صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کارگرانی که محل کارشان با استانداری مازندران عوض شد

از حدود 6 ماه گذشته تجمع‌های زیادی در جلوی ساختمان سفید و نارنجی رنگ خیابان انقلاب شهرستان ساری شاهدیم، اینجا ساختمان استانداری مازندران است که هم‌اکنون سکان آن به‎دست کسانی است که از سوی دولت تدبیر و امید به اینجا آمدند.

کد خبر : 21514

تاریخ انتشار : 30/01/1394 - 10:41


کارگرانی که محل کارشان با استانداری مازندران عوض شد

به گزارش خط امید بهشهر، شلوغی جلوی درب ورودی استانداری مازندران که در کنار پارک معروف به شهرداری ساری دیده می‌شود شاید در ابتدا تصور شود که این شلوغی به‌دلیل استفاده مردم از پارک است اما زمانی که نگاه‌‌های نگرانی‎ و پچ‎پچ‌های آنها را که با افراد در قالب حلقه‎های چندنفره مشاهده می‌کنی، تازه متوجه می‎شوی که آنها برای حل مشکل خود برای چاره آمدند و حوصله نگاه کردن به پارک، آب‎نما و تلویزیون قدیمی که در این پارک تعبیه شده را ندارند و حتی نگاهی به روزنامه‌های که در دکه مطبوعاتی در چندقدمی درب ورودی ساختمان سفید استانداری مازندران چیده شده است را هم ندارند.

هر 2 تا 3 روز تجمع دیده می‎شود شاید در زمان‎هایی که تحصن و تجمع تازه شروع شده بود استاندار، معاونان، مسئولان و رهگذران به این افراد توجه می‎کردند و وعده حل مشکلات آنها را می‎دادند اما اکنون دیگر مسئله عادی شده است تا حدی که دیگر کسی از آنها نمی‎پرسد، شما چه کسی هستید؟ با کی کار دارید؟ برای چه آمدید؟ کاری از دستم بر می‎آید؟ یا حتی فعلاً نمی‎توانم با شما نشست داشته باشم، بماند برای بعد و ... .

اخراج کارگران از کار، ندادن حقوق و مزایا، نداشتن بیمه، مشکل مسکن و هزاران مسائل دیگر از قشر کارگران برای مسئولان استان عادی شده و گویا قرار است این قشر فعلاً دیده نشوند.

ندادن حقوق و مزایای 300 کارگر یک شرکت تولیدی مصالح ساختمانی در شرق مازندران و تحصن و تجمع این کارگران در جلوی این کارخانه در روزهای پایانی و ابتدایی سال، اخراج 600 کارگر واحدهای تولیدی قائم‌شهر در سال گذشته، بیکاری 150 هزار نیروی کار در استان، بیمه نبودن 30 هزار کارگر ساختمانی، همه و همه خبرهای ناخوشایندی از وضعیت اشتغال و کار در استان است.

حسن فلاح رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قائم‌شهر در جلسه کارگروه اشتغال این شهرستان با اشاره به اینکه در سال گذشته یک‌هزار نفر از بیمه بیکاری استفاده کردند، گفت: 600 نفر از نیروهایی که به شکل قراردادی در واحدهای تولیدی مشغول بودند، اخراج شدند.

با یک آمار سرانگشتی خیلی راحت می‌توان حساب کرد که بیکاری 600 کارگر یعنی معضل گذران زندگی ـ اگر هر یک از این کارگران سرپرستی 3 نفر دیگر را برعهده داشته باشند، برای 2 هزار و 400 نفر از جمعیت یک شهرستان مشکل اقتصادی ایجاد شده است ـ که مشکلات اجتماعی فراوانی را می‎توان با بیکار شدن سرپرست خانوار برای دیگر اعضای خانواده و یک زندگی متصور شد، روی آوردن به اعتیاد، اشتغال کاذب، طلاق و ... .

قائم‌شهر از دیرباز شهر صنعتی و کارگری مازندران بوده که از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است اما همیشه به‌دلیل مستهلک بودن دستگاه تولیدی با مشکلات بسیاری مواجه است؛ این سخنان نیز اظهارات رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی این شهرستان است و می‌گوید: امسال برای توسعه واحدهای تولید و ایجاد اشتغال در شهرستان نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش تجهیز و راه‌اندازی واحدهای تولید است.

حفظ اشتغال موجود؛ حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی، اجرای سراسری قوانین بیمه کارگران ساختمانی، بیمه باغداری، بیمه قالیبافان و بیمه‌های اجباری تمرکز بر روی فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و جذب توریست از مواردی است که می‎تواند جلوی تجمع و حضور کارگران و بیکار شدن آنها و جویا شدن اما و اگرهای وضعیت اشتغال کارگران واحدهای تولیدی را گرفت تا این افراد به جای حضور در محل کار مزاحم مدیرانی نشوند که کرسی‌نشین ساختمان چهارطبقه استانداری مازندران هستند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کارگرانی که محل کارشان با استانداری مازندران عوض شد

کارگرانی که محل کارشان با استانداری مازندران عوض شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر