صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
روحانی در همایش "انسان مهربان، دنیای آرام":

دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است

رئیس‌جمهور گفت: دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است.

کد خبر : 22986

تاریخ انتشار : 19/02/1394 - 09:40


دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است

به گزارش خط امید بهشهر، همایش "انسان مهربان، دنیای آرام" ویژه‌ مراسم هفته هلال احمر، به همت جمعیت هلال احمر در سالن اجلاس سران و با حضور حجت‌اسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد.
*** مهمترین محورهای سخنان رئیس‌جمهور
شما می‌بینید در میدان جنگ اسلام دستورالعمل‌های ویژه‌ای دارد.
ما در برابر زمین هم مسئول هستیم و مسئولیت زنده کردن زمین و احیا آن را بر عهده داریم.
داوطلب بودن یکی از ویژگی‌های جمعیت هلال احمر است. استقلال داشتن و خیرخواه بودن از ویژگی‌های جمعیت هلال احمر است.
پرچم و حضور هلال احمر موجب آرامش جامعه است.
کشوری مورد هجمه ناجوانمردانه قرار گرفته است. حالا اگر به جای کشور یمن یک کشور اروپایی درگیر این جنگ می‌شد سازمان صلیب سرخ تمامی کمک‌ها را برایش گسیل می‌داشت.
دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است.
جای تقدیر و تشکر دارد از هلال احر که تلاش‌هایی برای کمک به مردم یمن داشته است. باید برای کمک به مردم یمن به صلیب سرخ فشار آورد.
اساس کار صلیب سرخ جهانی بی‌طرفی است و نباید میان کشورها تفاوت قائل شود.
 
*** مشروح سخنان رئیس‌جمهور
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم هفته گرامیداشت هلال احمر که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه شاید ویژگی هلال احمرها و صلیب سرخ‌ها بر این مبنا باشد که این جمعیت فقط به درد و آلام انسان‌ها و بشر فارغ از ملیت، نژاد، زبان، مذهب، ایمان و عقیده می‌نگرد، گفت: ما در این زمینه تعبیر بسیار ارزشمندی از پیامبر گرامی اسلام(ص) داریم که اگر ندای گرفتاری را شنیدید که می‌گوید به فریاد من برسید و پاسخ ندادید، دیگر خودتان را مسلمان نخوانید.
وی افزود: در بخشی از اموری که مربوط به آلام و مشکلات انسان‌ها می‌شود، آنجا دیگر برای ما فرقی نمی‌کند که او کیست و چه اعتقاداتی دارد. رنگ پوستش چیست و چه مذهبی دارد. اینها مهم نیست مهم این است که او افتاده است و نیاز به کمک دارد.
رئیس‌جمهور عدم تفکیک موضوعات را یکی از مشکلات اجتماعی جامعه جهانی و ایران دانست و گفت: این مشکل حتی در جامعه انقلابی ایران هم وجود دارد، یک وقت بحث، بحث انتخابات است که می‌خواهیم به کاندیدایی رای بدهیم که آنجا حزب و دسته‌بندی‌های سیاسی معنا دارد اما وقتی بحث محیط زیست مردم است، وقتی بحث نجات جان انسان است، بحث کم کردن خطرها در جامعه است دیگر نباید حزب، ملیت و دسته معنایی داشته باشد.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش به دستور اسلام در زمینه حفاظت از محیط زیست و جان حیوانات اشاره کرد و افزود: اسلام یک قدم پا را فراتر گذاشته و به حیوانات نیز توجه کرده است. آنجایی که گفته‌ است که نجات یک سگ تشنه و در حال مرگ، نجات و کمک برای سیراب کردن آن سگ مساوی است با بخشش گناهانش از سوی خداون. حتی "شعر میازار موری که دانه‌کش است" نیز تعبیر همین مطلب است.
وی با بیان اینکه در اسلام و منطق انبیا(ع)، حیوانات هم جا دارند و به گیاهان نیز توجه شده است، گفت: اولین توصیه اسلام در رابطه با محیط زیست، درخت و حیوانات است سپس راجع به پیرمرد، کودکان و زنان صحبت می‌کند. در میدان جنگ هم اسلام دستورالعمل‌های ویژه‌ای دارد و حتی فراتر از انسان و موجودات زنده، نباتات در زمین را نیز مورد توجه قرار داده است.
رئیس‌جمهور خطاب به کارکنان هلال احمر گفت: شما بار سنگینی بر دوش دارید یعنی همان وظایفی که پیامبر گرامی اسلام(ص) و قرآن مجید تاکید کرده است، امروز به معنای مفاهیم جدید حقوقی و اجتماعی در جامعه بشری مطرح است.
روحانی، داوطلب بودن را از ویژگی‌های نخست و مهم سازمان هلال احمر دانست و اظهار داشت: استقلال و غیردولتی بودن از دیگر ویژگی‌های این جمعیت (سازمان هلال احمر) است و در واقع کار شما آرامش‌بخش است.
وی به مزاح خطاب به حاضرین در مراسم تصریح کرد: وقتی می‌گوییم فرشتگان، نگاه‌ها متوجه خانم‌ها می‌شود اما فرشتگان مربوط به بخش اناث نیست؛ فرشته، فرشته است و زن و مرد ندارد و شما جمع حاضر نیز فرشتگان در جامعه ایران و در جامعه بشری هستید.
رئیس‌جمهور با انتقاد از سیاسی کردن موضوع کمک و نجات بشریت ادامه داد: متاسفانه در بعضی از صحنه‌ها، سیاست آنقدر پررنگ می‌شود که حتی بر کمک‌‌های نوع‌دوستانه هم سایه می‌افکند.
روحانی به موضوع یمن اشاره و با بیان این مطلب که امروز مردم یمن درگیر یک حمله ناجوانمردانه یک همسایه و بمباران آنها شده‌اند، خاطرنشان کرد: به جای آنکه به مردم فقیر یمن که یک کشور در حال توسعه است، کمک کنند دیدید که این قدرت‌های بزرگ چه کارهایی با آنها کردند. چه آموزش‌هایی برای برخی دادند تا آن کشور را بمباران کنند، حتی گاهی خلبان‌های بمباران کننده نیز از جاهای دیگر هدایت می‌شدند.
وی با انتقاد ضمنی از کشور عربستان در حمله به یمن ادامه داد: حکومتی که مسائل منطقه و جهان را نمی‌داند و بسیار هم تازه‌کار است برای اولین بار آمده خودی نشان دهد. کشوری که همیشه کارهایش را با دلار انجام داده حالا آمده که فرمانش را عوض کند و به جای دلار، بمب را انتخاب کرده و فکر می‌کند با بمب می‌تواند قدرت خود را نشان دهد و در منطقه می‌تواند تاثیرگذار باشد که این خطای بسیار بزرگ و استراتژیک است.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: کشوری مورد هجمه ناجوانمردانه قرار گرفته است؛ شما ببینید، اگر یک کشور اروپایی به جای یمن گرفتار این موضوع می‌شد، صلیب سرخ جهانی و هلال احمرها چه کار می‌کردند. اصلا پل مستقیمی می‌زدند و از همانجا همه کمک‌ها را سرازیر می‌کردند. از طریق هواپیما، کشتی و ماشین، کمک‌هایشان را می‌رساندند. اما یک کشور مسلمان و به تعبیر آنان جهان سومی گرفتار این مصیبت بزرگ شده و یک همسایه برخلاف همه اصول انسانی به خانه‌ها، جاده‌ها، زمین‌ها، اقوام و فرزندانشان حمله کرده است.
روحانی، کمک‌رسانی به یمن را امتحان تاریخی برای دنیا عنوان کرد و اظهار داشت: اگر غم ما برای یمن با غم ما برای فلان کشور اروپایی یا آسیایی یکسان نبود، معلوم می‌شود که همه اصول انسانی صلیب سرخ و هلال احمر را زیر پا گذاشتیم.
 
این خبر در حال تکمیل است...


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است

دولت جدید عربستان در خطایی استراتژیک برای اثبات خود به بمب متوسل شده است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر