صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
استاندار مازندران تا تنور گرم است، نان را بچسباند

لزوم توجه به فاینانس روسی برای حمایت از بخش خصوصی

با توجه به اینکه مسلماً دیگر استان‎ها نیز مشتاق استفاده از فاینانس روسی به‎ویژه برای تکمیل طرح‎های نیمه‎تمام خود هستند، از مسئولان استانی انتظار می‎رود که حداقل از طریق چانه‎زنی با مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس، سهم مناسبی برای استفاده از فاینانس برای بخش غیردولتی مازندران را ازآن خود کنند تا بتوانند با کاهش مشکلات صادرکنندگان کالا حداقل میزان صادرات استان را افزایش دهند.

کد خبر : 22004

تاریخ انتشار : 06/02/1394 - 12:33


لزوم توجه به فاینانس روسی برای حمایت از بخش خصوصی

به گزارش خط امید بهشهر _ استان مازندران به لحاظ تولید محصولات کشاورزی نسبت به سایر استان‌ها از جایگاه مناسبی برخوردار است؛ در همین راستا مسئولان با توجه به نیاز کشور روسیه به محصولات کشاورزی، به فکر افزایش مبادلات از مازندران به این کشور و واردات اقلامی مانند: گندم، جو، ذرت دامی، چوب و کاغذ مصرفی در استان افتادند.

همانطور که می‌دانید، ارتباط اقتصادی میان روسیه و ایران از گذشته‎های دور برقرار بوده است، هرچند برخی مواقع به‌دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی دارای نوسان بود.

در طول سال‌های اخیر دولت‌های مختلف درصدد بودند تا حجم مبادلات تجاری میان روسیه و ایران را به نفع داخل افزایش دهند و در زمان استاندار سابق ـ طاهایی ـ در سال 1389 نیز این مبادلات رنگ جدی به خود گرفت.

استاندار مازندران که با هیأتی 32 نفره به آستراخان روسیه سفر کرده بود، درصدد تعامل بیشتر با این استان برآمد تا از این طریق بتواند حجم صادرات مازندران به روسیه را افزایش دهد.

طاهایی در آن زمان هدف از سفر خود را گسترش فعالیت‌های فرهنگی، تجاری، راه‌اندازی خطوط هوایی و دریایی به مازندران عنوان کرد و پس از سفر نیز در گفت‌وگوی خبری با صداوسیما تأکید بسیار بر اجرای موفقیت‌آمیز ارتباط با آستراخان داشت.

اما پس از مدتی که کاستی‌های پرواز هوایی مازندران در مرحله اجرا نمایان شد، در یکی از جلسات نداشتن خطوط پرواز از ساری به روسیه را از حلقه‌های مفقوده استان عنوان کرد که در افزایش میزان صادرات تأثیر سوء داشته است.

با این حال متأسفانه اقبالی از سوی دولت گذشته به راه‎اندازی پرواز ساری به روسیه صورت نگرفت و مبادلات کالا هم با پیشرفت چندانی همراه نبود، البته این موضوع منحصر به مازندران نبود، به‎دلیل مشکلاتی مانند: بالا بودن هزینه تعرفه گمرک، انتقال پول ایران، وجود یخبندان دریایی در زمستان که مانع مبادلات تجاری از راه دریای خزر می‌شود و نداشتن سرای تجاری در آستراخان چندان مقبولیتی در افزایش حجم مبادلات تجاری با آستراخان روسیه به‌دست نیاوردند، تا بدانجا که حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال 93 در رتبه پنجم قرار گرفت و از 800 میلیارد دلار مبادلات تجاری روسیه با کشورهای خارجی، ایران به‌سود چندانی نرسید.

در یک سال اخیر روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه به‌دلیل جنگ روسیه با اوکراین تیره‌وتار شد و به‎دنبال آن ارتباط میان روسیه و غرب به شدت آسیب دید و در گیرودار این اختلافات غرب همواره روسیه را متهم به تنش‌آفرینی در اوکراین و پس از آن نیز تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کرد.

پس از تحریم اتحادیه اروپا نیز روسیه برای جبران این اقدام بخشی از واردات خود را از اروپا کاهش می‌دهد و به‌دنبال آن سعی در افزایش واردات از کشورهای آسیایی می‌کند.

دولت ایران نیز با توجه به اینکه استان آستراخان روسیه در حال حاضر پذیرای 200 شرکت ایرانی در زمینه‌های مختلف است، درصدد بهره‎مندی بیشتر از بازار روسیه برمی‌آید.

اخیرا نیز ربیع فلاح استاندار مازندران بار دیگر به همراه هیأتی 23 نفره عازم آستراخان شد؛ در جریان این سفر شرکتی خصوصی مسئولیت حمل بار از ساری به دبی و آستراخان را برعهده گرفت که با تأکید مسئولان جابه‌جایی مسافر نیز به آن افزوده شد.

این شرکت قرار است تا اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به برقراری پرواز هوایی از ساری ـ آستراخان و دبی اقدام کند، هرچند راه‎اندازی پرواز هوایی در زمان مسئولیت فلاح بسیار بااهمیت است ولی از سویی دیگر تنها با این اقدام، مشکلات صادرات حل نمی‎شود، چون مشکلاتی که پیش از این ذکر شد، همچنان باقی است.

هم‌اکنون نیز با توجه به اینکه بخش خصوصی که در حقیقت حجم عظیم مبادلات تجاری برعهده آن است، به‌دلیل بالارفتن نرخ صادرات و ضرر، رغبت چندانی برای این اقدام ندارد؛ از سویی دیگر افزایش تعرفه گمرکی تنها برای ایران نیست، بلکه کشورهایی مانند چین که در سال گذشته بیش از 80 میلیارد دلار و یا کشورهای اروپایی که در گذشته بیش از 400 میلیارد دلار با روسیه مبادلات تجاری داشته‎اند، این تعرفه را می پردازند ولی ایران به‎دلیل تحریم‎ها و مشکلات اقتصادی شرکت‎های خصوصی توانایی پرداخت آن را ندارد.

مشکل دیگر بحث سرای تجاری است که به گفته عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران، به مدت 10 سال است که استان گیلان برای ایجاد آن در آستراخان تلاش می‎کند ولی به نتیجه نرسیده است، هرچند مسئولان استانی آستراخان سعی در کمک به مازندران در تبادل تجاری دارند اما متأسفانه تاکنون این مشکل رفع نشده است.

راه حل‎های دیگری برای کمک به بخش خصوصی، افزایش صادارت استان و اتمام برخی از پروژه‎های مازندران وجود دارد، براساس آخرین اخبار در اسفندماه سال گذشته مجوز 35 میلیارد دلار فاینانس بخش غیردولتی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

براساس مصوبه مجلس در سال جاری، بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی با سپردن تضمین‌های لازم به بانک‌های عامل، می‌توانند از 35 میلیارد دلار تسهیلات تأمین مالی خارجی ـ فاینانس ـ استفاده کنند.

از سویی علی احسانی، معاون برنامه‎ریزی استاندار مازندران در جلسه شورای اداری میاندورود از انجام اقداماتی در بحث فاینانس و جذب سرمایه‎گذاری خارجی خبر داده است.

وی افزود: به‎منظور این کار استفاده از ظرفیت خیران، تسهیلات بانکی و صندوق ذخیره ارزی در دستور کار است.

متأسفانه در سال گذشته باوجود تأکید بسیار استاندار نسبت به معرفی طرح‎های مناسب برای جذب بودجه، 450 میلیون تومان اعتبار استان که حداقل می‎توانستیم از آن در اتمام برخی از پروژه‎ها یا کمک به بخش خصوصی استفاده کنیم، برگشت داده شد.

با توجه به اینکه مسلماً دیگر استان‎ها نیز مشتاق استفاده از فاینانس روسی به‎ویژه برای تکمیل طرح‎های نیمه‎تمام خود هستند، از مسئولان استانی انتظار می‎رود که حداقل از طریق چانه‎زنی با مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس، سهم مناسبی برای استفاده از فاینانس برای بخش غیردولتی مازندران را ازآن خود کنند تا بتوانند با کاهش مشکلات صادرکنندگان کالا حداقل میزان صادرات استان را افزایش دهند.

نکته پایانی این نوشتار، خطاب به استاندار مازندران است که به حق سعی دارد تا از طریق پیوند اقتصادی با آستراخان، بخشی از مشکل درآمدآفرینی استان در راستای صادرات محصولات تولیدی مازندران و ایجاد اشتغال سازنده را حل کند، این است که از ظرفیت ایجادشده حداکثر استفاده را با حل برخی مشکلات باقیمانده برای تسهیل مراودات بازرگانی و تجاری با آستراخان از طریق نمایندگاه مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی و برخی وزارتخانه‌های دخیل به‌عمل آورد تا پس از سال‌ها تلاش، این آخرین حلقه نیز به حلقه‌های پیشین افزوده شود و زنجیره مبارک این اقدام شایسته کامل شود.

 

گزارش از ندا کلایی

 


منبع : بلاغ

 

  

مطالب مرتبط با : لزوم توجه به فاینانس روسی برای حمایت از بخش خصوصی
دیدگاه شما در مورد : لزوم توجه به فاینانس روسی برای حمایت از بخش خصوصی

لزوم توجه به فاینانس روسی برای حمایت از بخش خصوصی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر