صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نهرهای خشک و زمین‌های تشنه/شالیکاران چالوس در حسرت یک قطره آب

درحالیکه در بسیاری از شهرهای شمال کشور مراحل آماده‌سازی و حتی کاشت برنج آغاز شده ‌است، کشاورزان چالوس همچنان در انتظار آبگیری زمین‌های‌شان هستند.

کد خبر : 21780

تاریخ انتشار : 02/02/1394 - 11:16


نهرهای خشک و زمین‌های تشنه/شالیکاران چالوس در حسرت یک قطره آب

به گزارش خط امید بهشهر _ فصل بهار و به‎ویژه اردیبهشت‎ماه نوید آغاز فصل کشاورزی برای شالیکاران است و کشاورزان پس از 6 ماه انتظار در این روزها در حال انجام مراحل کشت یا آماده‌سازی‌های قبل از آن هستند.

در حالی‌که در برخی از شهرهای شمال کشور مرحله نشا آغاز شده ‌است، برنج‌کاران چالوسی هنوز مزارع خود را آبگیری نکردند، چه رسد به اینکه اقدام به کاشت و نشا برنج کنند.

یکی از این کشاورزان می‌گوید: تنها در منطقه فرج‌آباد بیش از 30 هکتار زمین حاصلخیز برنج وجود دارد که هنوز قطره‌ای آب به آن وارد نشده ‌است، مسئولان خوب حرف می‌زنند اما در عمل کاری انجام نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: باید ابتدای فروردین زمین را آب می‌گرفتیم، حتی هزینه لایروبی کانال‌ها را هم پرداخت کردیم، اما هنوز اقدامی نشده‌ است.

اما مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چالوس نظر دیگری دارد و از اقدامات انجام شده در رفع این مشکل چنین سخن می‌گوید: گرمای بی‌سابقه دو هفته قبل در مناطق کوهستانی باعث آب شدن برف‌ها شد و با بارش‌های هفته گذشته سیل به‌وجود آورد که موجب تخریب سردهنه‌ها شد.

یزدانقلی خزایی تأکید می‌کند: البته همه مسئولان شهرستانی به‌ویژه شخص فرماندار پیگیر این قضیه هستند و همه امکانات هم فراهم شده است و اگر خدا بخواهد تا دو سه روز آینده زمین‌ها آبگیری می‌شود.

اما وقتی به سراغ کشاورز دیگری می‌رویم چیزهای جدیدی می‌شنویم: 40 سال سن دارم و از زمانی که خودم را شناختم کشاورز بودم، مشکل امسال بی‌سابقه است، اما مشکل تخریب دهانه‌ها هر سال وجود دارد، سال گذشته هزینه زیادی برای ساخت سردهانه‌ها شد، اما کار اصولی نبود و هیچ فایده‌ای نداشت.

اسماعیل بحریار، صحبت از تغییر شغل هم می‌کند و می‌گوید: تنها منبع درآمد من همین کشاورزی است، این هم که روز به روز بدتر می‌شود، اگر مشکل تغییرکاربری نبود همین امروز از کشاورزی دست می کشیدم، خیلی از کشاورزان دیگر برنج نمی‌کارند و چون تغییرکاربری نمی‌دهند، به‌سراغ کیوی یا مرکبات رفته‌اند که آن هم مشکلات خودش را دارد.

وی ادامه می‌دهد: با صرف هزینه‌های زیاد کانال آب از چالوس زده‌اند و آب کشاورزی چالوس را به روستاهای نوشهر مثل چلندر انتقال داده‌اند، در حالی که هیچکس در آن مناطق کشاورزی نمی‌کند، همه زمین‌ها تبدیل به ویلا شده است، البته مشکل کم‌آبی نداریم و رودخانه چالوس پرآب است، اما به زمین‌های کشاورزی چالوس چیزی نرسیده‌است.

شاید مشکل آب در تمام کشور وجود داشته باشد، اما در منطقه‌ای که در اثر بارش‌های زیاد سیل به راه می‌افتد و رودخانه‌ها همیشه پرآب هستند، مشکل امکانات نباید باعث ایجاد چنین مسائلی شود، با مدیریت مناسب می‌توان هم در کاهش هزینه‌ها و هم در افزایش محصول موفقیت بیشتری داشت.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نهرهای خشک و زمین‌های تشنه/شالیکاران چالوس در حسرت یک قطره آب

نهرهای خشک و زمین‌های تشنه/شالیکاران چالوس در حسرت یک قطره آب

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر