صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
ولایتی: غیرممکن است منصور هادی به یمن بازگشته و دوباره رئیس‌جمهور شود

علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات زیاده‌خواهی‌ها، بدعهدی‌ها و دبه درآوردن آمریکایی‌هاست

خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بدون تردید عده‌ای از بازرسان آژانس عامل سازمان جاسوسی سیا هستند.

کد خبر : 24232

تاریخ انتشار : 11/03/1394 - 10:14


علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات زیاده‌خواهی‌ها، بدعهدی‌ها و دبه درآوردن آمریکایی‌هاست

به گزارش خط امید بهشهر، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه "متن- حاشیه" که از شبکه سوم سیما پخش شد، به تشریح آخرین وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه و تحولات روند پرونده هسته‌ای ایران پرداخت.
ولایتی در پاسخ به سوالی در باره اینکه آیا شما به عنوان نماینده رئیس‌جمهور یا به عنوان رئیس‌ مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به کشور چین سفر کردید؟ گفت: بنده به عنوان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به کشور چین سفر کردم و از سوی دبیرخانه سیکا برای من دعوت‌نامه‌ای ارسال شده بود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در سفری که به سوریه و لبنان داشته‌اید امنیت برقرار بود؟ خاطرنشان کرد: بنده ناامنی در آنجا ندیدم، اما می‌گفتند که در برخی نقاط معارضین با ما 700 متر فاصله دارند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا از معارضین نترسیدید؟ گفت: شغل ما ایجاب می‌کند که این کارها را با جسارت بیشتری انجام دهیم و من تجربه چنین سفرهایی را داشته‌ام، ضمن اینکه این‌گونه کارها خطر کردن هم نیاز دارد.
ولایتی درباره تصمیم ایران برای حمایت از سوریه گفت: آنچه در منطقه پس از موج بیداری اسلامی در تونس، مصر، یمن و بحرین رخ داده این بوده که آمریکا، اسرائیل و مرتجعین پاتکی را بزنند و عده‌ای تروریست از بخش‌های مختلف اروپا و آمریکا را آوردند؛ مانند گروه بلک واتر که مزدوران آدم‌کشی هستند که آمریکا با آنها قرارداد بسته تا در افغانستان و عراق آدم بکشند.
وی در ادامه تصریح کرد: آمریکا و اسرائیل چنین سناریویی را در سوریه و کشورهای منطقه پیاده کردند، البته مردم سوریه حرف‌هایی داشتند که بشار اسد سعی کرد به آنها توجه کند، اما در میان آنها افراد مسلحی پیدا شدند که انفجارهای خطرناک انجام دادند، یعنی کارهایی که در تاریخ معاصر بی‌سابقه بود، بنابراین این سناریو ابتدا در سوریه و بعد در عراق و حالا هم در یمن امتحان می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است که سوریه حلقه‌ای از حلقه‌های طرح‌های آمریکا و اسرائیل برای تسلط بر کشورهای خاورمیانه، غرب آسیا و شمال آفریقاست و اگر هم نتوانستند تسلط پیدا کنند قصد آنها تجزیه و ساقط کردن حکومت قانونی این کشورهاست.
ولایتی در پاسخ به این سوال که آیا دست برتر با معارضین سوری است؟ گفت: این صحیح نیست. نبرد بسیار سخت و نفس‌گیری با فرار و نشیب‌هایی در سوریه در جریان است و من نزدیک به صد در صد می‌گویم که این‌گونه نیست که معارضین جلو بیایند و حکومت بشار اسد ساقط شود. حکومت بشار اسد و حامیان آن یعنی عراق، ایران و حزب‌الله لبنان پایداری خواهند کرد.
وی ادامه داد: ارزیابی ما این است که آمریکا این سبک را انتخاب کرده که برخی کشورهای منطقه ابزار اجرایی مقاصد شوم آنها هستند، مانند کاری که عربستان در یمن انجام می‌دهد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره هدف خود از سفر به کشورهای لبنان و سوریه، گفتک یکی از اهداف هماهنگی برای محور مقاومت بود و هدف دوم اینکه این متحدان در منطقه ما با مجموعه‌ای که در مقابل ما قرار دارند، مبارزه می‌کنند.
ولایتی در پاسخ به این سوال که برای سفر به کشورهای سوریه و لبنان از جایی ماموریت داشتید؟ گفت: من به عنوان مدعو از سوی برگزارکنندگان کنفرانس فلسطین به بیروت رفتم و در لبنان و سوریه با شخصیت‌های مهم دیدار کردم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در این سفر به اهداف خود رسیدید؟ گفت: بله، اولین هدف این بود که گفته شود در عمل جمهوری اسلامی ایران در کنار شماست، چرا که آنچه اتفاق می‌افتد سرنوشت مشترک همه ما در منطقه است و هیچ کشوری از این تعرضات مصون نیست و در همه کشورها برنامه متحدالشکلی به صورت زنجیره‌ای در حال پیاده شدن است.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آخرین وضعیت کشور یمن، گفت: غیرممکن است که منصور هادی به یمن باز گردد و دوباره رئیس جمهور شود و مردم یمن پیروز نهایی هستند.
ولایتی در پاسخ به این سوال که به نظر شما اطلاعات کافی درباره مذاکرات هسته‌ای به مردم داده می‌شود، تصریح کرد: اینکه لحظه به لحظه جزئیات مذاکره گفته شود شاید امکان‌پذیر نباشد، اما بیشتر از وضعیت فعلی باید جزئیات مذاکره در اختیار مردم قرار گیرد.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها بد عهد هستند و دبه در می‌آورند، گفت: علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات زیاده‌خواهی‌های آمریکاست. به طور مثال قبلا در لوزان توافق شده بود که در سایت فردو 1000 سانتریفیوژ باقی بماند و در فکت شیت خودشان هم این موضوع را قید کرده بودند، اما در نوبت بعد دبه در آوردند و گفتند که فقط 350 ساتریفیوژ باقی بماند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیش از این هم از طریق یک کشور همسایه به ما قول داده بودند که حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت بشناسند، اما بعدها در جلساتشان از این وعده‌ها عقب‌نشینی کردند.
ولایتی با اشاره به مطرح کردن روی میز بودن گزینه نظامی تاکید کرد: گزینه نظامی علیه ایران تبدیل به مضحکه شده است. آنها اگر می‌توانستند گزینه نظامی علیه ایران به کار گیرند لحظه‌ای درنگ نمی‌کردند.
وی ادامه داد: پاول وزیر اسبق خارجه آمریکا در صحبتی گفته بود که ما به عربستان توصیه می‌کنیم که با ایران در نیفتد، چرا که اگر در بیفتد با فاصله کوتاهی به عصر قبل از صنعت باز می‌گردد، به گونه‌ای که حتی یک تلفن پیدا نمی‌کند که با ما تماس بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید اهرمی در دست ما باشد که اگر 1+5 بد عهدی کرد ما هم به تعهدات‌مان عمل نکنیم، گفت: علت اصرار ما بر لزوم لغو یک باره تحریم‌ها سابقه بسیار بد آمریکا در بد عهدی است.
ولایتی با اشاره بد عهدی آمریکا در پیمان اسلو گفت: پیمان اسلو در سال 1994 منعقد شد، اما بعد از 21 سال هنوز اجرایی نشده و نخواهد شد، در حالی که آمریکا قول داده بود 5 سال بعد از پیمان اسلو مفاد آن را اجرایی کند.
وی با طرح این سوال که ما برای چه باید مراکز نظامی کشور را در معرض بازدید قرار دهیم؟ گفت: بدون تردید عده‌ای از بازرسان آژانس عامل سازمان جاسوسی سیا هستند. چه دلیلی دارد که مراکز نظامی را به روی آنها باز کنیم؟
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمانو ضعیف‌ترین رئیس آژانس در تاریخ بوده و هر چه آمریکا دیکته می‌کند وی نیز عمل می‌کند.
ولایتی با بیان اینکه به بهانه بازرسی هسته‌ای می‌خواهند به اسرار نظامی کشورمان دسترسی پیدا کنند، تاکید کرد: کدام کشور اجازه می‌دهد که دشمنش به اسرارش دسترسی پیدا کند.
وی درباره هدف از درخواست مصاحبه با دانشمندان ایرانی، گفت: اولین هدف آنها از درخواست مصاحبه و بازجویی تحقیر دانشمندان ماست. روزی مباد که چنین تحقیرهایی را بپذیریم. در مقابل تحقیر باید آمریکا را هم تحقیر کنیم.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات زیاده‌خواهی‌ها، بدعهدی‌ها و دبه درآوردن آمریکایی‌هاست

علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات زیاده‌خواهی‌ها، بدعهدی‌ها و دبه درآوردن آمریکایی‌هاست

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر