صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
قاچاق کالا‌ها، ویران‌گر اقتصاد مقاومتی

مازندران متحیر از حل معادله چندمجهولی: قاچاق کالا، بیکاری و اقتصاد مقاومتی

کالاهای خارجی با تنوع فراوان بازار مازندران را به تسخیر خود در آورده که پیامد آن در سطح کلان، زمین‌گیر کردن تولید داخلی و در سطح استان‎مان، تداوم و تشدید بیکاری مفرط است.

کد خبر : 23800

تاریخ انتشار : 03/03/1394 - 13:10


مازندران متحیر از حل معادله چندمجهولی: قاچاق کالا، بیکاری و اقتصاد مقاومتی

به گزارش خط امید بهشهر، در هر شهرستان و شهری از مازندران که به بازار‌های‌شان سر بزنید، این روز‌ها شاهد تسخیر کامل مغازه‌ها و فروشگاه‌ها توسط کالاهای خارجی خواهید بود که عمده آن‌ها به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند. 

در برخی از فروشگاه‌ها، تنها اجناس خارجی عرضه می‌شود و از کالای تولید داخل خبری نیست. بعضی از فروشگاه‌ها نیز مراعات اعتدال را کرده و اجناس داخلی و خارجی را با هم عرضه می‌کنند، اما بدلیل ارزان بودن کالاهای خارجی، طبیعی است که کالای تولید داخلی مهجور و بی‌رونق بماند. هر چند در بازارهای مازندران می‌توان فروشگاه‌هایی را یافت که با الهام از غیرت ملی، تنها کالاهای تولید داخلی را عرضه کرده و با قاطعیت از برتری کیفیت برخی از کالاهای داخلی در قیاس با مشابه خارجی آن، دفاع می‌کنند. 

آقای متانی که فروشنده پوشاک و لباس مردانه است، می‌گوید: صنعت پوشاک کشورمان با عرضه انواع پوشاک متنوع با مدل‌های فراوان، بسیار پیشرفته و محصولاتش واقعا قابل رقابت با بسیاری از کشورهای مطرح جهان است، اما بی‌مبالاتی در واردات قانونی و غیرقانونی پوشاک به کشور، موجب شده تا بسیاری از کارگاه‌های تولید پوشاک یا تعطیل شده یا به حالت نیمه فعال درآمده‌اند.

وی مشکل اساسی را در عدم باور برخی از مردم جامعه به کیفیت و برتری کالاهای داخلی و اقبال آنان به خرید اجناس با مارک خارجی دانست و گفت: این تصور غلط باعث شده تا بسیاری از پوشاک با مارک خارجی در داخل تولید و با الصاق مارک خارجی به عنوان کالای غیر ایرانی در داخل کشور عرضه شود. 

خانم سکینه حسینی، که خود را تولید کننده جزء پوشاک معرفی می‌کند، ذائقه و سلیقه ایرانی در خرید کالاهای ایرانی را نیازمند اصلاح دانست و یادآور شد: اینکه «برند» بخواهد برای خریدار اعتماد‌آفرین باشد، چیز بدی نیست، اما آنچه که در این میان باید اصلاح شود، اعتماد چشم بسته به برندهای خارجی است و این در شرایطی است که‌‌ همان برند‌ها نیز در داخل ایران تولید و تنها با آرم و برچسب خارجی عرضه می‌شود. بدین جهت صادقانه باید به خریداران گفت که مهم، جنس و کیفیت دوخت و نوع طراحی است که نوع ایرانی آن بخصوص در بخش پوشاک درخور تحسین و اعتماد است. 

یک خریدار لوازم خانگی، که به اتفاق همسر خود در بازار ساری مشغول بازدید از یخچال و فریزر در یکی از فروشگاه‌های خیابان قارن است، اظهار می‌کند: منصفانه باید بگویم که بسیاری از لوازم مورد نیاز منزل تولیدی کشورمان، بهتر از مشابه خارجی آن است. مثلا ماه گذشته پس از بررسی‌های زیاد در خرید مبل، به این نتیجه رسیدیم که مبل‌های ایرانی بسیار پر تنوع و با کیفیت فوق‌العاده و حتی قیمت‌های بمراتب ارزان‌تر در بازار وجود دارد، که اقدام به خرید آن کردیم و حال نیز، در لوازم خانگی به این نتیجه رسیده‌ایم. 

به نزد صاحب این فروشگاه می‌رویم، او که خود را فروشنده ۲۰ ساله لوازم خانگی می‌داند، با بیان اینکه هیچ کشوری به رشد بالای اقتصادی نرسید مگر آنکه به تولید ملی خود اعتماد کرد و دروازه‌های کشور را به سوی کالاهای خارجی بست، گفت: وجود انبوه کالاهای خارجی چه به صورت قانونی یا غیر قانونی، که وارد کشور می‌شود، بسیار نگران‌کننده است و جای سئوال دارد. 

او با طرح این سئوال که آیا مسئولان نمی‌دانند و یا نمی‌بینند که این همه کالا با حجم بسیار زیاد در بازار نمی‌تواند به صورت چمدانی و قاچاق وارد کشور شود، عنوان کرد: کالاهای خارجی یکی دو تا نیست که بگوئیم دور از چشم ماموران و به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شود. حجم این کالا‌ها در اغلب موارد بیش از کالاهای مشابه داخلی است و بهیچوجه قابل قبول نیست که کسی ادعا کند این اجناس پنهان از نظر مسئولان وارد کشور می‌شوند و چرخ تولید کشور را از کار می‌اندازند. 

وی نظارت دولت بر بازار را غیر کافی و نامستمر توصیف کرد و خواستار چاره‌اندیشی اساسی و عملیانی در این زمینه شد. 

در شماره بعدی این گزارش به سراغ مسئولان و دست اندکاران نظارتی استان می‌رویم تا مشکل قاچاق کالا را از آنها نیز جویا شویم.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : مازندران متحیر از حل معادله چندمجهولی: قاچاق کالا، بیکاری و اقتصاد مقاومتی

مازندران متحیر از حل معادله چندمجهولی: قاچاق کالا، بیکاری و اقتصاد مقاومتی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر