صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
حداد عادل:

فدایی مازندرانی مظلومانه گمنام ماند

غلامعلی حداد عادل گفت: این شاعر مازندرانی با وجود قوت سخن و روانی شعر خود و ایمان و ارادتی که در شعر او موج می‌زند، مظلومانه گمنام مانده است.

کد خبر : 24064

تاریخ انتشار : 07/03/1394 - 11:40


فدایی مازندرانی مظلومانه گمنام ماند

به گزارش خط امید بهشهر، غلامعلی حداد عادل در پیامی به نخستین همایش ملی بزرگداشت شاعر عاشورایی «میرزامحمود فدایی» که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد، اظهار کرد: برای اینجانب مایه خوشوقتی است که می‌تواند در آیین بزرگداشت شاعر شعر آیینی، فدایی شرکت و نسبت به این شاعر ادای احترام کند.

وی در ادامه این پیام افزود: از حدود قرن نهم هجری که تبلیغ تشیع و پیروی از امیرالمومنین علی (ع) و خاندان مطهر وی در ایران رواج و رونق پیدا کرد، سهم عمده‌ای از این تبلیغ بر دوش شاعران فارسی زبان بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شعر فارسی شاعران شیعی توانست با جاذبه‌های خود، نام و یاد خاندان پیامبر (ص) به‌ویژه حضرت حسین‌بن‌علی (ع) را در دل و جان مردم نهادینه کند.

این مسئول با بیان اینکه اکنون شهر ساری، مرکز استان مازندران، میزبان جمع ارجمندی است که به یاد یکی از این شاعران متعهد و دلسوخته مصائب امام حسین (ع) گرد آمده‌اند، تصریح کرد: شعر فدایی از حیث ضوابط و معیارهای زبانی و ادبی، شعری پخته و سخته و بی‌عیب است و حق این است که گفته شود این شاعر مازندرانی با وجود قوت سخن و روانی شعر خود و ایمان و ارادتی که در شعر او موج می‌زند، مظلومانه گمنام مانده است.

حداد عادل با اشاره به اینکه برای اثبات مدعای خود کافی است که چند بیتی از بند بیست و پنجم از نظام سوم مقتل سروده او که به چهار نظام موسوم شده توجه کنیم، ادامه داد: مقتل منظوم فدایی با بیش از هفت هزار بیت در مرثیه سرور آزادگان جهان، نه فقط از عشق، ایمان و دلسوختگی عجیب این شاعر به اهل بیت پیامبر (ص) حکایت دارد که علاوه بر آن گواه دیگری است بر دین‌داری ایمان مردم مازندران و تبرستان به خاندان پیامبر (ص).

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پایان این پیام گفت: فدایی شاعری است که هم به اعتبار صورت شعر خود و هم به اعتبار ماده و محتوای آن درخور تحسین و تکریم است و مردم مازندران با بزرگداشت او سند دیگری در اثبات اصالت فرهنگی خود به دست آورده‌اند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : فدایی مازندرانی مظلومانه گمنام ماند

فدایی مازندرانی مظلومانه گمنام ماند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر