صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
یک کارآفرین مازندرانی:

کارکرد بانک‌ها در مازندران، موجب ورشکستگی تولیدکننده‌ها شده است

حسن سلیمانی کار آفرین و مالک یکی از 2 کارخانه فعال در شهرک صنعتی شماره 2 ساری در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ گفت: شهرک صنعتی شماره 2 ساری 47 کارخانه فعال داشت که در 37 کارخانه بسته شد و از 10 کارخانه باقیمانده فقط 2 کارخانه 24 ساعته مشغول به تولید است.

کد خبر : 23508

تاریخ انتشار : 30/02/1394 - 17:49


کارکرد بانک‌ها در مازندران، موجب ورشکستگی تولیدکننده‌ها شده است

به گزارش خط امید بهشهر، سلیمانی نداشتن نقدینگی و سرمایه در گردش کافی مالکان را مهمترین عامل تعطیلی واحد های صنعتی دانست و گفت: برای مبارزه با رکود در بخش اقتصاد باید به فعالان این بخش کمک شود نه اینکه سرمایه های آنها را از دستان‌شان خارج کنند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها بزرگترین مانع در برابر تولید ملی هستند، اذعان داشت: تمام کارخانجات تعطیل شده در این شهرک به دلیل بدهی بانکی به روزی افتاده‌اند که بانک‌ها به جای اینکه دست این واحدها را بگیرند، سرعت‌گیر شده‌اند و بدهی‌های ناچیز را بهانه‌ای قرار دادند تا کارخانه‌ها را از دست تولیدگران بیرون کشند.

این تولید‌کننده با تشریح اقدام منفی بانک‌ها با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: به دلیل مصوبات بانک مرکزی باتک‌ها توان تغییر نرخ سود را ندارند. وام‌هایی که سال 86 به تولید کنندگان واحد‌های صنعتی این شهرک داده شد با نرخ 14 درصد بود و بانک با بهانه قرار دادن بدهی این کارخانجات،  قرارداد اجاره به شرط تملیک با تولیدکنندگان امضا کرده و نرخ جدید بازپرداخت را به 28 درصد رساند.

وی در ادامه گفت: تولیدکننده‌ای که سرمایه نقدی برای تامین مواد اولیه کارخانه را نداشت با انبوهی از بدهی بانکی روبه رو شد و در این زمان شرکت شهرک‌های صنعتی بزرگ‌ترین ضربه را در به کارخانه‌داران وارد آورد و با در اختیار قرار دادن اسناد و دفترچه‌های رسمی واحد‌های تولیدی، سند این مراکز را به نام بانک زدند و از دست تولیدکننده خارج کردند.

این کارآفرین با اشاره به بیکاری بیش از 800 نفر در تعطیلی واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شماره 2 ساری، خاطرنشان کرد: در مصوبه بانک مرکزی به صراحت آمده است که بانک‌ها حق شرکت‌داری ندارند، اما بانک‌ها استان به بهانه بدهی شرکت‌هایی که چند برابر بدهی‌شان ارزش داشته‌اند را به نام خود کردند تا تولید کننده‌ای که توان تولید را ندارد مجبور به بازپرداخت غیر منطقی و خارج از عرف تسهیلات بانکی کند.

سلیمانی با بیان اینکه هیچ کس توان مقابله با بانک‌ها را ندارد، گفت: کمیته و کلینیک بحران به منظور حل و فصل مشکلات کارخانه‌داران در استانداری مازندران برگزار شد که حتی دادستانی و استانداری هم نتوانستند در برابر درخواست‌های نا بجای بانک‌ها مقاومت و به راه‌اندازی مجدد این واحد‌های تولیدی کمکی کنند.

وی در ادامه گفت: 80 درصد کارخانجات سند جانشینی کشور که به نام بانک خورده‌اند و به تعطیلی کشیده شدند، از مازندران می‌بشند و در همین شهرک صنعتی شماره 2 ساری واحد تولیدی چندین میلیاردی به خاطر 15 میلیون بدهی، اسنادش توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان در اختیار بانک قرار داده شد و کار به انتقال سند و پس از آن به ورشکستگی کشید.

این فعال اقتصادی با اشاره به نقش حمایتی دولت در بخش تولید اذعان داشت: در تمامی دنیا صنعت پشتوانه بانک‌ها است و در ایران بانک‌ها مانعی در برابر تولید هستند. در سال‌های قبل زندان‌ها پر بود از تولیدکنندگان و کارآفرینان که به دلیل بدهی بانکی روانه آنجا شدند و کار به جایی رسیده است که کسی میلی به سرمایه‌گذاری در بخش تولید ندارد و سرمایه‌ها به دلالی کشیده شد.

سلیمانی راه خروج از رکود را در تغییر رویکرد اقتصادی دولت دانست و گفت: بانک‌ها باید بازوی حمایت از تولیدکننده باشند، نه بنگاه اقتصادی. در سایر کشورها زمانی که شرکت و واحد تولیدی اعلام ورشکستکی می‌کند، تیم تخصصی جهت یاری رساندن به آن وارد عمل می‌شود. بانک‌ها موظف می‌شوند تسهیلاتی با نرخ سود پایین و بعضاً بلاعوض در اختیار این تیم مشورتی قرار دهند تا آن واحد تولیدی به چرخه اقتصاد برگردد. 

وی با انتقاد از برخورد نامناسب نهادها و سازمان‌های دولتی با تولیدکنندگان در استان خاطرنشان کرد: همه ادارات استان نقش فیلتر و مچ‌گیر را در برابر ما تولیدکنندگان ایفا می‌کنند. وقتی وارد اداره‌ای می‌شویم به حدی برخورد مدیران طلب‌کارانه و زننده است که از کار خود پشیمان می‌شویم.

وی در پایان گفت: حس همت ملی در تولید از بین رفته است و سرمایه‌گذاران به سوی دلالی کشیده شدند و این آفت اقتصاد ملی است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کارکرد بانک‌ها در مازندران، موجب ورشکستگی تولیدکننده‌ها شده است

کارکرد بانک‌ها در مازندران، موجب ورشکستگی تولیدکننده‌ها شده است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر