صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

یکپارچه‌سازی شالیزاری‌های مازندران در کش و قوس اجرا

‌با تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی، عمر سنتی کشت و کار پایان می یابد اما این طرح در کش و قوس اجرا مانده و به کندی پیش می‌رود.

کد خبر : 21732

تاریخ انتشار : 01/02/1394 - 11:13


یکپارچه‌سازی شالیزاری‌های مازندران در کش و قوس اجرا

به گزارش خط امید بهشهر، مازندران ۲۱۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که ۱۰۰ هزار هکتار آن نیازمند تجهیز و نوسازی است و تاکنون حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران تجهیز و نوسازی شده است.

افزایش بازده تولید برنج، مکانیزه کردن کشت، امکان کشت دوم، بهبود حفاظت از آب و خاک، مدیریت و صرفه جویی آب، افزایش بهره وری آبیاری، ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزان، کاهش سختی کار، کاهش استفاده از نهاده های کشاورزی، افزایش بهره وری و امکان یکجا زراعی و کشت یکپارچه از مزایای طرح ملی تجهیز و نوسازی اراضی است.

طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری شامل تجمیع ویکپارچه سازی اراضی، تسطیح علمی اراضی، احداث کانال‌ها، زهکشی‌های زیرزمینی و سطحی، ایجاد کرت های مستطیل شکل هندسی و ساخت جاده‌های بین مزارع است که علاوه بر استفاده بهینه از پتانسیل های آب و خاک مزارع از هدر رفت آب جلوگیری کرده و بازده محصولات کشاورزان را افزایش می دهد.

* چهار رکن اساسی طرح تجهیز و نوسازی

آشور گیلدی طراج از کارشناسان آب و خاک اداره‌کل جهاد کشاورزی استان مازندران درباره اجرای این طرح گفت: احداث سامانه های آبیاری و زهکشی در داخل مزرعه و ابنیه مربوط به آن، آرایش مناسب هندسی، قطعه بندی و تسطیح اراضی، احداث جاده های دسترسی و تجمیع و یکپارچه سازی اراضی از ارکان اساسی طرح ملی تجهیز، نوسازی ویکپارچه سازی اراضی شالیزاری است.

وی اراضی سنتی را به دلیل قوانین مربوط به ارث و شکل سنتی زمین، نامناسب دانست و افزود: با اجرای این طرح، تمام قطعات تا جایی که ممکن است به اشکال منظم هندسی مستطیل شکل، تبدیل خواهد شد.

این کارشناس، با بیان اینکه احداث جاده های بین مزارع از ضروریات زمین های شالیزاری است، اضافه کرد: در طرح تجهیز، نوسازی ویکپارچه سازی اراضی به ازای هر هکتار، ۶۰ تا ۸۰ متر جاده بین مزارع احداث می شود.

طراج ادامه داد: درشالیزارهای سنتی زمستانها، اراضی به زیر آب رفته و فقط تابستانها قادر به کشت است و اگر این روند ادامه یابد تا چند سال آینده خاک ما رو به نابودی است.

وی افزود: به‌منظور رفع شرایط ماندابی وایجاد شرایط مساعد در طرح تجهیز و نوسازی می توانیم اراضی را به‌موقع خشک کنیم تا شرایط برای تغییرات شیمیایی خاک توسط موجودات زنده فراهم شده و خاک، با قابلیت بیشتر آماده کاشت شود.

این کارشناس آب وخاک با بیان اینکه در طرح تجهیز و نوسازی استقلال کشت به‌عهده کشاورز است، بیان کرد: در روش سنتی، چون کشت به‌صورت نشتاک به نشتاک صورت می‌گیرد و آب از یک طرف وارد قطعه اول می شود، کشاورزی که در وسط اراضی قرار می گیرد حق انتخاب ندارد، اما با اجرای یکپارچه سازی هر کشاورز در هر نقطه ای از زمین دارای شبکه زهکشی مستقل بوده و هر موقع بخواهد آب را وارد زمین خود می کند و مزاحم کسی هم نیست.

وی با تأکید بر اینکه با بهتر شدن راندمان آبیاری از هدر رفت آب جلوگیری می شود، خاطرنشان کرد: امکان کشت دوم و گاهی سوم به‌دلیل رفع شرایط ماندابی در طرح تجهیز و یکپارچه سازی اراضی فراهم می شود که علاوه بر کاهش حدود ۳۰ درصد از هزینه های تولید موجب افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی عملکرد در واحد سطح و توسعه دامداری با کشت گیاهان علوفه ای و افزایش قدرت اقتصادی کشاورزان را درپی دارد.

* احداث ۸۴ کیلومتر لایلینگ در قائم‌شهر

عبدالمجید جعفرپور مشاورآب و خاک شرکت پارس مازندران درباره اهداف اجرای پوشش بتنی کانال های آب (لایلینگ) پس از انجام تجهیز ونوسازی اراضی شالیزاری، اظهار کرد: جلوگیری از هدررفت آب به میزان ۳۰ الی ۴۰ درصد، افزایش سرعت جریان آب، تقسیم عادلانه آب در تمام اراضی و جلوگیری از فرسایش کانال ها به مرور زمان، از اهداف احداث این کانال های بتنی است.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته با اعتباری بر حسب بانک جهانی، ۸۴ کیلومتر لایلینگ در شالیزارهای قائم شهر به اجرا درآمد، تصریح کرد: در سال جاری ۱۵ هزار و ۶۰۰ متر لایلینگ با اعتباری بالغ بر ۶۸۵ میلیون تومان در روستاهای دوک، زیلت و تلوک این شهرستان در حال اجراست که تاکنون ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

* تجهیز و نوسازی ۳۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری در قائم‌شهر

فرزین فرهادی مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر بیان کرد: از کل هشت هزار و۴۲۱ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان قائم‌شهر، سه هزار و ۹۱۰ هکتار تاکنون تجهیز، نوسازی ویکپارچه سازی و ۱۷۱ هکتار نیز طی سال جاری اجرا می شود.

مدیرجهاد کشاورزی قائم‌شهر با بیان اینکه آغاز این طرح در مازندران، از سال ۷۲ بوده ولی اوج کار از دهه ۸۰ شروع شده است، ابراز کرد: در دو سه سال گذشته به‌علت کمبود اعتبارات این طرح با سیر نزولی مواجه شده است که امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم شاهد توسعه فراگیر طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در استان باشیم.

فرهادی استفاده نامطلوب از مکانیزاسیون به‌دلیل کوچک بودن و نامنظم بودن قطعات شالیزاری را یکی از معایب روش سنتی برشمرد و اذعان کرد: نبود امکان کشت دوم، مصرف زیاد کود و سم و آلودگی محیط زیست، بالا بودن هزینه های تولید، نداشتن جاده های دسترسی به مزارع جهت حمل و نقل محصولات و تردد کشاورزان، استفاده نکردن بهینه از آب و اتلاف آن، اشکال نامنظم اراضی و زه‌کشی و تهویه نامناسب خاک از دیگر معایب کشت به روش سنتی است.

وی تأکید کرد: با اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری، امکان تغییر کاربری زمین های کشاورزی به صفر رسیده و از سوی دیگر با افزایش قدرت اقتصادی کشاورزان و افزایش بازده تولید، جوانان روستایی تمایل بیشتری به انجام کشاورزی به شیوه نوین و مکانیزه دارند.

* سیلاب های متعدد در سال، زندگی کشاورزان را مختل می‌کند

سید موسی حسینی یکی از کشاورزان روستای ابجر قائم‌شهر است که تاکنون یک هکتار از زمین شالیزار‌ی‌اش یکپارچه‌سازی شده است.

وی با ابراز خرسندی می گوید: ممکن بود سالانه ۴ بار سیل بیاید و این سیلاب ها همه محصول ما را از بین ببرد ولی با اجرای این طرح آب های سطحی هدایت شده و باران های سیل آسا هیچ آسیبی به زمین ها وارد نمی کند.

حسینی افزود: اکنون می توانم با دو بار کشت در سال و وجود جاده بین مزرعه تولید بیشتری داشته باشم.

* ۷۰ هکتار از ارضی روستای ابجر طی مدت کمتر از سه ماه تجهیز و نوسازی شد

شیداله رگنی رئیس شورای روستای ابجر با اشاره به اینکه تجهیز و نوسازی حدود ۷۰ هکتار از اراضی این روستا در دهه فجر سال ۹۳ کلنگ زنی و در فروردین سال ۹۴ به بهره برداری رسید، اظهار کرد: این روستا ۱۵۰ هکتار زمین شالیزاری دارد که تاکنون بخشی از آن با همکاری اهالی و همت جهاد کشاورزی قائم‌شهر، یکپارچه‌سازی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به محاسنی که این طرح برای کشاورزان به ارمغان می آورد و استقبال خوب کشاورزان این منطقه که خود داوطلب اجرای تجهیز و نوسازی زمین های شان هستند، باقیمانده اراضی این روستا نیز به‌زودی شامل این طرح شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : یکپارچه‌سازی شالیزاری‌های مازندران در کش و قوس اجرا

یکپارچه‌سازی شالیزاری‌های مازندران در کش و قوس اجرا

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر