صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وضع نابسامان یک شهر شرقی مازندران

خلیل شهر، شهر کوچکی در شرق مازندران است که طی سال های اخیر دچار معضل آب شده و مردم را با مشکلات مختلفی مواجه کرده است.

کد خبر : 22882

تاریخ انتشار : 17/02/1394 - 11:22


وضع نابسامان یک شهر شرقی مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، با گذشت هشت سال از استقرار شهرداری در خلیل شهر، معضل آب شرب مصرفی در خلیل شهر همچنان از معضلات شهروندان این شهر تازه تاسیس بوده که گریبانگیر آنان در فصول مختلف سال و به خصوص در فصل گرماست. 

شهر تازه بنیان و نوپای خلیل شهر در شهرستان بهشهر دارای ۱۳ هزار نفر جمعیت با دارا بودن مشکلاتی همچون کمبود آب شرب، عدم جذب گردشگر، گرد و خاک ناشی از کارخانجات، عدم ساماندهی رودخانه‌ها، کمربندی و... از مشکلات و محرومیت‌های فراوانی رنج می‌برد که در مشغله‌های مختلف مسئولان به فراموشی سپرده شده است. 

جمعی از اعضای شورای شهر کمبود آب شرب، حادثه خیز بودن کمربندی، مشکلات ناشی از گرد و خاک کارخانه صنعتی و وجود زندان باز را از جمله مشکلات شهر خلیل شهر مطرح کردند. 

محمدرضا باقری رییس شورای اسلامی خلیل شهر با اشاره به مشکلات این شهر تازه تأسیس با بیان اینکه چند سال است که با مشکل کمبود آب شرب مواجه است، یادآور شد: همشهریان ما در برخی از محلات ۱۰ گانه خلیل شهر در طول ۲۴ ساعت تنها ۲ ساعت از آب شرب بهره‌مند هستند و مسئولان استانی، شهرستانی و متولیان امر توجهی به این امر معطوف نداشته‌اند که باید با دقت نظر بیشتری در این راستا وارد و اهتمام ویژه در حل این معضل اعمال شود. 

رئیس شورای اسلامی خلیل شهر، با اعلام اینکه با تزریق آب سمبی در روستای یخکش و انتقال آن به بهشهر بخش اعظمی از مشکلات آب شرب خلیل شهر و بهشهر رفع می‌شود، گفت: خلیل شهر دارای حدود ۳ هزار مشترک است که زیرساختهای لازم برای احداث چاه و یا استفاده از آب سمبی فراهم شده است و مسئولان باید با دغدغه بیشتری به این امر توجه داشته و بحران آب خلیل شهر را جدی بگیرند. 

کمربندی آیت الله رحمانی خلیل شهر کشتارگاه مردم

باقری در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه کمربندی آیت الله رحمانی خلیل شهر به کشتارگاه مردم تبدیل شده است گفت: جدول بندی خیابان‌ها در طول مسیر کمربندی و ایجاد بلوار از نیازهای اساسی این محور است افزود: کمربندی خلیل شهر در سال گذشته ۴ کشته برجای گذاشته است و برای ایمن سازی این محور نیازمند ۸ میلیارد تومان اعتبار هستیم. 

وی گفت: این مقدار اعتبار در توان شهرداری خلیل شهر نیست و مسئولان استانی، شهرستانی و کشوری باید به داد ما رسیده و بودجه مناسب شهرستانی، استانی و ملی به این پروژه اختصاص دهند. 

رئیس شورای اسلامی خلیل شهر همچنین با اشاره به گرد و خاک ناشی از وجود کارخانه نئوپان و آلایندگی زیست محیطی ناشی از گرد و خاک این کارخانه در خلیل شهر و وجود زندان باز در این شهر بیان داشت: همشهریان خلیل شهری ما در طول تابستان به دلیل وجود گرد و خاک ناشی از نئوپان نمی‌توانند درب و پنجره خود را بازکنند و با مشکلات متعدد دست به گریبان هستیم. 

باقری ادامه داد: در سال گذشته نئوپان ۱۰ نیرو جذب کرد که حتی یک نیرو از این تعداد بومی خلیل شهر نبودند و این مسئله نگران کننده است چرا که با توجه به تحمل گرد و خاک ناشی از وجود این کارخانه شایسته است مدیران امر در جذب نیرو نیز از خلیل شهر اقدام کنند. 

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه خلیل شهر در جاده ترانزیتی قرار دارد وجود گرد و غبار و خاک در اطراف کارخانه و در محیط شهر پراکنده و مشهود است و مانع از توقف و اقامت مسافران در این شهر شده است و حتی باسکول نئوپان در حریم پیاده رو قرار دارد که باتید در این راستا مسئولان امر به داد ما برسند. 

باقری با بیان اینکه وجود زندان باز در شهر ممنوع است گفت: امیدواریم در این رابطه نیز چاره اندیشی شده و زندان باز از محوطه شهری خلیل شهر منتقل شود. 

ایجاد کمپینگ شمال کشور در خلیل شهر در هاله‌ای از ابهام

رئیس شورای اسلامی خلیل شهر، با بیان اینکه ایجاد کمپینگ هلال احمر شمال کشور در خلیل شهر در هاله‌ای از ابهام است، یادآور شد: این کمپینگ مرکز آموزشی هلال احمر در استان های شمالی کشور در مازندران، گیلان و گلستان است که بنابر نظر کار‌شناسان و مسئولان نیازمند ۵۰ هکتار زمین است که این زمین فراهم شده است. 

باقری گفت: زیرساختهای لازم برای احداث این کمپینگ هلال احمر در خلیل شهر فراهم است و امیدواریم که مسئولان با نگاه ویژه‌ای به این مسئله توجه کرده و ساخت و سازهای اولیه را عملیاتی کنند. 

محمدحسن رضایی عضو شورای شهر خلیل شهر نیز گفت: مشکل آب خلیل شهر و کمبود آب در فصل گرما از معضلاتی است که شهروندان این شهر از آن رنج می‌برند و علی رغم احداث دو منبع آب و هزینه ۳ میلیارد تومانی همچنان با کمبود آب مواجه بوده و شهروندان ما شیرنی و حلاوت استفاده دائم از آب را نچشیدند. 

وی گفت: براساس اعلام رئیس آب و فاضلاب خلیل شهر برای رهایی از این کم آبی نیازمند اعتبار ۲ میلیارد تومان است که ما با ۵۰۰ میلیون تومان هم می‌توانیم این مشکل را رفع کنیم. 

کارخانجات موجود در خلیل شهر نیروی کار بومی خلیل شهر جذب کنند

عضو شورای شهر خلیل شهر با بیان اینکه خلیل شهر بین دو کارخانه اکریلتاب و نئوپان علی رغم برخی از مشکلات واقع شده، گفت: کارخانجات موجود در خلیل شهر نیروی کار بومی خلیل شهر جذب کنند. 

رضایی با اشاره به وجود مشکل بیکاری در خلیل شهر همچون سایر شهرهای کشور افزود: جذب سرمایه گذار در منطقه گردشگری سرخ او خلیل شهر و دریای آرام و احداث کمپینگ هلال احمر در اشتغال زایی منطقه تاثیر بسزایی داشته و از بیکاری می‌کاهد. 

وی همچنین با اشاره به نوسازی و بهسازی در مرکز بهداشت و درمان خلیل شهر نیز بیان داشت: برای این امر هم یک میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که هم اکنون ۳۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته و به زودی کلنگ زنی می‌شود. 

رضایی ادامه داد: گازرسانی به کتابخانه خلیل شهر، زیباسازی مناطق مختلف شهری، نهضت آزاد سازی و تعریض، ساماندهی زباله، ساماندهی پارک خطی خلیل شهر، خرید تجهیزاتی همچون ماشین زباله و لودر توسط شهرداری با هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی، آسفالت معابر و... از جمله کارهای انجام شده و در دست اقدام است. 

وی گفت: بودجه شهرداری خلیل شهر در سال جاری دو میلیارد تومان بسته شد که ۸۰۰ میلیون تومان آن بودجه عمرانی و مابقی بودجه جاری خلیل شهر است. 

بانک اطلاعاتی بانوان خلیل شهر در حال تکمیل است

مرضیه علیزاده نائب رییس شورای اسلامی خلیل شهر و مسئول کمیسون امور بانوان نیز اظهار کرد: با توجه به افزایش فعالیت بانوان کمیسون بانوان را با ۵ عضو اصلی و ۲ عضو افتخاری در راستای اساسنامه و برنامه یکساله تدوین کردیم. 

وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی بانوان خلیل شهر در حال تکمیل است، ادامه داد: این بانک جامع اطلاعاتی شامل اطلاعات کامل از مشخصات فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی، سیاسی و... است. 

علیزاده گفت: خلیل شهر دارای حدود ۲۵۰ زن سرپرست خانوار است که برنامه ریزی مناسبی برای آنان در دست اقدام است و با تشکیل شرکت تعاونی بانوان و کارخانه اسلایس و بسته بندی مواد غذایی که در دست احداث است بسیاری از مشکلات اشتغال و اقتصاد در حوزه بانوان رفع می‌شود. 

نایب‌رئیس شورای اسلامی خلیل شهر با بیان اینکه بانوان این شهر از فضای مناسب ورزشی برخوردار نیستند، خاطر نشان کرد: مشکلات امکانات ورزشی بانوان تا حدودی رفع شده است اما نیازمند سالن اختصاصی و استاندارد برای بانوان هستیم. 

خلیل شهر ۱۳ هزار نفری باشگاه ورزشی آقایان ندارد

رییس کمیسیون ورزشی شورای اسلامی خلیل شهر نیز اظهار داشت: خلیل شهر ۱۳ هزار نفری باشگاه ورزشی آقیان ندارد که این مسئله با توجه به فعال بودن هیئت‌های ورزشی والیبال، فوتبال، کشتی و انجام ورزشهای رزمی در سطح شهر، یک معضل است. 

محمدرضا محمد‌پور گفت: رایزنی‌های مختلفی برای ایجاد نمایندگی اداره ورزش و جوانان در خلیل شهر انجام شده که در دست اقدام است که مجهز کردن پارک خطی به وسایل و امکانات ورزشی، جذب اعتبار ۷۰ میلیون تومانی برای چمن ملا محله از سید مناف هاشمی معاون وزیر، برگزاری مسابقات دوچرخه سواری کوهستان (دانهیل) و انتخاب خلیل شهر بعنوان محل برگزاری پیست کشوری دوچرخه سواری کوهستان و... از جمله اقدامات انجام شده است. 

وی گفت: اعتبار خوبی در بودجه امسال شهرداری برای امور ورزشی در خلیل شهر در نظر گرفته شده که امیدواریم در توسعه امور ورزشی بیشتر از گذشته وارد شویم و مشکل منابع طبیعی در رابطه با پیست دوچرخه سواری حل شود. 

جذب سرمایه گذار با ایجاد سبد حمایتی

رئییس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی خلیل شهر با اشاره به جذب سرمایه گذار با ایجاد سبدحمایتی گفت: سرخ او برای گردشگری آماده است و با فراهم کردن زیرساختهای مختلف در این بخش نیازمند جذب سرمایه گذار هستیم اما مهم‌ترین مشکل ما در این رابطه منابع طبیعی و مشکلات ناشی از آن است که باید رفع شود. 

محمدپور ادامه داد: متاسفانه منابع طبیعی با عدم حمایت در ایجاد گردشگری در سرخ او، سد راهی برای ما شده است و امکان جذب سرمایه گذار، کاهش بیکاری و توسعه شهر وجود ندارد و متاسفانه شرق مازندران برای جذب سرمایه گذار و توسعه گردشگری دفاعیه مورد قبولی ندارد. 

وی گفت: مقرر شده که منابع طبیعی ۷ هکتار زمین در سرخ او تحویل ما بدهد تا در زمینه گردشگری فعال شود اما متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و برای بستر سازی گردشگری نیازمند حمایت مسئولین هستیم. 

شهرداری تازه بنیان نوپای خلیل شهر در شهرستان بهشهر دارای ۱۳ هزار نفر جمعیت با دارا بودن مشکلاتی همچون کمبود آب شرب، عدم جذب گردشگر، گرد و خاک ناشی از کارخانجات، عدم ساماندهی رودخانه‌ها، کمربندی و... از مشکلات و محرومیت‌های فراوانی رنج می‌برد که در مشغله‌های مختلف مسئولان به فراموشی سپرده شده است. 

باوجود همه مشکلات بیان شده در خلیل شهر، یکی از حلقه‌های اصلی گم شده در این شهر نوپا، عدم درآمد پایداراست که نیازمند همکاری مسئولان، همراهی مردم و تلاش همه جانبه برای رفع مشکلات این شهر نوبنیان است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : وضع نابسامان یک شهر شرقی مازندران

وضع نابسامان یک شهر شرقی مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر