صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
هاشمی در مراسم بزرگداشت مقام استاد:

نباید برای تیم مذاکره‌کننده در داخل دردسر ایجاد کرد/ نشاط سیاسی مردم را نباید گرفت

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: استکبار قصد دارد سوریه عراق و یمن را به چند کشور تبدیل کند البته آنان از ایران حرفی نزده‌اند قبلا می‌گفتند اما در حال حاضر ایران به اندازه‌ای مستحکم است که گفتن این حرف برای آنان آسان نیست.

کد خبر : 22591

تاریخ انتشار : 14/02/1394 - 19:05


 نباید برای تیم مذاکره‌کننده در داخل دردسر ایجاد کرد/ نشاط سیاسی مردم را نباید گرفت

به گزارش خط امید بهشهر، هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت مقام استاد که ظهر امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد اظهار داشت: خداوند را شاکرم که ما به فرصت داد تا بتوانیم در جمع شما حاضر شویم و از زحمات مفیدتان قدردانی کنیم چرا که شما اساتید محترم هزاران انسان را تربیت کرده‌اید.

وی ضمن تبریک روز معلم و تسلیت وفات حضرت زینب (س) بزرگ زن تاریخ گفت: در سخنرانی ابتدایی که رئیس دانشگاه داشت مطالب مفیدی عنوان شد و به نظر خودم همین مسئله کافی بود؛ بنده دو سال بعد از تاسیس دانشگاه امیرکبیر در جریان امور بودم و آن زمان به عنوان طلبه با دانشجویان و اساتید ارتباطات زیادی داشتم و گاهی هم برای سخنرانی به این دانشگاه می‌آمدم که آن زمان هم مسئله ساز می‌شد بخشی از دانشجویان انقلابی اسلامی و یا ملی که مبارزه می‌کردند و بعضی دیگر که تفکرات مارکسیستی و سوسیالیستی داشتند به گونه‌ای دیگر بودند البته جناح سوم یعنی دانشجویان شاهی هم مواضع دیگری داشتند معمولا وقتی وارد می‌شدم و این چهره‌ها را می‌دیدم برای من شیرین بود و اصلا سرمان درد می‌کرد برای شنیدن این مسائل و حضور در این جلسات.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب هم بار‌ها به این دانشگاه آمده‌ام، مسئله بسیار مهم این است که دانشگاه امیرکبیر اعتبار زیادی به ایران داده است و این دانشگاه یکی از استوانه‌های علم صنعت تکنولوژی روز و پیشرفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شاگردان این دانشگاه در تاریخ ما می‌درخشند و خدمات زیادی انجام داده‌اند به تاسیس دارالفنون توسط امیرکبیر اشاره کرد و ادامه داد: بنده در امیرکبیر دو نقطه را بسیار بالا می‌بینم یکی اینکه وی بد‌ها را خوب فهمیده بود و دیگری اینکه مخالف استعمار بود.

هاشمی ادامه داد: تمام کسانی که درباره امیرکبیر مطلب نوشته‌اند اعلام کرده‌اند که وی نسبت به دخالت کشورهای خارجی در امور ایران بسیار حساس بود و در ‌‌نهایت ایستادگی‌اش در مقابل استعمار و استبداد به قیمت جانش تمام شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه استبداد آن روز در حق امیرکبیر نمک ن‌شناسی کرد ادامه داد: افرادی دور و بر ناصرالدین شاه بودند که آن گونه به سرش آوردند اما الان امیرکبر در تاریخ ایران و دنیا از نام همه آن شاهان بزرگ‌تر و بلند‌تر است.

هاشمی تاکید کرد: امیرکبیر راه تکنولوژی را باز کرد و استعمار و استبداد را به خوبی شناخت و هنوز هم اسمش در تاریخ برای ما کار می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یکی از افتخاراتم این بودکه امروز به بیست نفر از نخبگان این دانشگاه توانستم اظهار ارادت کنم ادامه داد: روز معلم در تاریخ کشور ما بسیار اهمیت دارد و بسیار عنوان خوبی است؛ بدون هیچ تردیدی اولین مقام معلم متعلق به خداوند است خداوند آن واقعیتی است که همه چیز با خواست وی شکل گرفته است و می‌گیرد.

وی افزود: از اول خلقت یعنی هنگامی که خداوند آدم را خلق می‌کند ملائکه سوال و اعتراض می‌کنند که ما هستیم و چرا آدم را خلق می‌کنی؟ براساس آن چیزی که ملائکه فهمیده بودند خطاب به خداوند گفتند شما الان مخلوقی را به وجود می‌آوری که در زندگی وی فساد و خون ریزی است و دیگر چرا با این وجود آدم را خلق کردی.

هاشمی گفت: خداوند خطاب به ملائکه فرمود من چیزهایی را می‌دانم که شما نمی‌داند خداوند سوالاتی را مطرح کرد که ملائکه نتوانستند پاسخ بدهند اما آدم همه جواب‌ها را بلد بود؛ ملائکه به گونه‌ای خلق شده‌اند که توسعه در زندگی آنان نیست و هر کدامشان برای مسئولیتی خلق شده‌اند این ملائکه با آن همه عظمت آن چیزی که انسان داشت را نداشتند خداوند همه اسما را به آدم آموزش داد اسما چه هستند؟ هر موجودی ریز و درشت یک اسمی دارد و مسلما همه این‌ها به آدم آموزش داده شده است.

وی با بیان اینکه تا قیامت علم رو به افزایش است و تمام شدنی نیست ادامه داد: همین قرآن وقتی که صحبت از خلق می‌کند بلافاصله علم نیز در کنار خلقت مطرح می‌شود و این نشان می‌دهد مقام بعد از آفرینش علم است و معلم اصلی هم خداوند است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه علم از خداوند شروع می‌شود به تفاوت میان ملائکه و انسان اشاره کرد و اظهار داشت: تفاوت ما با ملائکه این است که می‌توانیم بی‌‌‌نهایت بفهمیم و قدرت تشخیص داریم یک تکلیفی هم داریم که اگر راه درست را انتخاب کنیم در مقابل آن پاداش می‌گیریم و اگر بد عمل کنیم باید جواب پس بدهیم.

وی با بیان اینکه معلم جایگاه بسیار بالایی دارد افزود: هر معلمی در هر سطحی از مکتب خانه تا مقاطع عالی تحقیقات همه این‌ها معلم‌اند و حق تعلیم دارند اما شما اساتید دانشگاهی در این میان خیلی عظمت دارید.

هاشمی تاکید کرد: خداوند به شما توفیق داده است که در این مسیر قرار گرفته‌اید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به برخی از مشکلات معلمان و اعتراضات آنان طی چند روز گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه مشکلاتی در کشور داریم که باید و به زودی حل شود می‌بینیم این روز‌ها معلمان به خاطر اعتراضات به حقی که دارند کلاس درس را تعطیل می‌کنند و کسی هم مزاحمشان نیست باید قشر معلم آن قدر شاداب باشد که نو نهالان ما را شاداب‌تر کند و این مسئله با گرفتار بودن معلم اتفاق نمی‌افتد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مهم‌ترین وظیفه ما در حکومت اسلامی این است که مقام شایسته معلم را آن گونه که باید و شاید مراعات کنیم و اگر این کار انجام بشود می‌توانیم سرآمد دانش جهان باشیم.

هاشمی در ادامه سخنرانی خود شهید مطهری را یکی از نخبگان تاریخی علمی و اسلامی کشور عنوان کرد و گفت: شهید مطهری هم عالم بود و هم عارف؛ وی فیلسوف عالی مقام و فقیه بسیار بزرگی بود که فقه را به خوبی می‌فهمید و مسائل اجتماعی را آن گونه که باید یک انسان عارف و عالم بشناسد، می‌شناخت و برای آن موضع داشت.

هاشمی با بیان اینکه نوع مبارزه شهید مطهری درشان یک دانشمند عالی مقام است گفت: البته بخش‌های مختلف مردم در مبارزه حضور داشتند و هر کسی به تناسب خود کاری انجام می‌داد اما یقینا باید بگویم که مبارزه شهید مطهری درشان دانشمند عالمی چون وی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: هنگامی که مبارزه صورت گرفت تقسیم کار شد و شهید مطهری وظیفه بیان مسائل علمی در دفاع از اسلام، و رفع شبهات را برعهده گرفت و این مسئولیت را به خوبی انجام داد.

وی ادامه داد: شهید مطهری زمانی تحصیلش را شروع کرد که استبداد بر جامعه حاکم بود و مجالس و مدارس دینی همه تقریبا بسته شده بودند و وی در این شرایط بالا آمد و توانست آن همه آثار عظیم را خلق کند.

وی شهید مطهری را یک متکلم و متفکر کم نظیر دانست و ادامه داد: امام فرمودند بنده همه آثار مطهری را تایید می‌کنم چرا که امام تفکر شهید مطهری را می‌شناختند.

هاشمی ادامه داد: در دوران مبارزات بنا شد تا شهید مطهری میان مدارس دینی و دانشگاه‌ها پلی باشد تا بتواند این دو قشر عظیم را با تفکر صحیح به هم نزدیک کند و وی نقش خود را به خوبی انجام داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو ملاقات شهید مطهری با امام اشاره کرد و در این باره گفت: شهید مطهری دو بار در دوران حیات خود با امام بیرون ملاقات کردند یک بار به عراق رفتند و اوضاع را به اطلاع امام رساندند و از آنجا هم راهنمایی‌هایی را آوردند یک بار هم که امام در فرانسه بودند وی به فرانسه رفت و آن زمان ما در حال تاسیس شورای انقلاب بودیم این شورا متشکل از سران محکم و مطمئن انقلاب بود البته رسمیت نداشت و فقط برای هدایت مبارزه بود که از سفر به پاریس شهید مطهری تشکیل این شورا را به اطلاع امام رساندند و امام گفتند باید این شورا رسمیت پیدا کند که بعد‌ها حکم آن صادر شد و آقای مطهری آن حکم را آوردند.

هاشمی با بیان اینکه هنگامی که انقلاب شکل گرفت کشور از هم پاشیده بود و ادارات ارتش پلیس و... تقریبا وضعیت بی‌صاحبی داشتند ادامه داد: پیش بینی امام در آن زمان توانسته بود نهادی عظیم را خلق کند و نگذارد کشور دچار بی‌انضباطی و تشدد شود اگر نگوییم آقای مطهری یکی از بنیان گذاران شورای انقلاب است اما می‌گویم ایشان واسطه آوردن حکم امام بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: خشمی که چپی‌های آن زمان از آیت الله مطهری به دل گرفته بودند و وی را از انقلاب گرفتند آن زمان آزادی بسیار زیاد بود هر گروهی هر عقیده‌ای داشت می‌گفت و نظام به معنی نظام واقعی وجود نداشت در آن زمان شهید مطهری پاسخ تمامی شائبه‌ها را می‌دادند.

هاشمی رفسنجانی به مسائل روز و شرایط بین الملل اشاره کرد و گفت: شرایط منطقه جهان و کشور ما در حال حاضر به صورتی است که باید بسیار هوشیار باشیم آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها یعنی به طور کلی استکبار آن گونه که می‌خواستند دنیا را بسازند نتوانستند این کار را انجام دهند و درحال حاضر می‌خواهند تفکرات خود را به شکل دیگری هدایت کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آنان به این نتیجه رسیدند که یک کشور نیرومند اسلامی و مستحکم در منطقه به نفع آنان نیست سوریه لبنان آن گونه شدند که می‌بینیم یمن هم که ضعیف است عربستان هم که در خدمت آنان است و پاکستان هم در داخل خودش گرفتار است این‌ها از سال‌های پیش طرحی داشتند که منطقه را به تعدادی کشورهای کوچک تقسیم کنند در گذشته یک بار این طرح را اجرا کردند و طی آن امپراطوری عثمانی را به کشورهای کوچکتری تقسیم بندی کردند همین روزهای اخیر هم علائمی پیدا شده است که قصد دارند سوریه عراق و یمن را به چند کشور تبدیل کنند البته آنان از ایران حرفی نزده‌اند قبلا می‌گفتند اما در حال حاضر ایران به اندازه‌ای مستحکم است که گفتن این حرف برای آنان آسان نیست.

وی با بیان اینکه ایران تنها لنگر مطمئن منطقه است که می‌تواند نقشی اساسی در حزب منطقه ایفا کند گفت: ما در این شرایط به عنوان نیروهای انقلاب وظیفه داریم تا شعاری که رهبری برای سال انتخاب کردند را حفظ کنیم و نگذاریم جامعه دچار تشدد شود.

هاشمی تاکید کرد: ما باید آن قدر هوشیار باشیم که وحدت و ائتلاف را در اصل به عنوان یک نیاز واقعی کشور حفظ کنیم و اجازه ندهیم تفرقه ایجاد شود.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنرانی خود به تجاوز عربستان به یمن اشاره کرد و گفت: دیشب گویا سی بار فرودگاه های یمن را بمباران کردند و دیروز هم شایع شده بود که تعدادی نیروی زمینی هم وارد کرده اند البته این مسئله هنوز روشن نشده است و بنده دقیق نمی دانم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در سوریه قدم به قدم جلو می روند و ظاهراً قصد دارند تا عراق را به سه فدرال تقسیم کنند البته سران عراق مخالفت خود را اعلام کرده اند و گویا در افغانستان هم یک شهر را داعشی ها گرفته اند در این میان باید به عنوان یک مسئولیت اسلامی آماده باشیم و این پایگاه را نگه داریم و این پایگاه بدون حضور جدی مردم و استحکام رابطه میان دولت و مردم به خوبی نمی تواند پیروز شود توجه کنید که مردم در انقلاب اسلامی با امام(ره) بودند و پیروز شدیم در جنگ هم توانستیم با پشتیبانی همین ملت به پیروزی برسیم.
 
هاشمی تصریح کرد: در جنگ ما تنها بودیم و هیچ کشوری کمکمان نکرد و جبهه شرق و غرب با پول و سلاح خود علیه ما بودند و صدام هم ارتش نیرومندی را در دوران قبل از انقلاب تشکیل داده بود اما ما توانستیم با وحدت و حضور مردم از آن خطر عبور کنیم و پیروز شویم، ما اینگونه شدیم و عراق آنگونه شد، خداوند نصرت را اینگونه می دهد ما به خاطر صبرمان و تمسکمان به اهل بیت(ع) این پیروزی را به دست آوردیم و در حال حاضر شما اساتید می توانید در کلاس هایتان این مسائل را برای دانشجویان بیان کنید.
 
هاشمی با بیان اینکه دولت دردها را خوب فهمیده است، گفت: مهمترین کار این است که ما در داخل متحد و همراه باشیم و از طرفی دولت مبارزه خوبی را در دنیا شروع کرده است و غربی ها هم فهمیدند که منطق ما در مسئله هسته ای جنگ نیست بلکه صلح است البته مزاحم زیاد داریم مثلاً اکثریت کنگره آمریکا با این کار مخالف است و لابی صهیونیست هم فعالیت های خود را انجام می دهد و ما در داخل خودمان نباید دردسر دیگری برای مذاکره کنندگان کسانی که در جهت گرفتن حقمان تلاش می کنند درست کنیم.
 
وی با بیان اینکه اختلاف نظر وجود دارد و باید منطق حاکم باشد، ادامه داد: از اختلاف نظر چیزهای خوبی بیرون می آید و این مسئله اشکالی ندارد و لازم است و ما نمی گویم همه مردم مثل یک ماشین عمل کنند؛ با آزادی، ادب، اطمینان دادن و پذیرش اکثریت می توانیم خودمان را حفظ کنیم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در بحث هسته ای اگر مسئله حل نشد، ادامه می دهیم و اگر حل شد می بینید که طرح های فراوانی که روی دستمان مانده اند و بیکاری که امروز به کشور صدمه می زند ملایم تر خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه تورم بیش از تحمل مردم متوسط به پایین جامعه است، گفت: همه اینها مشکلات واقعی است که از آن فساد بیرون می آید و خانواده متزلزل می شود فکر می کنم ما و شما اساتید وظیفه دارید موقعیت خودمان و جهان را برای مردم توضیح دهید و نشاط سیاسی را از مردم نگیرید و آنها را نگران نکنید، ما می توانیم از این گردنه که سخت تر از جنگ نیست، عبور کنیم و باید در این جهت وحدتمان را حفظ کنیم.


منبع : دانشجو

 

  

دیدگاه شما در مورد : نباید برای تیم مذاکره‌کننده در داخل دردسر ایجاد کرد/ نشاط سیاسی مردم را نباید گرفت

 نباید برای تیم مذاکره‌کننده در داخل دردسر ایجاد کرد/ نشاط سیاسی مردم را نباید گرفت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر