صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تشکیل پلیس بازار در مرکز مازندران/لغو پرداخت عوارض صنفی به شهرداری‌ها

نائب‌رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران گفت: پس از پیگیری‎های فراوان، موفق به لغو اخذ عوارض صنفی از سوی شهرداری‎ها شدیم و بر اساس این مصوبه، به متصدیان واحدهای صنفی اعلام می‎داریم تا اطلاع ثانوی از پرداخت هرگونه عوارض صنفی خودداری کنند.

کد خبر : 21516

تاریخ انتشار : 30/01/1394 - 10:46


تشکیل پلیس بازار در مرکز مازندران/لغو پرداخت عوارض صنفی به شهرداری‌ها

به گزارش خط امید بهشهر، عباس بابازاده در گفت‎وگو با مازنداصناف درباره مشکلات عمده اصناف و بازاریان مرکز مازندران، اظهار کرد: مشکلاتی که اصناف و بازار مرکز استان با آن دست‎وپنجه نرم می‎کند، مشکلاتی است که بازار کشور نیز با آن مواجه است.

وی با اشاره به تغییر مکان واحدهای صنفی به‎عنوان یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین مشکل اساسی موجود، افزود: بیش از 70 درصد متصدیان واحدهای صنفی مستأجرند و مجبورند بعد از مدتی فعالیت، به‌خاطر افزایش اجاره‌بها یا بازار نامناسب فروش، تغییر مکان دهند.

نائب‌رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران ضمن اشاره به اینکه عمر متوسط مکان‌های صنفی در بازار، دو سال است، بیان کرد: تغییر مکان واحدهای صنفی دلیل اصلی سردرگمی بازار کشور است و باید برای حل این مشکل، فکر اساسی و تصمیم مناسبی گرفته شود.

ای مسئول ضمن پیشنهاد راهکار به مسئولان، خاطرنشان کرد: از آنجا که پروانه کسب همچون شناسنامه متعلق به یک شخص خاص است، می‌شود به یک فرد اجازه داد تا پایان مدت اعتبار پروانه کسب، با شرط اعلام آدرس جدید به اماکن نیروی انتظامی، به فعالیت خود ادامه دهد.

بابازاده تأکید کرد: به‎منظور انجام کارهای اداری و هزینه‎بر برای تغییر مکان، غالب متصدیان واحدهای صنفی از مراجعه به اتحادیه‌های صنفی ممانعت کرده و این امر موجب سردرگمی بازار، اتحادیه‌ها و خریداران شده است.

وی به مشکل دیگری که اصناف و بازاریان با شهرداری‌ها داشتند، اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته پرداخت عوارض صنفی به شهرداری‌ها از سوی اصناف و بازاریان که تحت عنوان حق کسب و بیشه انجام می‌گرفت، یکی از مشکلات عدیده و چالش‌برانگیز بود.

نائب‌رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران گفت: از آنجا که برابر قانون حق کسب و بیشه باید از سوی اتحادیه‌ها و اتاق اصناف تعیین و اخذ شود، شکایت‎نامه خود را به دیوان عدالت اداری بردیم و سرانجام و پس از پیگیری‎های فراوان، موفق به لغو اخذ عوارض صنفی از سوی شهرداری‎ها شدیم و بر اساس این مصوبه، به متصدیان واحدهای صنفی اعلام می‎داریم تا اطلاع ثانوی از پرداخت هرگونه عوارض صنفی خودداری کنند.

* تشکیل پلیس بازار در مرکز مازندران

دبیر اتاق اصناف مرکز مازندران نیز در گفت‎وگو با مازنداصناف گفت: یکی دیگر از مشکلات اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی، نبود تعامل مناسب با اداره تعزیرات حکومتی است.

مجتبی کواکبیان افزود: در طول سال کارشناسان تعزیرات به عناوین مختلف نظیر نداشتن فاکتور، نداشتن اتیکت و مواردی از این دست، اقدام به جریمه واحدهای صنفی می‎کنند، از یک سو نظرات تعزیراتی‎ها کارشناسانه نیست و از سوی دیگر قیمت‎ها در مازندران فصلی است و این موارد موجب مشکلات فراوان میان واحدهای صنفی، اتحادیه‎ها و تعزیرات شده است.

وی با اشاره به فعالیت‎های موازی ستاد تنظیم بازار و صدمه آن به بازار، بیان کرد: در بخش توزیع هیچ مجموعه‎ای به اندازه اصناف، گسترده، توانا و مجرب نیست، کاسب‎های ما ضمن تخصص، دارای تجربه و پروانه فعالیت هستند، این شایسته و منطقی نیست که آنها را با این ویژگی‌های منحصربه‌فرد از دایره توزیع حذف کنیم و با بهره‌گیری از نیروهای غیرتخصصی و برپاکردن کیوسک‌های فصلی، به توزیع میوه‌های تنظیم بازاری بپردازیم.

دبیر اتاق اصناف مرکز مازندران ادامه داد: بازاری ما یک‌سال در انتظار بازار شب عید روزگار گذرانده و متأسفانه با نادیده گرفتن او و انجام فعالیت‌های موازی، موجب اختلال در بازار می‎شویم، هرچند توزیع میوه‌های تنظیم بازار فقط به لحاظ آماری مناسب بوده اما سوال اینجاست که چه کسانی خریده‌اند؟ چه میزان خریده‌اند؟ چرا در نهایت باز هم مردم ناراضی بوده‌اند؟ چرا این میوه‌ها با واسطه‌گری دلالان دوباره به بازاری‌ها فروخته و به بازار عرضه شد؟

این مسئول در پایان به ضرورت تشکیل پلیس بازار اشاره کرد و گفت: بی‌شک تشکیل پلیس بازار یکی از برنامه‎های در دست اجرای اتاق اصناف مرکز مازندران است و ما معتقدیم که وجود یک مأمور جای 100 دوربین مداربسته را پر می‎کند چرا که مأمور انتظامی عامل پیشگیری قبل از سرقت است اما دوربین کاربردش پس از حادثه است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : تشکیل پلیس بازار در مرکز مازندران/لغو پرداخت عوارض صنفی به شهرداری‌ها

تشکیل پلیس بازار در مرکز مازندران/لغو پرداخت عوارض صنفی به شهرداری‌ها

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر