صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
پس از ادعای خبرنگار صدا و سیما

حقایق عکس تفحص پیکر شهید دفاع مقدس روشن شد

عکسی از عملیات تفحص و کشف باقی مانده پیکر یک شهید چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی و چند سایت خبری به همراه توضیحاتی از شهید منتشر شد. در این عکس تصویری از دست شهید به خوبی نمایان است.

کد خبر : 22618

تاریخ انتشار : 14/02/1394 - 20:16


حقایق عکس تفحص پیکر شهید دفاع مقدس روشن شد

به گزارش خط امید بهشهر، حسن شمشادی خبرنگار صدا و سیما با انتشار عکسی در صفحه ی شخصی خود نوشت: وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سبیلِ اللّهِ أَمواتاً بَلْ أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یرزقونَ. شهیدی که دیروزپیداشده . بدن این شهید تفحص کاملا سالم است . این شهید بزرگوار ، سید مجتبی صابری، اهل بهشهر استان مازندران است .

 

در این باره خبرگزاری تسنیم نوشت، عکسی از عملیات تفحص و کشف باقی مانده پیکر یک شهید چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی و چند سایت خبری به همراه توضیحاتی از شهید منتشر شد. در این عکس تصویری از دست شهید به خوبی نمایان است. در این خبرها به دنبال ابراز شگفتی از سالم بودن بدن شهید، هویت او را مربوط به شهید سید مجتبی صابری، اهل بهشهر استان مازندران عنوان کرده بودند. و تاریخ تفحص پیکر، چند روز پیش اعلام شده بود.

اما این تصویر متعلق به عملیات تفحصی مربوط به دو سال پیش است که طی آن پیکر مطهر شهید احمد صداقتی بعد از گذشت 30 سال از شهادتش کشف شد. شهیدی که بقایای بدن مطهرش در تصویر نمایان است. استخوان‌های او به همراه یک دست مصنوعی در منطقه عملیات محرم کشف شد. و در واقع بخش های باقی مانده از پیکر او چند تکه استخوان بود که به همراه مدارک شهید قابل شناسایی بود.

شهید احمد صداقتی متولد سال 1339 در شهر اصفهان است. او که توسط لشکر 14 امام حسین(ع) به جبهه‌های جنگ اعزام شده بود، در نخستین عملیات بعد از عزل بنی صدر یعنی عملیات «فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا»، یکی از دست‌هایش را از دست داد. در این عملیات یک دستش قطع شد و عصب دست دیگرش آسیب دید و فقط دو انگشت آن قادر به حرکت بود. بعد از گذشت چند ماه در تهران یک دست مصنوعی به جای دست قطع شده‌اش گذاشتند.
خواهر شهید «احمد صداقتی» می‌گوید: دست راست احمد قطع شده بود و مجبور بود با دست چپ بنویسد؛ یادم هست که قلم را بین دو انگشت سالم دست چپش قرار می‌داد و خیلی تلاش می‌کرد تا بنویسد، خیلی هم بدخط می‌نوشت.
هرچند دیگر به خاطر جانبازی‌هایی که کسب کرده بود توان گذشته را نداشت اما دلش نیز در خانه آرام و قرار نمی‌گرفت. به همین دلیل دوباره راهی میدان جنگ شد. بی‌سیم‌چی فرمانده لشکر 14 امام حسین(ع) شد. او در عملیات محرم فرمانده گردان امام جعفر صادق(ع) بود. تا اینکه شنیده شد در همین عملیات در سال 61 به شهادت رسیده است. حاج‌حسین خرازی شهادت او را تایید کرد و گفت: «پیکرش در خط آتش بود و نتوانستیم او را بیاوریم.» و به این ترتیب پیکر او در شمار پیکر شهدای مفقود الجسد جای گرفت. پدر شهید می‌گوید: احمد همیشه می‌گفت: «بابا، اگر من شهید شدم از من بت نسازید، همینی که هستم را بگویید»؛ او می‌گفت: «دوست دارم، پیکرم هم برنگردد و شهادتم ریا نباشد».

سال‌ها بعد در عملیات تفحص پیکر شهدا، استخوان‌های شهید صداقتی کشف شد. پیکر او از طریق دست مصنوعی‌اش که سالم مانده بود و مدارک شناسایی، کاملا قابل تشخیص بود. پیکر این شهید والامقام به گفته اعضای تیم تفحص و «جعفر نظری» با فرق شکافته و بدون دست همچون علمدار کربلا کشف شد.
هرچند موضوع این عکس و روایت اخیر صحت نداشته و متاسفانه نمود یک شایعه را در رسانه‌ها به همراه دارد اما نمونه کرامات شهدا در سالم ماندن بدن‌هایی که سال‌ها در زیر خاک مدفون شده است، از طریق مسئولین تفحص و خانواده این شهدا بسیار زیاد دیده و شنیده شده است. روایاتی که نشان از برحق بودن مسیر این شهدا دارد. پیکرهایی همچون پیکر شهید سیدصمد حسینی که بعد از گذشت 13 سال از شهادتش در عملیات تفحص و در منطقه طلائیه پیدا شده بود که به گفته سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح به‌طرز عجیبی صورتش سالم مانده بود، به‌صورتی که چشم درون حدقه قرار داشت. ریش‌هایش سالم مانده بود و کنده نمی‌شد. زبانش در کام بود. ولی به‌طور عجیبی از گردن به پایین اسکلت شده بود.

شهید سیدصمد حسینی

یا شهیدی همچون شهید محمدرضا شفیعی که در شب عملیات کربلای 4 با اصابت تیر دشمن به ناحیه شکمش مجروح می‌شود و چون همرزمش نتوانسته بود او را به عقب برگرداند، به دست عراقی‌ها اسیر می شود. 11 روز در اسارت به سر می‌برد و در نهایت به خاطر جراحتش زیر شکنجه بعثی‌ها به شهادت می‌رسد و همانجا در کربلا دفنش می‌کنند. به گفته حسین محمدی‌مفرد، از غواصان «لشکر 5 نصر» و واحد تخریب در دوران دفاع مقدس پیکر او را بعد از 16 سال سالم از خاک در آورده بودند اما صدام گفته بود این جنازه نباید به این شکل به ایران برود. پیکر پاک محمدرضا را سه ماه در آفتاب گذاشتند تا شناسایی نشود،ولی سالم مانده بود. حتی روی جسد پودر مخصوص تخریب جسد ریختند تا استخوان‌های پیکرش هم از بین برود ولی باز هم سالم ماند. وقتی گروه تفحص پیکر محمدرضا را تحویل می‌گرفتند سرهنگ عراقی که در آنجا حضور داشته گریه ‌کرده و گفته:ما چه افرادی را کشتیم.


منبع : تسنیم

 

  

برای این پست 6 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 11:50
  بهشهری

  اقای احمدی تازه از خواب بیدار شد ..اون روز و ساعتی که خبر شهید تفحص شده رو زدید بااینکه اسم شهید بهشهر هم بود به جای انتشار سریع و بدون فکر زنگ میزدید بنیاد شهید و از صحت و سقم خبر باخبر می شدید بعد از چند روز با فضاحت تمام خبر رو تکذیب می کنید ..به شمام میگن سایت خبری ....زرشک به این سواد رسانه ای ..

  1 5
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 12:57
  مدیریت خط امید

  ****** مدیریت خط امید: با سلام خدمت دوست عزیز جناب آقا یا سرکار خانم بهشهری... متشکریم از اینکه سایت خبری تحلیلی خط امید را مشاهده و مطالعه می کنید همانطور که اولین مسئله ای که در درس سواد رسانه تدریس می شود امانت داری و ذکر منبع اخبار بازنشری است سایت خبری تحلیلی خط امید نیز این خبر را به نقل از سایت مشرق که آن سایت هم از صفحه فیس بوک خبرنگار صدا و سیما برداشت، منتشر شد... با تاکید بر اینکه در روتیتر خبر اصلی نوشته شد در حال تکمیل... متاسفانه برخی از دوستان با سواد رسانه‌ای هیچ گونه توجهی به منبع خبر و اینکه این خبر یک خبر بازنشری است نکرده اند، از جمله شما دوست عزیز... ضمن اینکه در این خبر فوق هم تاکید شد خبرنگار صدا و سیما مدعی شد و سپس خبرگزاری تسنیم خبر تکمیلی منتشر کرد و رسانه مردمی خط امید فقط به انتشار خبر به نقل پرداخت. فلذا این خبر تکذیبیه خبر قبلی نبوده و دوستان با سواد رسانه ای! می دانند که به این گونه خبرها اصطلاحا گزارش تکمیلی گفته می شود... با این تفاسیر از دوست عزیزی که با توجه به ادبیاتش مخالف سایت خبری خط امید به نظر می رسد تقدیر و تشکر داریم. احمدی مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی خط امید شهرستان بهشهر

  3 1
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 12:58
  دوستدار خط امید

  جناب خط امید کاملا درست رفتار کردی و از کامنت این دوست عزیز مشخصه که بغض و کینه ای نسبت به تو و نفوذ رسانه ایت توی شهر و مسئولین داره

  4 1
  چهار شنبه 16 اردیبهشت 1394 - 21:08
  بهشهری

  اقای احمدی سفسطه جالبی بود . مثل اینکه متوجه نشدید البته انتظاری هم نیست چون اگر سواد رسانه ای داشتید بدون در نظر گرفتن اینکه این خبر در سایت های کشوری دست به دست چرخیده از صحت و سقمش باخبر میشدید نه اینکه فی الفور خبر رو منتشر کرده و بعد به توجیه آن بپردازید . رسانه خبری بهشهر(مردمی!) قبل از انتشار این خبر می بایست به دنبال صحت این خبر می بود نه اینکه به تاسی از سایت های کشور به انتشار این مدعا بپردازد و بعد از چند روز گزارش کپی شده تحویل مردم بدید. ماشالا دوستان که همه توهم توطئه دارند و فکر می کنند هرمخالفی نظری داد و انتقادی بجا داشت از جناح مخالف است و داستان سرایی در این باره . هم باعث تاسف و هم مضحکه! موفق و موید باشید.

  +0 -0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 13:02
  ای شیطون

  خط امید....!!!؟؟؟؟ چیکار کردی؟؟؟باز شیطونی کردی داد ملت رو درآوردی؟

  0 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 13:10
  babanejad

  ey val hal kardam nofoz ro khob omadi:))

  1 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 13:15
  بی طرف

  اما خداییش خط امید بی دغدغه قلم میزنه همه سایت های خبری بهشهر فقط و فقط برای موقعیت خودشون و باند بازی و سیاسی بازی مطلب می زارن همشون از سایت بابانژاد بگیر تا سایت داوودی و باقری و باباکوهی و ... تازه فقط هم خبر کپی می کنند از اینور و اونور و الا تا حالا من یک خبر یا گزارش در مورد مشکلات شهر تو این سایت ها ندیدم مشخصه که برای رقابت های انتخاباتی راه اندازی شدن و دارن کار می کنند و الا اینا کجا و مشکلات شهر و مردم.... خط امید محکم برو جلو ماها پشتت هستیم

  1 2
دیدگاه شما در مورد : حقایق عکس تفحص پیکر شهید دفاع مقدس روشن شد

حقایق عکس تفحص پیکر شهید دفاع مقدس روشن شد

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر