صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نام‌گذاری‌های عجیب‌وغریب امروزی

کد خبر : 21954

تاریخ انتشار : 05/02/1394 - 18:18


نام‌گذاری‌های عجیب‌وغریب امروزی

به گزارش خط امید بهشهر _ یکی از حقوق مهمی که فرزندان به پدر و مادر دارند، انتخاب نامی زیبا، شایسته و پسندیده است، به‌طوری که بسیاری از اهل بیت (ع) و بزرگان دین بر نام‌گذاری نیک بر روی فرزندان تأکید داشتند؛ در سال‌های نچندان دور نیز بعد از ولادت نوزدان، والدین امر نام‌گذاری را به بزرگان خانواده، پدر، مادر، مادربزرگ و پدربزرگ می‌سپردند و آنها هم برای عاقبت‌به‌خیری و داشتن زندگی شاداب و سالم برای فرزندان از اسامی دینی بهره می‌بردند.

به‌طوری که انتخاب اسامی براساس معیار دین، مذهب و نام‌های اهل بیت (ع) و معصومان بر روی نوزادان نوعی فخر محسوب می‌شد اما با گذشت زمان والدین خود برای نامگذاری فرزندان دست‌به‌کار شده تا اینکه دیگر برای انتخاب اسامی کتاب‌های نام و اسم ایرانی و خارجی به‌میان آمد و هم‌اکنون نیز حداقل یک کتاب کلکسیونی از نام در منازل زوج‌های جوان یافت می‌شود.

مدتی است نام‌های اصیل ایرانی هم بیش از اسامی مقدس بر نوزادان نهاده می‌شود، نام‌هایی که ریشه در فرهنگ اصیل ایرانی دارند؛ هم‌اکنون دیگر نام‌های اصیل ایرانی نیز رونقی بین خانواده‌ها ندارد و بیشتر اسامی نامتعارف و نام‌های غربی به زبان می‌آید که این مهم می‌تواند تهدیدی جدی برای آداب، رسوم و فرهنگ ایرانی‌مان باشد.

* نیاز ایجاد مهندسی نام برای جلوگیری از نامگذاری غیرمتعارف نوزادان

در گفت‌وگویی که با حسین احسانی معاون فرماندار ویژه آمل در مورد رواج اسامی نامتعارف و غربی در بین خانواده‌ها که برای فرزندان انتخاب می‌کنند، داشتم، وی گفت: این امر می‌تواند تهدیدی برای جامعه در زمان حال و آینده محسوب شود، باید مسئولان نسبت به انتخاب اسامی در بین خانواده‌ها دست به مهندسی نام بزنند، زیرا باید در این بخش فکرهای اساسی شده و از صاحب‌نظران این عرصه به‌کارگیری شود.

احسانی نام‎گذاری نوزادان به اسامی غیرمتعارف را مسئله‌ای ملی دانست که ریشه در ارتباطات جهانی داشته و از آن تأثیر می‌گیرد، افزود: گرایش مردم به اسامی غیرمنقول به‌نوعی عدم روی‌آوری به فرهنگ دینی و ملی را می‌رساند.

وی با اشاره به جایگاه نام‌گذاری در زندگی اجتماعی و آینده فرزندان، گفت: نباید جای خالی این جایگاه را در کشور شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: مسئولان ادارات ثبت‌احوال باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند، نقش صداوسیما در این بین به لحاظ فرهنگی بسیار مهم است و می‌توان با فرهنگ‌سازی صحیح بار دیگر خانواده‌ها را به‌سوی اسم‌های ملی و مذهبی بازگردانیم.

احسانی یادآور شد: نام‎گذاری فرزندان با اسامی نامتعارف می‌تواند نفوذ فرهنگ بیگانه را نشان داده و خطری برای ایران اسلامی باشد.

معاون فرماندار ویژه آمل، با اشاره به پیشینه ثبت‌احوال در ایران و چگونگی فرهنگ نام‌گذاری، بیان کرد: اداره ثبت‌احوال در سال 1297 شمسی در کشورمان رسماً تحت نظر وزارت داخله یا همان وزارت کشور شکل‌گرفته و در همان سال رئیس‌الوزرا و اعضای دولت جزء نخستین افرادی بودند که با مراجعه به این اداره احوالات شخصی خود را ثبت کردند و حتی علاوه بر نام کوچک، تقاضای نام خانوادگی برای خود دادند.

* نام‌گذاری اصولی فرزندان نیاز به فرهنگ‌سازی و تبلیغ دارد

همچنین در گفت‌وگو با رئیس اداره ثبت‎احوال آمل، او هم در این زمینه با اعلام دوری خانواده‌های امروزی از نامگذاری فرزندان‌شان با اسامی اصیل، تصریح کرد: هم‌اکنون شاهد هستیم که روزبه‌روز این دوری‌ها بیشتر می‌شود.

سید علی هاشمی‌نسب خاطرنشان کرد: با توجه به وجود فرهنگ کهن و قدیمی باید در جامعه اسلامی بیشتر به اسامی دینی و اصیل توجه شود ولی والدین بیشتر به دنبال نام‌گذاری فرزندان‌شان با نام‌های ناشناخته و نوین هستند.

وی با پیشنهاد ایجاد ستاد مهندسی نام در این شهرستان، اظهار کرد: این ستاد می‌تواند با استفاده از متخصصان، افراد مجرب، اساتید دانشگاه و امام جمعه شهرستان نسبت به نام‌گذاری فرزندان بین مردم دست به فرهنگ‌سازی بزند.

رئیس اداره ثبت احوال آمل با اشاره بیشترین مشکل ثبت واقعه ولادت در این شهرستان افزود: باید بیش از گذشته در این زمینه دست به فرهنگ‌سازی، تبلیغ اسامی متعارف و منطقی بزنیم؛ با توجه به انتظارات لازم ولادت در این شهرستان با دو درصد کاهش مواجه است که در این بین باید با آگاهی‌بخشی و استفاده از منویات رهبر انقلاب در زمینه افزایش جمعیت، سطح ولادت این شهرستان را به حد مطلوب برسانیم.

این مسئول بیان کرد: در سال جاری می‌توانیم در طی یک روز شناسنامه افراد متقاضی و تازه‌متولدشده را ارائه دهیم و این مهم با راه‌اندازی سیستم الکترونیکی پرسرعت محقق می‌شود.

هاشمی‌نسب در نگاه آماری به واقعه تولد و وفات در این شهرستان طی سال گذشته، تعداد نوزاد متولدشده را 5 هزار و 418 واقعه دانست که در این بین 2 هزار و 802 نوزاد پسر و 2 هزار و 616 نوزاد دختر بودند.

وی خاطرنشان کرد: میزان ولادت در این مدت به‌طور متوسط در هر شبانه‌روز 15 نفر بوده که که درصد ولادت ثبت‌ شده برای قانونی به‌مدت یک‌سال پس از وقوع 4/99 درصد مدت قانونی بود و در سال گذشته حدود 2 دهم درصد ثبت ولادت در این شهرستان کاهش داشت.

رئیس اداره ثبت احوال آمل نرخ ولادت ثبت‌شده در این شهرستان را 2/14 در هزار دانست، با اعلام اینکه طی سال گذشته در این شهرستان یک‌هزار و 847 نفر وفات ثبت‌شده که از این تعداد شامل 976 مرد و 871 زن بود، تصریح کرد: این امر نسبت به سال مشابه 1/2 درصد کاهش داشته است.

این مسئول با بیان اینکه در هر شبانه‌روز به طور متوسط پنج واقعه وفات روی می‌دهد، ابراز کرد: وفات ثبت‌شده در مهلت قانونی به ثبت تا یک سال پس از وقوع 5/99 درصد بوده، کم‌ترین سن وفات پنج تا 9 سال و بیشترین آن در گروه سنی 75 سال به ثبت رسید که بیماری قلبی و عروقی بیشترین آمار فوتی گزارش شده است؛ نرخ وفات ثبت‌شده سال گذشته 8/4 در هزار بوده است.

ایران مهد تمدن و فرهنگ بوده و از کشورهای مذهبی و شیعه‌نشین دنیا محسوب می‌شود، پس شایسته نیست به‌جای اسامی اسلامی، دینی و اصیل ایرانی برای نوزادان تازه متولدشده، شاهد نامگذاری باشیم که نشأت از فرهنگ غربی داشته و نشان از رسوخ خواسته‌های غربی‌ها در اسامی فرزندان‌مان دارند؛ مسئولان هم باید در این بین با راهنمایی والدین، منشأ ترویج اسامی متعارف و شایسته برای فرزندان ایران اسلامی باشند.


منبع : قربانعلی مسافر

 

  

دیدگاه شما در مورد : نام‌گذاری‌های عجیب‌وغریب امروزی

نام‌گذاری‌های عجیب‌وغریب امروزی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر