صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
بازی با احساسات دانش‌آموزان

تهدید اخراج و کم‌شدن نمره انضباط در صورت نپرداختن پول به برخی مدارس فریدونکنار

برخی از مدارس شهرستان فریدونکنار به‌صورت غیرقانونی و اجباری از دانش‌آموزان هزینه‌هایی را با عنوان کمک به مدرسه دریافت می‌کنند.

کد خبر : 21889

تاریخ انتشار : 05/02/1394 - 11:29


تهدید اخراج و کم‌شدن نمره انضباط در صورت نپرداختن پول به برخی مدارس فریدونکنار

به گزارش خط امید بهشهر به نقل از بصیرنیوز، برخی از مدارس فریدونکنار به‌صورت غیرقانونی و اجباری از دانش‌آموزان هزینه‌هایی را با عنوان کمک به مدرسه دریافت می‌کنند، جالب اینجا است که این کمک اجباری است و اگر پرداخت نشود، دانش‌آموز توسط مدیر و ناظم مدرسه به این علت که به مدرسه کمک نکرده‌اند، سرزنش می‌شود.

این درحالی است که پرداخت هزینه به مدارس دولتی به‎صورت اختیاری و برای کمک به مدرسه است اما برخی مدیران مثل اینکه قانون را برعکس خوانده‌اند و این کمک‌ها را اجباری و برای تمام دانش‌آموزان و با مبالغ خاص درنظر گرفته‌اند.

برخی از مدارس فریدونکنار با احساسات دانش‌آموزان بازی می‌کنند و از این طریق دانش‌آموز را مجبور به پرداخت وجه می‌کنند، چرا که اگر پول را واریز نکنند، آن دانش‌آموزان هر روز توسط مدیر یا ناظم مدرسه مواخذه می‌شوند. «چرا به مدرسه کمک نمی‌کنی، مگر نمی‌دانی پدر یا مادر فلان دانش‌آموز فلان مقدار پول به مدرسه کمک کرده، همه دانش‌آموزان باید به مدرسه کمک کنند.»

اخیراً یکی از همین مدارس در فریدونکنار به‎صورت ماهیانه مبلغ ۱۲ هزارتومان را به نام مشارکت اولیا و مساعدت به مدرسه از دانش‌آموزان درخواست کرده‌اند که پس از پرداخت نکردن این مبلغ از سوی تعدادی از دانش‌آموزان، آنها را در میان جمع از صف کلاس خارج می‌کنند و با تهدید به اخراج و یا کم‌شدن نمره انضباط، می‌خواهند که آن مبلغ را واریز کنند.

در گفت‌و‌گو با یکی از این خانواده‌ها به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته شد.

این فرد گفت: مدارس به بهانه‎های عجیب از ما پول می‌خواهند، در یکی از دبیرستان‌های شهر که همسرم در آن تحصیل می‌کند، اعلام شده که هر دانش‌آموز باید حداقل مبلغ ۱۲ هزار تومان به مدرسه برای هرماه واریز کند.

وی افزود: در حالی که دیگر از لحاظ مالی هزینه تأمین مخارج زندگی برای من بسیار دشوار است، مدیر مدرسه همسرم، وی را از صف همکلاسی‌هایش به همراه چند نفر دیگر خارج می‌کند و وی را به اخراج از مدرسه و یا کم‌شدن نمره انضباط تهدید می‌کنند.

این فرد خاطرنشان کرد: آیا در فریدونکنار و در مدرسه دولتی تحصیل برای همسرم به‌دلیل عدم توانایی پرداخت این مبلغ، اشکالی دارد.

این مسئله نشان می‌دهد که متأسفانه مدارس بیش از آنکه تمرکز دانش‌آموزان را بر روی درس قرار دهند، با روحیات لطیف آنها بازی می‌کنند و ذهن آنها درگیر مسائل و مشکلات مالی می‌شود.

سیدعظیم اسماعیل‌زاده مدیر آموزش و پرورش فریدونکنار در این زمینه اظهار کرد: پرداخت هزینه به مدرسه باید، همیاری خود اولیا باشد.

وی تأکید کرد: همیاری اولیا اگر به‌صورت اختیاری باشد، مشکلی ندارد، در مدارس دولتی دریافت پول از اولیا باید به‌صورت کاملاً اختیاری صورت بگیرد و هرگونه الزام دریافت وجه از دانش‌آموز بر اساس قانون اساسی، غیرقانونی است.

اسماعیل‌زاده خاطرنشان کرد: بخشنامه‌ای وجود ندارد که والدین حتماً باید به مدرسه کمک کنند و همیاری باید به‌صورت کاملاً اختیاری صورت بگیرد و اگر حتی خانواده‌ای توان پرداخت و مشارکت را ندارد، می‌تواند پول را پرداخت نکند.

وی در پایان گفت: اگر شکایتی در آموزش و پرورش مطرح شود، در مرحله نخست تذکر شفاهی و سپس به‎صورت کتبی به مدیر مدرسه می‌دهیم و پس از آن برخورد می‌کنیم.

به هرحال به نظر می‌رسد نظارت‌ها بر این اقدامات غیرقانونی مدارس باید بیشتر شود چرا که از لحاظ روانشناسی بر روی دانش‌آموزان تأثیر منفی می‌گذارد و اینکه والدین را نیز دچار مشکلات مالی می‌کند، همچنین مسئولان هم باید نیازهای آموزشی مدارس را تأمین کنند و در بودجه نسبت به این مسئله توجه بیشتری داشته باشند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : تهدید اخراج و کم‌شدن نمره انضباط در صورت نپرداختن پول به برخی مدارس فریدونکنار

تهدید اخراج و کم‌شدن نمره انضباط در صورت نپرداختن پول به برخی مدارس فریدونکنار

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر