنشان، خاطراتشان را برای دیگر همسالانشان تعریف کنند.

تقلای بی‌فرجام شاگرد و راننده، برخورد اتوبوس با کوه، سقوط دلخراش به عمق دره ۲۰۰ متری و صدای ضجه و فریاد کمک خواهی گردشگران، خواب نیمروزی کوهستان را شکست و رویای شیرین مسافرانش را از شمال، خونین کرد.

و مدتی بعد سکوت بود و دره و اتوبوسی که بیشتر شبیه آهن پاره شده و مسافرانی که هر یک خاطره شدند، خاطره شیرین زائرانی که از حرم به حرم آمده بودند و در میانه راه، گرفتار بلا شده‌اند، این بود سرنوشت گردشگرانی از کشور عراق در جاده‌های پرپیچ و بلای مازندران.

وقتی سراغ‌شان را می‌گیریم همه نشانی دره هریجان، ورودی سد سیاه بیشه را می‌دهند.

ماه به مرکز آسمان رسیده و تلاش چندساعته برای امدادرسانی به پایان آمده است، اما همچنان نگران سرنوشت یک مسافر هستند که مفقود شد. برخی می‌گویند شاید همچنان در عمق دره باشد.

ساعت به نیمه شب رسیده و در راهروی بیمارستان طالقانی چالوس، جویای حال مسافرانی می‌شویم که سرنشینان اتوبوس حادثه دیده بودند. حال و هوای بیمارستان غمبار و ماتم زده است و مردم و مسئولانی که برای دلجویی بازماندگان و مجروحان به بالینشان آمده‌اند.

اگرچه غریبه هستند اما قلب همه آنهایی که خبر سقوط اتوبوسشان را شنیدند از این حادثه ماتمبار شده است و خود را در غمشان شریک می‌دانند و با حادثه دیدگان همدردی می‌کنند. مسافری که با لهجه عربیش چندبار نام مبارک امام رضا (ع) را بر زبان جاری می‌کند و به سختی به دیگران می‌فهماند که زائران حرم رضوی هستند و از نجف به ایران آمده‌اند.

۲۵ فوتی و ۱۶ مجروح نتیجه سقوط اسکانیا

مدیرکل مدیریت بحران مازندران که در بیمارستان طالقانی حضور داشت در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این حادثه ۲۵ فوتی داشت، ادامه می‌دهد: ۱۶ نفر از مجروحان نیز به بیمارستان‌های نوشهر و چالوس منتقل شده‌اند.

علی اصغر احمدی می‌گوید: یک نفر از سرنشینان اتوبوس مفقود شده است که گمان می‌رود یا زیر اتوبوس له شده یا اینکه هنوز جسدش در عمق دره باشد که تلاش برای یافتنش ادامه دارد.

وی ادامه می‌دهد: از ۱۶ مجروح اتوبوس اسکانیا، ۱۰ نفر خردسال و کودک بوده که پنج نفر دختر و پنج نفر پسر هستند و از شش بزرگسال نیز چهار نفر زن و دو نفر مرد هستند.

وی با بیان اینکه متوفیان این حادثه به سردخانه منتقل شده‌اند، بیان داشت: علت بروز حادثه از سوی پلیس راه در دست بررسی است.

حدیث گردکلی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس نیز با بیان اینکه تمامی پزشکان اعصاب، جراحی، ارتوپد، متخصص اورژانس و تیمهای پزشکی از ساعات اولیه آماده خدمت رسانی هستند تصریح کرد: یک کودک در حال انتقال به آی سی یو است.

وی گفت: حادثه دیدگان از مشهد مقدس به تهران با هواپیما اعزام شدند و با دو دستگاه اتوبوس برای شمال گردی به مازندران آمده بودند که یک دستگاه اتوبوس دچار حادثه شده است.

در بررسی‌های اولیه نقص فنی علت سقوط اتوبوس به دره اعلام می‌شود و به گفته سردار مسعود جعفری نسب فرمانده انتظامی مازندران، زمان بروز حادثه ساعت ۱۷ و ۴۵ دقیقه عصر سه شنبه اعلام شد.

وی با اشاره به اینکه سرنشینان اتوبوس سقوط کرده از نجف به ایران آمده بودند، یادآور شد: این مسافران که سفرشان ۱۰ روزه بود، چهار روز در مشهد مقدس بسر بردند و سپس برای شمال گردی به استان مازندران سفر کرده بودند.

نقص فنی علت اولیه بروز حادثه

وی اظهار کرد: در مسیر چراغ ترمز اتوبوس روشن می‌شود و راننده برای یافتن علت توقف می‌کند. شاگرد راننده تلاش می‌کند تا سنگی را زیر چرخ‌های اتوبوس قرار دهد که موفق نمی‌شود.

به گفته جعفری‌نسب، اتوبوس خاموش بوده و در این حالت فرمانش قفل می‌شود و پس از برخورد به کوه به عمق دره‌ای ۲۰۰ متری سقوط می‌کند و ۲۵ مسافرش کشته می‌شوند.

فرمانده انتظامی مازندران یادآور شد: این مسافران که تبعه کشور عراق بوده‌اند با دو دستگاه اتوبوس و به تعداد ۷۱ نفر راهی مازندران می‌شوند که در اتوبوس سانحه دیده ۴۴ سرنیشن وجود داشت.

سقوط 2 اتوبوس امسال در مازندران

مازندران در سال جاری شاهد سقوط دو دستگاه اتوبوس بود که حادثه اول ۴۰ روز قبل و در محور سوادکوه رخ داد و زائرانی که مسافران پرواز مشهد ـ ساری بودند به دلیل آنکه هواپیما موفق به فرود در فرودگاه دشت ناز نشده بود، پس از فرود در تهران با یک دستگاه اسکانیا راهی مازندران شده و در میانه راه دچار حادثه می‌شوند.

در این حادثه ۱۲ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی می‌شوند و در ‌‌نهایت نقص فنی علت بروز حادثه اعلام می‌شود.

و اینک نیز در آستانه چهلمین روز درگذشت سانحه دیدگان اتوبوس اول، بار دیگر اسکانیا و جاده‌های مازندران دست به دست هم می‌دهند و جان مسافرانشان را می‌گیرند تا دیوار بی‌اعتمادی به راههای نامناسب و خودروهای نامطمئن بلند‌تر شود. 

  

دیدگاه شما در مورد : دست کندوان و اسکانیا باز به خون آلوده شد

دست کندوان و اسکانیا باز به خون آلوده شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر