صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
ضعف‌های آزاردهنده و ادامه‌دار پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع

گناه بیمار نشدن مردم و پاس‌کاری خانواده‌ها توسط پزشکان

پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها برای حذف نشدن از پزشک خانواده خود و یا پاس‌کاری نشدن میان پزشکان، هرازگاهی سنت حسنه صله‌رحم با پزشک خانواده خود را به‌جا بیاورند تا هم ثواب خیر آن را برده باشند و هم به‌صورت ناخواسته مورد لطف حذف دوستان قرار نگیرند.

کد خبر : 22313

تاریخ انتشار : 09/02/1394 - 11:33


گناه بیمار نشدن مردم و پاس‌کاری خانواده‌ها توسط پزشکان

به گزارش خط امید بهشهر _ یکی از بزرگ‌ترین معضلات در طرح پزشک خانواده که از همان ابتدا نیز به‌وضوح قابل مشاهده بود، تعداد کم پزشکان در مقابل شمار بالای خانواده‌های مراجعه‌کننده برای ثبت‌نام در این طرح و قرار گرفتن در لیست پزشکان موردنظر خود بوده است که وجود خانواده‌ها بیش از ظرفیت لیست هر پزشک، نگرانی همیشگی حذف از لیست پزشکان را برای مردم، در پی داشت.

در یکی از اقدامات جالب ماه‌های پایانی سال 93 در شهرستان نکا، شمار بالایی از خانواده‌هایی که در لیست پزشکان خانواده بوده‌اند، به دلایل مختلفی از جمله حضور بیش از ظرفیت در لیست پزشکان، بدون اطلاع‌رسانی به آنها، از این لیست حذف شدند که با پیگیری‌های به‌عمل آمده، تعداد زیادی از این افراد در پی حذف از لیست پزشک موردنظر خود، یا بدون پزشک مانده‌اند و یا به‌صورت خودکار در لیست پزشک دیگری گنجانده شدند.

در این زمینه چند مطلب حائز اهمیت است و جای سوال از مسئولان مربوطه را دارد که به نظر می‌رسد اشاره به آنها خالی از لطف نیست:

این اقدام، شامل افرادی شده که در زمان ثبت‌نام نزد پزشک مورد نظر خود، با رعایت اقدام به‌موقع در زمان ثبت‌نام، جزو افزایش ظرفیت و یا مازادی‌های هنگام ثبت‌نام نبوده‌اند و طبق اعلام مراکز مربوطه، پس از آنها نیز افراد دیگری در لیست گنجانده شده بودند.

حال سوال اینجاست که چگونه می‌شود، در زمان حذف خانواده‌های مازاد بر ظرفیت، آنهایی که جزو مازادی‌ها نبودند هم حذف شده‌اند که این نوع از عمل، شائبه نبود برنامه، دقت و بعضاً صداقت در این موضوع را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهد.

اعتراض به‌حق دیگر مردم در این موضوع، مربوط به عدم اطلاع‌رسانی اقدامات انجام‌شده نسبت به آنان است، با توجه به این که برای مراجعه به سایر پزشکان متخصص هم یکی از شروط قبول دفترچه از بیمار، لزوم ثبت آن در نظام ارجاع و داشتن مُهر پزشک خانواده است، حال با تصور این که فردی به دلیل نیاز مبرم به پزشک خصوصی، مدتی را به پزشک خانواده خود مراجعه نمی‌کند و پس از اتمام برگه‌های دفترچه و تعویض آن، برای ممهور کردن دفترچه جدید به مُهر پزشک خانواده، با خبر حذف از لیست پزشک خانواده منتخب خود و در بهترین حالت، ارجاع به پزشک دیگری مواجه می‌شود.

سوال این است که درصورت اورژانسی بودن وضعیت بیمار و دراختیار نداشتن زمان کافی برای سیر سیکل اداری این کار، پاسخگویی به این بی‌تدبیری و عواقب از دست رفتن زمان برای بیمار و نتایج ناگوار حاصل از آن را چه کسی برعهده خواهد گرفت؟

و سوال مهم‌تر این که آیا مراجعه نکردن به پزشکان خانواده، گناه غیرقابل بخششی به شمار می‌رود که حذف هرچند وقت بیماران از لیست پزشکان خانواده و بلاتکلیفی آنها را به همراه دارد؟

اعتراض دیگر مردم به این اقدام در این‌باره است که باتوجه به اطلاع نداشتن از خذف خود، اگر در لیست پزشک جدیدی گنجانده نشده باشند، که جای سخن باقی نمی‌ماند و اگر هم به لیست پزشک دیگری افزوده می‌شوند، آیا تضمینی بر بقا در لیست جدید برای آنان وجود دارد یا اینکه پس از پر شدن این لیست و با فراتر از ظرفیت رفتن لیست جدید، آیا بازهم باید منتظر حذف و جابجایی جدید باشند؟

و یا اینکه اصولاً در نظام ارجاع و پزشک خانواده، اولویت انتخاب پزشک برعهده خود خانواده‌ها گذاشته شده و حال، پاس‌کاری مردم بین پزشکان، اگر با مقبولیت بیمار همراه نباشد و اصولاً از پزشک انتخاب‌شده راضی نباشند، آیا با نوعی اجبار و زور برای قبول شرایط جدید مواجه نخواهند شد؟

لذا پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها برای حذف نشدن از پزشک خانواده خود و یا پاس‌کاری نشدن میان پزشکان، هرازگاهی سنت حسنه صله‌رحم با پزشک خانواده خود را به‌جا بیاورند تا هم ثواب خیر آن را برده باشند و هم به‌صورت ناخواسته مورد لطف حذف دوستان قرار نگیرند.

شایان ذکر است طرح پزشک خانواده در نظام بهداشت و درمان کشور با هدف ساماندهی رسیدگی به بیماران و افزایش کیفیت حوزه بهداشتی و درمانی در کنار طرح تحول سلامت قرار گرفت تا بارقه‌هایی از امید به‌منظور سهولت در بخش خدمات درمانی و عدم پرداخت‌های گوناگون و بعضاً زیاد، برای مردم به‌همراه داشته باشد تا با دغدغه کمتر نسبت به حوزه سلامت خود، آرامش بیشتری را احساس کنند.

اما به‌نظر می‌رسد پس از قوت گرفتن بحث طرح نظام سلامت برای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت جامعه، به دلایل مختلف، ضعف‌های طرح پزشک خانواده در حوزه طرح تحول سلامت دولت، که می‌توانست به نقطه قوتی برای آن تبدیل شود، هم‌خوانی نداشته و با ادعاهای مربوط به کامل بودن طرح تحول سلامت، دربرگیری پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع و برنامه‌ریزی دقیق در قبال آن، منافات دارد.

از جمله آنها می‌توان به عدم تعریف مناسب برای ساعات کار و دسترسی به پزشکان خانواده اشاره کرد که در ساعات خاصی از شبانه‌روز، با وجود تعریف پزشک جانشین، عدم دسترسی به هیچ‌کدام از پزشکان اصلی و جانشین، دردسرهای فراوان و پرداخت مبالغ آزاد و ویزیت بدون دفترچه حاصل این بی‌تدبیری را برای مردم به ارمغان آورده است.

در حضور چندماه گذشته وزیر بهداشت در شهرستان نکا برای افتتاح خانه‌های بهداشت سراسر کشور، شاهد قول پیگیری این موضوع توسط دکتر قاضی زاده هاشمی به خبرنگار بلاغ در این رابطه بودیم که هنوز اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگرفته و همچنان شاهد ادامه اوضاع گذشته هستیم.

در هر حال به نظر می‌رسد طرحی که قرار بود موجبات آسایش و رفاه بیشتر مردم را فراهم آورده و از دغدغه‌های مالی و روانی حوزه بهداشتی و درمانی آنان بکاهد، به عنصری برای دل‌مشغولی و نگرانی مردم و بیماران شده که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و رعایت رفتار صادقانه با خانواده‌ها و بیمارن از سوی مسئولان و پزشکان حوزه سلامت است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : گناه بیمار نشدن مردم و پاس‌کاری خانواده‌ها توسط پزشکان

گناه بیمار نشدن مردم و پاس‌کاری خانواده‌ها توسط پزشکان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر