صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

روشنگری قابل تأمل آقای اتمی/تحریم‌های تسلیحاتی، کنگره و اوباما پابرجا می‌ماند

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد: تحریم های تسلیحاتی، تجهیزات، کالاهای اشاعه‌ای شورای امنیت و تحریم های کنگره و فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا حتی پس از توافق نهایی هم همچنان پابرجا می ماند.

کد خبر : 22309

تاریخ انتشار : 09/02/1394 - 10:05


روشنگری قابل تأمل آقای اتمی/تحریم‌های تسلیحاتی، کنگره و اوباما پابرجا می‌ماند

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، علی‌اکبر صالحی در همایش انرژی هسته‌ای دیروز امروز و فردا که در دانشگاه شریف برگزار شد، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، اظهار کرد: اگر توافقنامه امضا شود، تا حالا به فهم مشترک رسیده‌ایم تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت روز امضای توافق لغو می‌شوند، البته تحت یک قطعنامه دیگر که این شش تا قطعنامه را لغو می کند، این قطعنامه جدید «قطعنامه اجرای توافقنامه هسته‌ای ایران» است.

وی درباره تحریم های شورای امنیت خاطرنشان کرد: در حال حاضر (درباره تحریم های شورای امنیت) بحث بر سر دو نوع تحریم است، تحریم تسلیحاتی و دیگری مساله تجهیزات و یا کالاهای اشاعه‌ای است که همچنان تحت مذاکره است. این دو نوع تحریم‌ها در حال بحث است که ایران روی چند ماه و آنها روی چند سال نظر دارند، اما قطعنامه تجاری لغو می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما در مورد تحریم‌های آمریکا دو نوع تحریم داریم، یکی براساس فرمان ریاست جمهوری و برخی تصویب کنگره است که خود آنها دو نوع تحریم اولیه و ثانویه هستند. تحریم ثانویه همان تحریم‌های فرامرزی است، مانند قانون داماتو. در مورد این تحریم‌ها بحث توقف است ؛ اما مورد تحریم اروپا لغو می‌شوند.

صالحی بیان کرد: طبق توافق ما بایستی اقداماتی را روی زمین انجام دهیم و آنها اقداماتی قانونی انجام دهند. هر زمان که ما اقدامات خود را انجام دهیم، آمریکا و اروپا اقدامات قانونی را انجام می‌دهند، اقدامات ما روی زمین و اقدامات آنها روی کاغذ، پس از این مرحله تحریم‌های اروپا و ثانویه آمریکا لغو می‌شوند. یعنی زمانی تحریم‌ها لغو می‌شوند که ما تعهدات را روی زمین انجام دهیم و آنها روی کاغذ اقدامات قانونی را انجام دهند.

وی در پایان گفت: اما در مورد اخذ تضمین‌های لازم از طریق عقد قراردادها و اعلامیه‌های دیگر در حال مذاکره است، مساله تضمین اقدامات طرف مقابل جزو دغدغه‌های ماست و مدنظر قرار دارد و بین امضا و اجرای توافقنامه ممکن است یکی دو ماهی فاصله باشد. 

  

دیدگاه شما در مورد : روشنگری قابل تأمل آقای اتمی/تحریم‌های تسلیحاتی، کنگره و اوباما پابرجا می‌ماند

روشنگری قابل تأمل آقای اتمی/تحریم‌های تسلیحاتی، کنگره و اوباما پابرجا می‌ماند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر