صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
خط امید از وضعیت تولید در بهشهر گزارش می دهد:

جان دادن اقتصاد بهشهر زیر تیغ بانک‌ها و واردات بی رویه

شهرستان بهشهر نیز علی رقم دارا بودن ظرفیت‌های بالای صنعتی و کشاورزی و مستقر بودن بزرگترین بندر و منطقه ویژه اقتصادی شمال کشور به عنوان یک شاهراه صادرات در این شهرستان متاسفانه سالیان درازی است که از این مشکل رنج برده و ضربات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جبران ناپذیری را بر جامعه وارد کرده است.

کد خبر : 23788

تاریخ انتشار : 03/03/1394 - 10:44


جان دادن اقتصاد بهشهر زیر تیغ بانک‌ها و واردات بی رویه

به گزارش خط امید، صادرات و واردات جزو لاینفکن اقتصاد هر کشوری است، و با ایجاد توازن بین این دو هم خانواده اقتصاد کشور، از یک سو می توان صنعت کشور را رونق بخشید از طرفی هم نیازهای اساسی کشور را برطرف کرد،  و وقتی این توازن برقرار نباشد طبیعتا به یکی از بخش های اقتصادی لطمه وارد می کند که این برای جبران این خسارت ممکن به سال ها زمان نیاز باشد.

 

البته نا گفته نماند توازنی که در فوق به آن اشاره شد، متعلق به زمانی است که کشور در شرایط عادی باشد و اگر کشور از شرایط عادی خارج شود، عدم توازن میان واردات و صادرات خسارتی چندین برابر را،  در پی خواهد داشت که این خسارت تنها بر پیکر اقتصادی کشور نیست و تبعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی  خاص خود را به دنبال دارد که در مطالب آینده به آن اشاره می کنیم.

 

حال در نظر بگیرید کشوری که بنا به دلایلی مورد تحریم‌های بی رحمانه و ناعادلانه قرار گرفته باشد، این عدم توازن بیشتر خود را نشان می دهد و در صورت عدم مدیریت درست برای ترمیم این زخم اقتصادی  باعث رکود جایگاه اقتصادی و علمی کشور خواهد شد.

 

اگر بهتر بخواهیم بیان کنیم باید گفت: گاهی واردات به حدی از صادرات پیشی می گیرد که اقتصاد، تولید و اشتغال یک کشور را تا مرز نابودی می کشاند در نتیجه کارخانه ها تعطیل شده وکارگران بیکار می‌شوند و بازارها را کالاهای بی کیفیت خارجی پر می‌کند.

 

متاسفانه در چند ماه گذشته شاهد رشد بی رویه واردات کالا به کشور هستیم که زنگ خطر تخریب صنعت داخلی کشور به صدا در آمده است اما به نظر می رسد صدای این زنگ خطر به گوش مسئولین مرتبط از جمله وزارت صنعت و معدن کشور نرسیده است.

 

زنگ خطر اقتصادی در بهشهر به صدا درمی آید

شهرستان بهشهر نیز علی رقم دارا بودن ظرفیت‌های بالای صنعتی و کشاورزی و مستقر بودن بزرگترین بندر و منطقه ویژه اقتصادی شمال کشور به عنوان یک شاهراه صادرات در این شهرستان متاسفانه سالیان درازی است که از این مشکل رنج برده و ضربات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جبران ناپذیری را بر جامعه وارد کرده است.

 

وجود دو شهرک صنعتی نیمه فعال در شهرستان بهشهر قابل تامل است و این سوال جدی را مطرح می کند که چرا با وجود نزدیکی به بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر شمال کشور و وجود زیرساخت های حمل و نقل ریلی، این دو شهرک صنعتی نیمه فعال هستند؟

 

با وجود اینکه مقام معظم رهبری در راستای حمایت از صنعت داخلی، بارها بر تولید ملی تاکید کرده‌اند تا دولتمردان را به حمایت از صنعتگری داخلی معطوف سازد، متاسفانه شاهد این هستیم که واحد های صنعتی این شهرستان به دلیل واردات بی رویه کالاهایی که در داخل کشور با کیفیت مناسب تولید می‌شوند توان خود را برای تولید از دست داده‌اند.

 

بی میلی سرمایه داران بهشهری برای ورود به تولید

محمد توکلی مدیر شهرک صنعتی بهشهر در گفتگو با خبرنگار خط امید در خصوص نقش واردات در اقتصاد کشور گفت: واردات کالا باید از یک الگوی درست بهره ببرد تا به صنعت و تولید داخلی لطمه وارد نکند، اگر واردات بی رویه و بیش از حد باشد واحد‌های صنعتی توان تغییر و هم‌گن سازی ناگهانی با بازار را نداشته و دچار شکست می شوند.

 

وی ادامه داد: اگر واردات محدود شود و به اندازه باشد تولید کنندگان داخلی می توانند با ایجاد زمان بندی درست کیفیت کالاهای خود را افزایش دهند و با نمونه‌های خارجی رقابت کنند.

 

مدیر شهرک صنعتی بهشهر تصریح کرد: با توجه به این که شهرک صنعتی بهشهر جزو کاملترین شهرکهای صنعتی استان است رشد سرمایه گذاری در این شهرستان 34 درصد است اما شهرستان جویبار 52 درصد رشد مشارکت اقتصادی دارد، که دلیل این موضوع هم عدم دیدگاه صنعتی مردم و سرمایه داران بهشهری برای سرمایه گذاری در بخش تولید است.

 

توکلی با بیان اینکه شهرک صنعتی بهشهر دارای 30 واحد فعال و 14 واحد غیر فعال است گفت: متاسفانه شرکت دخانیات 11 هکتار از بهترین نقطه شهرک صنعتی این شهرستان را خریداری کرده اما هیچ فعالیت اقتصادی در این زمین انجام نمی دهد.

 

وی در خصوص جلوگیری از سوداگری زمین در شهرک‌های صنعتی گفت: اگر هر سرمایه گذاری پس از یک سال ساخت و ساز نداشته باشد قرار داد زمین وی را فسخ کرده و همان مبلغ در زمان خرید زمین را به وی پرداخت می‌کنیم.

 

علاقه سرمایه داران بهشهری به سود سپرده بانکی

البته نقش بانک‌ها نیز با پرداخت سودهای عجیب سپرده  در خصوص بی میلی مردم و سرمایه‌داران بهشهر در مشارکت در تولید را نباید نادیده گرفت تا جایی که یک کارخانه دار ترجیح می دهد با شرایط بد فعلی، کارخانه خود را فروخته  و با دریافت سود سپرده گذاری در بانک ماهیانه درآمد چند میلیونی داشته باشد بدون مالیات، بیمه کارگر، دردسر و... .

 

با این تفاسیر مشخص نیست کلاف سر در گم صنعت و اقتصاد بهشهر چه زمانی قرار است باز شود و به نظر می رسد وضعیت اقتصاد و تولید بهشهر نیز مانند کل کشور، زیر تیغ بی مدیریتی مسئولان تولید و سود جویی واردکنندگان در حال جان دادن است.

  

  

دیدگاه شما در مورد : جان دادن اقتصاد بهشهر زیر تیغ بانک‌ها و واردات بی رویه

جان دادن اقتصاد بهشهر زیر تیغ بانک‌ها و واردات بی رویه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر