صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

پشت پرده اعلام «آتش‌بس» در یمن از سوی آمریکا و عربستان چیست؟

با نگاه دقیق به رخدادهای کنونی یمن، تجاوز عربستان به این کشور و اعلام آتش‌بس از سوی سعودی‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که اعلام آتش‌بس، آخرین راه آمریکا برای نجات سعودی‌ها از باتلاقی است که در یمن به وجود آورده‌اند.

کد خبر : 23019

تاریخ انتشار : 20/02/1394 - 10:48


پشت پرده اعلام «آتش‌بس» در یمن از سوی آمریکا و عربستان چیست؟

به گزارش خط امید به نقل از خبرگزاری فارس- ماجد حاتمی - رخدادها و تحولات سیاسی تجاوز عربستان سعودی به یمن از این مسئله حکایت دارد «آتش‌بس»ی که عربستان سعودی با نظارت آمریکا آن را اعلام کرد، به منزله راه‌گریزی بود که واشنگتن پیش‌پای هم‌پیمان خود در یمن قرار داد.

این رخدادها نشان می‌دهد با وجود پوشش سیاسی آمریکا، انگلیس و فرانسه از این تجاوز و حمایت‌های همه‌جانبه تسلیحاتی، اطلاعاتی و میدانی که این کشورها در اختیار عربستان قرار می‌دهد، ریاض در تحقق اهداف خود از حمله به یمن، دچار شکست مفتضحانه‌ای شده است.

ظاهرا عربستان فقط در عدم تحقق اهدافش در یمن شکست نخورده است، بلکه کشتار ملت یمن، حمایت از گره تروریستی القاعده، و ‌داعش و تکفیری ها از سوی این کشور، مردم یمن را واداشت تا با ارتش و کمیته‌های انقلابی کشور خود متحد شوند.

از روزهای نخست، شکست تجاوز عربستان به یمن مبرهن بود، ولی پس از اینکه ریاض نتوانست حمله زمینی را به خاک یمن ترتیب دهد، بر این مسئله صحه نهاده شد. ولی عربستان تکبر ورزید و با تحریک آمریکا دچار اشتباه بزرگی شد تا شاید بتواند سناریوی لیبی و سوریه را درباره یمن اجرا کند.

آنچه همه چیز را در یمن علیه آمریکا تغییر داد، ورود قبایل یمن به خاک عربستان و به دست‌گیری کنترل شماری از پایگاه‌های نظامی سعودی‌ها بود. پس از گذشت 40 روز از بمباران گسترده و مداوم عربستان بر مناطق مرزی داخل یمن، این قبایل شماری از سربازان سعودی را کشتند و شماری دیگر را به اسارت گرفتند.

نفوذ قبال یمن به خاک عربستان که همزمان با بمباران بود، یک مرکز دفاع هوایی عربستان سعودی را در نجران و چند منطقه را در «جازان» واقع در خاک سعودی‌ها هدف قرار داد؛ مسئله‌ای که آژیر خطر را پیش از ریاض در واشنگتن به صدا درآورد. از این رو آمریکا باید راه نجاتی به وجود می‌آورد که آبروی باقی‌ مانده عربستان را حفظ کند.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که عربستان در حمله به یمن شکست خورده است و طاقت مردم این کشور تاب شده است. عربستان نیز بدون اینکه پاسخی دریافت کند نمی‌تواند جنایات خود علیه ملت یمن را ادامه دهد. از این روی آمریکا باید بدون اینکه به نظر برسد عربستان شکست خورده است برای توقف تجاوز بهانه‌ای بتراشد. لذا «جان کری» برای نخستین بار ایده آتش‌بس را مطرح و چندین بار تأکید کرد که این آتش‌‌بس قابل تمدید است.

به خاطر اینکه به نظر نرسد عربستان سعودی شکست خورده است، سه‌شنبه 12 می جاری زمان اجرای این آتش‌بس اعلام شد. این مسئله بدین معناست که به عربستان 4 روز فرصت داده شد تا علیه مردم یمن به ویژه ساکنان استان صعده دست به جنایت بزند.

در حال حاضر این اتفاقات رخ داده است و عربستان اعلام کرد که همه شهرها، روستاها، مزارع، منازل، مدارس و مساجد استان صعده یک منطقه نظامی است که جنگنده‌ها و موشک‌ها آن را هدف قرار خواهند داد. جنگنده‌های سعودی همچنین بیانیه‌هایی را بر سر مردم یمن ریختند و از ساکنان صعده خواستند که سریعا و پیش از غروب جمعه 8 می این استان را ترک کنند.

ساکنان صعده در پاسخ به تهدید عربستان نپذیرفتند که منازل خود را ترک کنند؛ زیرا بیش از 40 روز است که توسط جنگنده‌های سعودی بمباران می‌شوند. این بمباران‌ها تا کنون جان صدها زن و کودک را گرفته است و در واقع از وقوع کشتار دسته جمعی در استان صعده خبر می‌دهد که عربستان با چراغ سبز آمریکا آن را مرتکب می‌شود.

به هر حال، همان‌گونه که عربستان با تحریک آمریک، تجاوز علیه یمن را آغاز، بحران این کشور را پیچیده کرد، منطقه را به لبه پرتگاه سوق داد، و در محاسبات خود اشتباه کرد، این بار با انتقام‌گیری از مردم یمن و سوزاندن زنان و کودکان صعده بار دیگر در محاسبات خود دچار اشتباه شده است. 

  

دیدگاه شما در مورد : پشت پرده اعلام «آتش‌بس» در یمن از سوی آمریکا و عربستان چیست؟

پشت پرده اعلام «آتش‌بس» در یمن از سوی آمریکا و عربستان چیست؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر