صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مغایرت رفتار برخی مدارس مازندران با سیاست‌های آموزشی آموزش و پرورش

برخی از مدارس مازندران با دانش‌آموزان درباره نمره برخورد شده و از اولیای آنان خواسته می‌شود در صورتی که دانش‌آموز نمره بالایی کسب نکند مجبور هستند او را به مدرسه دیگری ثبت‌نام کنند.

کد خبر : 22391

تاریخ انتشار : 09/02/1394 - 20:02


مغایرت رفتار برخی مدارس مازندران با سیاست‌های آموزشی آموزش و پرورش

به گزارش خط امید بهشهر، در حال حاضر دانش‌آموزان در نظام ارزشیابی توصیفی تدریس می‌شوند و در این نظام برای خانواده‌ها به‌گونه‌ای نهادینه شده که نمره برای دانش‌آموزان به‌مانند نظام سابق اهمیت نداشته و دانش‌آموزان را به‌سمت تحقیق و پژوهش سوق می‌دهد.

با وجود اینکه این مسائل مشاهده شده در برخی از مدارس با دانش‌آموزان درباره نمره برخورد شده و از اولیای آنان خواسته می‌شود در صورتی که دانش‌آموز نمره بالایی کسب نکند مجبور هستند او را به مدرسه دیگری ثبت‌نام کنند.

این موضوع سبب نگرانی‌هایی برای والدین دانش‌آموزان شده و از سویی لازم است برای اولیا شفاف‌سازی صورت گیرد تا هم از حالت نگرانی و هم نیز از حالت شک، رهایی یابند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در این‌باره گفت: نظام تعلیم و تربیت در تحقق اهداف و آرمان‌های جامعه نقش تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازی برعهده دارد.

اسفندیار نظری با بیان اینکه یکی از مقوله‌های مؤثر در نظام تعلیم و تربیت ارزش‌یابی است، افزود: در حال حاضر در مقطع ابتدایی رویکرد از کمی به کیفی تغییر یافته‌ است.

وی بیان‌ کرد: نگاه صرف کمی در ارزشیابی از دانش‌آموزان، آنان را یک‌بعدی رشد می‌دهد و تنها بخشی از اطلاعات و داده‌ها که خود فی‌نفسه بی‌معنی بودند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: رویکرد کیفی به ارزشیابی برای رشد همه‌جانبه فراگیران در تمام ابعاد شخصیتی مطرح است که با رویکرد انسان‌گرایانه در آموزش و پرورش هم‌خوانی دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه ارزشیابی کیفی‌توصیفی شیوه‌ای از ارزشیابی تحصیلی‎تربیتی است که اطلاعات معتبر، لازم و مستند برای شناخت دقیق و همه‌جانبه از فراگیران با استفاده از ابزار و روش‌های مختلف در طول فرآیند یاددهی‎یادگیری به‌دست می‌آید، خاطرنشان کرد: فراگیران براساس آن اطلاعات بازخوردهای توصیفی مورد نیاز برای کمک به یادگیری بهتر فراگیران در فضای آرام و با بار عاطفی مطلوب برای دانش‌آموزان، معلم و اولیا ارائه کنند.

نظری، هدف از این نوع ارزشیابی کیفی‎توصیفی را اصلاح، بهبود و ارتقای فرآیند یاددهی‌یادگیری در کلاس و محیط‌های یادگیری برشمرد و گفت: توجه و کمک به رشد متعادل و همه‌جانبه شخصیت دانش‌آموزان، تولید اطلاعات برای ارزیابی، اصلاح و تقویت برنامه‌ها و روش‌های آموزشی و تربیتی و ایجاد زمینه مناسب به‌منظور تقویت انگیزه یادگیری و پرورش استعدادهای برتر دانش‌آموزان است.

وی با تأکید بر اینکه در نگاه جدید ارزشیابی برای یادگیری است نه از یادگیری، ادامه داد: توجه به فرآیند پیشرفت دانش‌آموز به‌جای توجه افراطی به آزمون‌های بی‌هدف، توجه به حیطه‌های مختلف یادگیری به‌ویژه سطوح بالاتر، ارتقای بهداشت روحی و روانی محیط‌های یادگیری و توجه به اهداف برنامه درسی به جای توجه صرف به کتاب است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در پاسخ به این سئوال که آیا ارزشیابی کیفی‌توصیفی در سطح مدارس مقطع ابتدایی تأثیرگذار بوده‌است یا خیر؟ اظهار کرد: این موضوع بستگی به نگاه معلمان و ارزشیابی دقیق اهداف از پیش تعیین‌‌شده‌ است.

این مسئول یادآور شد: در حال حاضر در کشورهای توسعه‌یافته فضای ارزشیابی، فضای کیفی‌توصیفی است اگر معلمان در دوره‌های ضمن‌خدمت ارائه‌شده و مطالعات در زمینه ارزش‌یابی توفیقی آگاهی لازم را کسب کرده باشند، به‌طور حتم ارزشیابی کیفی‎توصیفی بر ارزشیابی کمی ترجیح دارد.

نظری اضافه کرد: اگر فضای مدارس و روحیه معلمان در شغل معلمی به‌صورتی باشد که با انگیزه مناسب در کلاس درس حضور یابند، آرامش خاطر داشته باشند، رویکرد ارزشیابی کیفی‌توصیفی، ارزشیابی روز است.

وی افزود: باید در آینده بعد از استقرار کامل این شیوه ارزشیابی و رصد کردن معایب و محاسن آن در متوسطه اول نیز به‌کار گرفته شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر رویکرد خانواده‌ها و معلمان به ارزشیابی کیفی‌توصیفی در حد نسبی است، گفت: باید خانواده‌ها اطلاعات لازم را در زمینه ارزشیابی کیفی‌توصیفی به‌دست آورند، به‌دلیل اینکه دانش‌آموز از تمامی ابعاد شخصیتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : مغایرت رفتار برخی مدارس مازندران با سیاست‌های آموزشی آموزش و پرورش

مغایرت رفتار برخی مدارس مازندران با سیاست‌های آموزشی آموزش و پرورش

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر