صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

فرهنگ ایرانیان دودی می‌شود!/چرا قبح کشیدن سیگار و قلیان در جامعه شکست؟

در حالی که از چهارم تا دهم خردادماه هفته مبارزه با دخانیات نامگذاری شده است تا همه جهان برای یک هفته هم که شده زندگی عاری از هر نوع مواد دخانی را تجربه کنند، مردم ایران به خصوص در کلانشهر‌ها انگار به دود و دم عادت کرده‌اند چرا که آلودگی هوا برایشان کافی نیست و سیگار و قلیان جزئی از زندگی روزمره آن‌ها به شمار می‌رود.

کد خبر : 24063

تاریخ انتشار : 07/03/1394 - 11:39


فرهنگ ایرانیان دودی می‌شود!/چرا قبح کشیدن سیگار و قلیان در جامعه شکست؟

به گزارش خط امید بهشهر، در حالی که از چهارم تا دهم خردادماه هفته مبارزه با دخانیات نامگذاری شده است تا همه جهان برای یک هفته هم که شده زندگی عاری از هر نوع مواد دخانی را تجربه کنند، مردم ایران به خصوص در کلانشهر‌ها انگار به دود و دم عادت کرده‌اند چرا که آلودگی هوا برایشان کافی نیست و سیگار و قلیان جزئی از زندگی روزمره آن‌ها به شمار می‌رود. 

این در حالی است که این روز‌ها کمتر کسی است که از عوارض مصرف سیگار و تاثیرات منفی آن بر سلامتی از رادیو و تلویزیون چیزی نشنیده باشد یا در هر رسانه‌ای از مضرات متعدد آن مطلبی نخوانده باشد؛ با این وجود اگر سری به خیابان‌های شهر بزنیم، قریب به اتفاق از هر پنج نفری که از کنار ما عبور می‌کند، یک نفر سیگار بدست است! 

این رقم را دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات نیز تایید می‌کند. به گفته وی براساس آخرین آمار در سال گذشته، ۲۸درصد از مردان و ۳درصد از زنان کشور سیگاری هستند. 

این در حالی است که اواخر سال گذشته، مدیر عامل شرکت دخانیات ایران از افزایش ۱۰۰درصدی تولیدات این شرکت خبر داده بود. 

به تازگی نیز مسئولان وزارت بهداشت در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات از دو برابر شدن مصرف قلیان بین نوجوانان خبردادند و گزارشی در مورد وجود مواد محرک و شیشه در توتون برخی قلیان‌ها و گرایش زیاد دختران جوان به قلیان ارائه کردند. 

همچنین اعلام شد سالانه ۶۵ هزار سیگاری در کشور فوت می‌کنند. مسئولان ستاد ملی کنترل دخانیات نیز با اعلام اینکه ۵/۳ درصد مردم هر روز قلیان می‌کشند از برخورد جدی با دیزی‌سرا‌ها و سفره‌خانه‌های توزیع کننده قلیان خبردادند. 

در این میان حتی شهرداری تهران هم بیکار ننشسته و اداره سلامت منطقه ۶ به مناسبت هفته بدون دخانیات از افتتاح کوی بدون دخانیات در محله شیراز جنوبی خبر داده است تا شاید سهمی در کاهش دود تهران داشته باشد. 

براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۳، ایران رتبه شصت و هفتم با مصرف ۷۶۴ نخ سیگار در سال توسط افراد بزرگسال را داراست. در شرایطی که آمارهای داخلی از کاهش سن مصرف کنندگان سیگار و سهم بالای جوانان در این حوزه خبر می‌دهد، به نظر می‌رسد صدای زنگ خطر کاهش سن مصرف شروع استفاده از مواد دخانی به گوش مسوولین امر نرسیده است چرا که هنوز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، ورود قلیان به جمع خانواده‌های ایرانی و مصرف دسته جمعی آن توسط تمام اعضای خانواده در خانه، پارک و اماکن تفریحی یکی دیگر از مسایل تاسف برانگیز بخش سلامت جامعه در سال‌های اخیر است. روزگاری مصرف سیگار یا قلیان برای زنان جامعه نوعی تابو بود و عملی مقبوح به حساب می‌آمد اما اکنون آمار‌ها از گسترش مصرف مواد دخانی در میان زنان و بویژه دختران ایرانی حکایت می‌کند. بنا بر اعلام رئیس اداره ارتقای سلامت وزارت بهداشت به ازای هر ۹ مرد استفاده کنندهٔ قلیان یک زن مصرف کنندهٔ قلیان و به ازای هر ۶ مردی که سیگار مصرف می‌کنند، یک زن مصرف کننده سیگار در کشور وجود دارد. 

در این میان اما سوال اصلی اینجاست که چرا مصرف قلیان و سیگار بین نسل جوان و به خوص بانوان در حال افزایش است و چرا هر روز تعداد سیگاری‌ها بیشتر می‌شود؟ 

شاید تغییر فرهنگ و سبک زندگی دلیل اصلی گرایش زنان و جوانان به سیگار و قلیان است. شاید هم قبح سیگار کشیدن در ملا عام برای ایرانیان شکسته است. دلیل هر چه باشد اما مهم اینجاست که در عصر اطلاعات و فن آوری، مضرات سیگار و مواد دخانی با یک جستجوی ساده در اینترنت مشخص می‌شود و بی‌تردید هر عقل سلمی تشخیص می‌دهد مضرات سیگار و قلیان خیلی بیشتر از پرستیژ احتمالی و لذت آن است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : فرهنگ ایرانیان دودی می‌شود!/چرا قبح کشیدن سیگار و قلیان در جامعه شکست؟

فرهنگ ایرانیان دودی می‌شود!/چرا قبح کشیدن سیگار و قلیان در جامعه شکست؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر