صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

قلب جنگل‌های بکر مازندران در حال فروپاشی/جنگل عباس‌آباد معدن زباله شد

در حالی که این روز‌ها بحث زباله، موضوع داغ و جذاب شهرهای استان‌های مازندران است هر روز اخبار تازه‌ای از تخریب محیط زیست در این استان گردشگری به گوش می‌رسد اما با این وجود هم هنوز مسئولان نتوانسته‌اند راه‌حلی برای این مشکلات یافت کنند.

کد خبر : 24034

تاریخ انتشار : 07/03/1394 - 10:20


قلب جنگل‌های بکر مازندران در حال فروپاشی/جنگل عباس‌آباد معدن زباله شد

به گزارش خط امید بهشهر، دریا و جنگل مازندران می‌تواند دو قطب مهم اقتصادی کشور و مازندران به شمار برود اما این روز‌ها مشکلات زیست محیطی و اجتماعی‌اش به حدی رسیده که نیاز به توجه سریع مسئولان قضایی و استاندار مازندران است. 

مشکلات زیست محیطی از جمله مشکلات مطرح استان مازندران به شمار می‌رود که این روز‌ها پرونده‌های شکایات ادارات ذیربط در امر حفاظت از محیط زیست از یکدیگر در دادگاه‌های مازندران در حال رسیدگی است و با توجه به اینکه دادگاه‌ها رای‌های قاطعی را صادر می‌کنند، در این بخش حیاتی و مهم حکم‌ها یا به مرحله اجرا نخواهند رسید و یا ادارات ذیربط در اجرای قانون کوتاهی می‌کنند. 

اما خبر تازه اینکه مشاهدات خبرنگار ایسنا نشان می‌دهد منطقه جاده کلاردشت شهر عباس‌آباد محل تجمع زباله‌های شهری شده است و این منظره جالبی برای شهرهای استان نیست. 

اداره محیط زیست چندین سال پیش شکایتی را مبنی بر ایجاد آلودگی از شهرداری‌های خاطی به انجام رسانده که با توجه بر رای صادره شهرداری مکلف شد تا زباله را در داخل جنگل دفع نکند که متاسفانه شهرداری عباس‌آباد به این امر مهم توجه نکرده و همچنان در دل جنگل زباله‌ها را دپو می‌کند. 

این امر باعث آلودگی شدید زیست محیطی در منطقه کلاردشت شده و طبق مشاهدات عینی قلب جنگل بکر مازندران پاتوق و محل زندگی افراد معتاد در لابه لای این زباله‌ها شده است. 

عبدالسلام کارگر تبعه افغانی که در لابه لای زباله‌های دپو شده در دل جنگل زندگی می‌کند، می‌گوید: روزانه ماشین‌های شهرداری این زباله‌ها را در این مناطق بکر جنگلی خالی می‌کنند و در ۲ کیلیومتری این مکان نیز تابلویی را به نام منطقه حفاظت شده نصب کرده‌اند و روزانه ماشین لودر شهرداری برای جابجایی این زباله‌ها در همین منطقه اقدام می‌کند. 

تایید دفن زباله در دل جنگل

فرماندار عباس‌آباد نیز با بیان اینکه احداث کارخانه کمپوست در بلوک‌بندی شهرهای استان مازندران تعریف شده است، گفت: پروژه احداث یک کارخانه برای از میان بردن بهداشتی زباله‌های عباس آباد، رامسر و تنکابن در دستور کار قرار دارد. 

سیدامیر حسینی‌جو با بیان اینکه دفن زباله از گذشته در این مناطق صورت می‌پذیرفت، عنوان کرد: مناطقی جهت دفن بهداشتی زباله‌ها در نظر گرفته شده است و در مناطق فوق زباله‌ها به صورت موقت دفن می‌شوند. 

فرماندار عباس‌آباد با اشاره به اینکه در استان مازندران بنا به موقعیت جغرافیایی زباله‌ها در جنگل‌ها و جلگه‌ها دپو می‌شوند، افزود: در حال حاضر بخشی از زباله‌های عباس‌آباد در منطقه «پرهم چال جنگل» کلاردشت دفن می‌شود. 

شکایت محیط زیست از شهرداری عباس‌آباد

سر محیط‌بان عباس‌آباد در این باره گفت: در سه استان شمالی گیلان، گلستان و مازندران زباله یک تهدید است و برای حل این معضل در دولت گذشته کلنگ احداث کارخانه کمپوست به زمین خورد که از پیشرفت عملیاتی آن اطلاعی نداریم. 

رمضان نرگسی با اشاره به اینکه انباشت زباله در طبیعت مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: در شهرهای تنکابن، عباس آباد و رامسر زباله‌ها در جنگل‌‌ رها می‌شوند. 

وی با تاکید بر اینکه در گذشته از سوی اداره محیط زیست عباس‌آباد شکایتی از شهرداری‌های خاطی صورت گرفته بود، تصریح کرد: در این شکایت توسط دادگاه حکم به نفع محیط زیست صادر شد اما قرار بر آن شد تا زمان حل شدن مشکل به مدت سه ماه زباله‌ها در جنگل کلاردشت دپو شود که متاسفانه این امر تا این لحظه ادامه داشته است. 

نرگسی با بیان اینکه دفن زباله‌ها در این مناطق به صورت بهداشتی صورت نمی‌پذیرد، افزود: دفن زباله در شهرهای چالوس و نوشهر هم به شیوه مناسبی انجام نمی‌گیرد. 

سر محیط‌بان عباس‌آباد با بیان اینکه محیط‌بانی یک ارگان نظارتی است، خاطرنشان کرد: حل این مشکل منوط به حمایت‌های بخشداری، فرمانداری و مسئولین ارشد استانی است. 

وی با اشاره به لزوم حل سریع این مشکل اظهار کرد: محیط‌بانی تنکابن به دلیل آنکه زباله‌های سلمان‌شهر در شهرک صنعتی پشت انبار آرد دپو می‌شود از شهرداری سلمان‌شهر شکایت کرده است. 

زباله‌های عباس‌آباد متعلق به ۳۰ روستا است

شهردار عباس‌آباد نیز با بیان اینکه دفن زباله‌های عباس‌آباد به صورت بهداشتی صورت نمی‌پذیرد، گفت: این زباله‌ها برای ۳۰ روستای بخش عباس‌آباد هستند و یک پنجم این زباله مربوط به شهرداری عباس‌آباد است. 

محمدرضا مولا امرجی با اشاره به اینکه روزانه ۶۰ تن زباله در شهر و روستاهای همجوار عباس‌آباد تولید می‌شود، اظهار کرد: برای حل مشکل زباله عباس‌آباد به صورت مستقل برای این شهر با چند شرکت ایرانی و خارجی مذاکراتی انجام شد که آخرین شرکت آلمانی بود. 

شهردار عباس‌آباد با بیان اینکه طرح مطالعاتی این پروژه در روزهای آینده انجام می‌پذیرد، افزود: برآورد اولیه این طرح ۱۲ میلیارد تومان بوده است که تامین این هزینه برای شهرداری عباس‌آباد دشوار است. 

وی با تاکید بر اینکه در صورت اجرای این طرح ناچار به توقف برخی پروژه‌های عمرانی شهر عباس‌آباد می‌شویم، گفت: از مقامات استانی و کشوری درخواست می‌کنیم تا برای حل مشکلات شهرستان‌های استان مازندران تمهیداتی اندیشیده شود. 

مشکلات عدیده زیست محیطی مازندران روزبه روز درحال پیشروی است و مسئولان ذیربط نیز تاکنون فقط وعده رهایی از زباله را به مردم منطقه داده‌اند و هیچ یک از برنامه‌های دفن بهداشتی زباله تاکنون در منطقه صورت نگرفته است که این امر نیاز به توجه مسئولان وزارت کشور و مسئولان قضایی دارد تا با نقش مدعی‌العمومی و حفظ حقوق بیت‌المال به سرعت از ادامه روند دپو زباله در قلب جنگل‌های مازندران جلوگیری شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : قلب جنگل‌های بکر مازندران در حال فروپاشی/جنگل عباس‌آباد معدن زباله شد

قلب جنگل‌های بکر مازندران در حال فروپاشی/جنگل عباس‌آباد معدن زباله شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر