صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
اداره ورزش و جوانان بهشهر همچنان در خواب زمستانی:

وقتی جوانان بهشهر در روز جوان، فراموش می شوند

تا کنون گزارش و یادداشت های گوناگی در خصوص وضعیت فرهنگی و اشتغال جوانان در این پایگاه اطلاع رسانی منتشر و نسبت به این وضعیت نگران کننده، هشدار داده شد اما به نظر می رسد مسئولین مرتبط از جمله اداره ورزش و جوانان شهرستان بهشهر در خواب غفلت به سر می برند و جوانان شهرستان را به فراموشی سپرده‌اند.

کد خبر : 24188

تاریخ انتشار : 10/03/1394 - 12:28


وقتی جوانان بهشهر در روز جوان، فراموش می شوند

به گزارش خط امید، جوان و جوانی،  یکی از درخشندگی‌های آفرینش الهی است، چراکه جوان با توجه به انرژی و انگیزه بالایی که در زندگی و اجتماع دارد، موتور محرک جامعه و کشور محسوب می‌شود همانطور که مشاهده می‌کنیم محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، انبیای الهی از جمله حرکت صدر اسلام، جوانان بودند.

 

سرنوشت هر حرکتی در جامعه را جوانان مشخص می‌کنند، اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه‌اند. اگر حرکت سازندگی و یا فرهنگی باشد، جوانان مغز متفکر و نیروی اجرایی آن را تشکیل می دهند چراکه انرژی سرشاری دارند.

 

اهمیت این موضوع را نیز می توان از نامه اخیر مقام معضم رهبری به جوانان غربی به خوبی درک کرد و شاید یکی از دلایل مخاطب قرار دادن جوانان غربی از سوی رهبری، آمادگی روحی و فکری نسل جوانان برای جستجو و فهمیدن حقیقت باشد.

 

این حدیث از حضرت علی(ع) در خصوص جوانان فهم این موضوع را برای ما آشکارتر می‌کند که حضرت فرمود: هرگاه در امری که بر تو عارض شده است نیازمند به مشورت بودی ابتدا با جوانان مشورت کن زیرا که آن‌ها تیز هوش‌ترند و سریعتر حدس می‌ زنند سپس آن‌ را به اندیشه پیران و بزرگان واگذار کن تا عاقبت آنرا شناسایی کنند و انتخاب نیکو نمایند زیرا تجربه آن‌ها بیشتر است.

 

تمامی کلمات و نوشته های فوق از باب اهمیت نقش جوان در ابعاد مختلف جامعه اسلامی و یافتن جایگاه این نسل سرنوشت ساز  بود که با تطبیق این جملات با شرایط جوانان در جامعه فعلی می توان دریافت که آیا جوانان جایگاه ویژه خود در اجتماع را دارند یا خیر!!؟؟

 

در کشور ما متولی امر جوانان وزارتخانه‌ای به نام ورزش و جوانان است که شاید بتوان آنرا یکی از شترمرغ‌های دولت دانست؛ که البته در هفته‌ی اخیر وزیر ورزش آب پاکی را ریخته و اعلام داشت وزارتخانه مطبوعش برنامه مشخصی در امور جوانان ندارد!

 

اداره ورزش و جوانان شهرستان بهشهر نیز به عنوان متولی رسیدگی به امور جوانان شهرستان است که متاسفانه تا کنون نه تنها برنامه‌های مناسب مربوط به جوانان از این اداره مشاهده نشد بلکه در روز ولادت حضرت علی اکبر(ع) که به عنوان روز جوان نامگذاری شد حتی یک بنر تبریک نیز از سوی این اداره در شهرستان نصب نشد.

 

تا کنون گزارش و یادداشت های گوناگی در خصوص وضعیت فرهنگی و اشتغال جوانان در این پایگاه اطلاع رسانی منتشر شد و نسبت به این وضعیت، هشدار داده شد اما به نظر می رسد مسئولین مرتبط از جمله اداره ورزش و جوانان شهرستان بهشهر در خواب غفلت به سر می برند و جوانان شهرستان را به فراموشی سپرده‌اند.

 

حضور چندین ورزشکار جهانی در رشته‌های مختلف، نخبه‌های علمی، سیاسی و فرهنگی شهرستان بهشهر در سطح کشور نشان دهنده پتانسیل بالای جوانان بهشهری است که متاسفانه اصلا به چشم مسئولین نمی آید که این بی توجهی‌ها به وضعیت اشتغال، ورزش، تفریح و از همه مهم تر ازدواج جوانان بهشهر نگران کننده است.

 

امروز بهشهر به عنوان اولین شهر در آمار بیکاری نسبت به جمعیت در استان مازندران، شاهد رشد بی رویه ساخت مغازه و پاساژ به عنوان شاید تنها منبع درآمد جوانانش است.

 

اما نه تنها افزایش روز افزون پاساژها، در شهرستان با توجه به گردشگر پذیر نبودن آن به دلیل عدم آمادگی زیرساخت های لازم، نشان دهنده رشد وضعیت اقتصادی شهرستان نیست، بلکه رشد قارچ گونه بوتیک‌ها و دستفروشان و نوازندگان خیابانی، از وضعیت نا مناسب اقتصاد بهشهر خبر می دهد.

 

همانگونه که در مقطع زمانی کوتاهی شاهد افزایش بی رویه و عجیب قلیان سرا‌ها در بهشهر بودیم، که البته جمع آوری و پلمپ آنها هم کار ساز نشد و قلیان سرای های خانگی رواج پیدا کرد که در فرصتی مناسب به آن خواهیم پرداخت.

 

برگزاری ویژه برنامه هیئت رزمندان بهشهر به مناسبت روز جوان در پارک ملت این شهرستان قابل تقدیر و تشکر است، اما ویژه برنامه‌های این چنینی از سوی هیئت‌های مذهبی تنها جنبه معنوی جوانان را در بر می گیرد اما متاسفانه مشکلات اقتصادی و ازدواج جوانان شهرستان هم چنان پابرجا است و تمامی فعالیت های فرهنگی را زیر سوال می برد.

 

برگزار نکردن یک جشن فرمالیته و یا نصب یک بنر دغدغه‌ خط امید برای نوشتن این مطلب نبوده، بلکه بهانه‌ای شده تا قصور همه‌ی مسئولین شهری را در امر رسیدگی به زندگی جوانان شهر به رخ بکشد که در این میان اداره ورزش و جوانان شهرستان بهشهر، به عنوان نمونه و البته متولی اصلی مورد نقد واقع شد.

 

امید است مسئولین شهری بخشی از وقت گران بهای خود را به امور جوانان اختصاص دهند و با تدبیر برنامه‌ای جامع، چشم اندازوضعیت اشتغال و سرگرمی جامعه‌ی جوان بهشهر را طراحی نمایند.

  

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی جوانان بهشهر در روز جوان، فراموش می شوند

وقتی جوانان بهشهر در روز جوان، فراموش می شوند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر