صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
"دغدغه ایران در منطقه امپراطوری‌سازی نیست"

لاریجانی: آمریکا به حرف‌های عقلایی ایران پاسخ عقلایی بدهد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدامات چند اخیر آمریکا منطقی نبوده است، گفت: رفتار ایران به لحاظ دیپلماتیک بسیار سنجیده و منطقی است و انتظار داریم آمریکا در پاسخ به حرف‌های عقلایی مطرح شده پاسخ منطقی و عقلایی بدهد.

کد خبر : 21316

تاریخ انتشار : 27/01/1394 - 10:30


لاریجانی: آمریکا به حرف‌های عقلایی ایران پاسخ عقلایی بدهد

به گزارش خط امید بهشهر، علی لاریجانی در دیدار با نخبگان استان کرمانشاه که عصر امروز در استانداری کرمانشاه برگزار شد، بحث دیپلماسی و تلاش‌های دولت برای تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی را یکی ‌از ویژگی‌های دولت جدید عنوان کرد و اظهار داشت: کارهایی که آمریکایی می‌کنند، غیرمنطقی است و در مذاکرات هسته‌ای باید خودشان مسئله را برای خود درست تحلیل کنند.
وی با بیان اینکه اقدامات اخیر آمریکا غیرمنطقی و نادرست بود، خاطرنشان کرد: در مقابل این رفتار آمریکایی، رفتار ایران سنجیده بود و انتظار داریم در برابر حرف‌های عقلایی مطرح شده از سوی ایران پاسخ‌های عقلایی دریافت کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انجام مذاکرات هسته‌ای گفت: در بحث دیپلماسی تلاش‌های دولت برای تعامل در منطقه و بین‌الملل رو به جلو بوده است.
وی نرخ رشد کشور در 2 سال گذشته حدود 4 درصد بیان کرد و افزود: برای کاهش بیکاری به نرخ رشد 10 درصد نیاز داریم و اکنون که به نرخ رشد 4 درصد رسیده‌ایم باز هم به جمعیت بیکاران کشور افزوده می‌شود که سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی سبب حرکت جهادی و جهشی در اقتصاد می‌شود.
لاریجانی با بیان اینکه روابط قوای سه‌گانه در نهایت مودت و دوستی قرار دارد، گفت: دولت، مجلس و قوه قضائیه با همفکری و همگرایی برای برطرف کردن مشکلات تلاش می‌کنند و بر اساس نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری همکاری قوا بیش از گذشته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از گذشت یک سال از فعالیت دولت یازدهم می‌توان عملکرد آن را ارزیابی کرد، افزود: با گذشت این زمان از مسئولیت دولت جدید می‌توانیم براساس کار دولت نتیجه‌گیری کنیم که فعالیت دولت روی هم رفته موفق بوده است.
لاریجانی با اشاره به ویژگی‌های دولت جدید در عرصه اجرایی گفت: آرامش، امیدواری برای کار، حضور در عرصه دیپلماسی بین‌المللی از جمله این ویژگی‌ها هستند که نتیجه را برای ادامه راه دولت مشخص می‌کنند.
وی با بیان اینکه ویژگی آرامش در استان کرمانشاه براساس سخنان استاندار این استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: وجود آرامش در ایجاد فضای کار و تلاش موثر است و حضور نظرات گوناگون و تحمل نظرات دیگران سبب آرامش می‌شود.
لاریجانی یکی از ویژگی‌های برجسته ایران را نخبگی دانست و بیان کرد: رفتار عقلایی داشتن سبب توسعه در کارها می‌شود و اعتماد به نخبگان در حوزه‌های مختلف مورد نیاز است زیرا هر دولت عاقلی برای کسب موفقیت بستر کار و فهم نظرات نخبگان را فراهم می‌کند.
وی ایجاد زمینه بروز فعالیت نخبگان را سبب کار و تلاش و توسعه بیان کرد و اظهار داشت: امیدواری برای کار و گام برداشتن برای توسعه کشور یکی دیگر از ویژگی‌های فعالیت دولت یازدهم است که براین اساس دولت سال گذشته لایحه تسهیل در فضای کسب و کار را به مجلس ارائه داد.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس لایحه تسهیل در فضای کسب و کار فضا برای سرمایه‌گذاری 2 برابر شد، افزود: در قانون بودجه امسال نیز ظرفیت جدیدی از سوی دولت برای سرمایه‌گذاری تهیه شد که براساس این ظرفیت افق روشنی برای حضور مردم در عرصه اقتصاد ترسیم شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی از اختصاص فاینانس به برخی از پروژه‌های استان کرمانشاه خبرداد و گفت: همه دلسوزان استان کرمانشاه باید برای کارهای سرمایه‌گذاری در این منطقه همت کنند تا مشکلات این استان همچون بیکاری که در سطح کلان نیز وجود دارد برطرف شود.
لاریجانی زمینه‌های رفع مشکل بیکاری را در گروه سرمایه‌گذاری سنگین بیان کرد و افزود: نرخ رشد کشور در 2 سال گذشته به حدود 4درصد رسیده است و این شاخص به‌این معنی است که باز هم به جمعیت بیکاران افزوده خواهد شد.
وی نرخ رشد بالای 10درصد را سبب کاهش بیکاری دانست و تصریح کرد: کاهش بیکاری حرکت جهادی و جهشی سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را نیاز دارد تا امیدوار و مصمم باشیم که فضای توسعه و پیشرفت کشور به‌وجود می‌آید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضای کشور اقتضا می‌کند برای جذب سرمایه حریص باشیم، بیان کرد: شناسایی و معرفی مزیت‌های استان کرمانشاه سبب جذب سرمایه‌گذاران در این منطقه می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت منطقه گفت: با وجود بحران‌هایی که در منطقه داریم، ایران اسلامی از وضعیت خوبی برخوردار است و برخی کارهای ناشیانه که در منطقه انجام می‌شود، به ضرر امت اسلامی است. عملکرد حکیمانه ایران اسلامی در برخورد با وضعیت منطقه سبب شد این اقدامات عجولانه نباشد و از سوی دیگر نسبت به عملکرد خود پشیمان نباشیم.
لاریجانی وضعیت ایران در منطقه را نشان‌دهنده یک دانایی و هدایت منطقه به سمت امنیت پایدار دانست و افزود: ایران اسلامی یک وزنه پایدار در منطقه است که خلاف ادعای برخی رسانه‌های ماجراجوی منطقه، دغدغه ایران اسلامی اختلاف‌افکنی، امپراطوری‌سازی و غیره نیست.
وی دغدغه ایران اسلامی در منطقه را همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها و کشورها بیان کرد و گفت: در تاریخ پس از انقلاب اسلامی نشانه تجاوز ایران وجود ندارد و این دیگران بودند که به این کشور تجاوز کردند و ما در برابر آنها دفاع و ایستادگی کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی کشورهای منطقه را نسبت به اقدامات خود دعوت به عمل آگاهانه کرد و افزود: در صحنه بین‌المللی مذاکرات ادامه دارد و در مجلس شورای اسلامی بر این روند نظارت داریم و از حرکات دشمن نیز غافل نیستیم.
لاریجانی با اشاره به اهمیت حوزه اقتصاد در کشور بیان کرد: حوزه اقتصاد آسیب‌هایی دارد که باید برطرف شود و یکی از این آسیب‌ها عدم بسترسازی مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یکی از کشورهای کوچک و پیشرفته منطقه، سرمایه‌گذاری ظرف مدت 48 ساعت به نتیجه می‌رسد، گفت: در کشور ما یکسال طول می‌شود که یک سرمایه‌گذاری به نتیجه برسد. با وجود تلاش‌های مجلس، دولت و سایر دستگاه‌ها برای کاهش این زمان، همچنان امور دیوانی کشور سخت‌گیرانه عمل می‌کند.
وی یکی از ضرورت‌های پیشرفت و توسعه استان کرمانشاه را پیگیری برای سرمایه‌گذاری بیان کرد و افزود: باید برای حضور سرمایه‌گذاران پیگیر باشیم زیرا سرمایه‌گذار به‌دلیل سختی‌هایی که گفته شد حاضر به حضور نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استان‌هایی در کشور وجود دارند که پیگیر حضور سرمایه‌گذاران هستند و با برگزاری همایش‌هایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خود را معرفی می‌کنند ولی از سوی دیگر استان‌هایی نیز بوده‌اند که برخورد مناسبی با سرمایه‌گذار نداشته‌اند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه امور اداری برای سرمایه‌گذاری در کشور سخت است، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران بسیاری در کشور وجود دارد. به‌عنوان مثال 600هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در کشور فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری است تا به سمت تولید سوق یابد.
وی با اشاره به سابقه استان کرمانشاه در تاریخ انقلاب اسلامی گفت: این استان در دفاع از انقلاب کم نگذاشته و از ابتدا تا انتهای جنگ با حضور همه اقوام و افراد با فداکاری در برابر دشمن ایستادگی کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی متوسط بارندگی خوب را یکی از مزیت‌های استان کرمانشاه بیان کرد و افزود: باید برای مهار آب‌ها سرمایه‌گذاری انجام شود؛ براساس اینکه 90درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در بودجه رقم قابل توجهی برای توسعه آبیاری تحت فشار نهاده شده است.
لاریجانی یکی از راه‌های توسعه را وجود برنامه مشخصی برای توسعه کشور بیان کرد که مجلس و دولت پای آن بیایستند و تاکید کرد: توسعه سیستم‌های گلخانه‌ای نیز به‌دلیل استفاده بهینه از آب مورد توجه است.
وی اولویت استان کرمانشاه برای توسعه را وجود آب و زمین کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های استان کرمانشاه قرارگیری در مجاورت کشور عراق است که به‌دلیل تعاملات تجاری، فرهنگی وغیره میان دو کشور همسایه ارتباطات خوبی برقرار است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: چنانچه احداث زیرساخت‌های مورد نیاز در مبادی خروجی استان کرمانشاه مورد توجه قرار بگیرند زمینه‌ای جدی برای توسعه در این منطقه فراهم می‌شود.
لاریجانی با اشاره به درخواست منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در استان کرمانشاه اظهار داشت: چنانچه دولت لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را به مجلس ارسال کند، این لایحه مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
وی مناطق آزاد تجاری را زمینه‌ای برای جهش صادراتی بیان کرد و اظهار داشت: در کشور ما از این مناطق برای واردات استفاده می‌شود که شاید این اصل که مناطق آزاد تجاری باید خودگردان باشند، سبب ایجاد این موضوع شده است.
لاریجانی حمایت مجلس از طرح منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را به شرط توجه مدیران استان کرمانشاه به مسئله صادرات عنوان کرد و افزود: راه‌آهن کرمانشاه برای ایران آورده دارد و بر این اساس استفاده این طرح از فاینانس پیگیری می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید ظرفیت سرمایه‌گذاری صنعتی در استان کرمانشاه بالا برود تا مشکل بیکاری این منطقه کاهش یابد و برای پرداخت‌های تشویقی در امور سرمایه‌گذاری منتظر دریافت پیشنهادهای مکتوب از سوی کرمانشاه هستیم.
لاریجانی معدن را یکی دیگر از مزیت‌های استان کرمانشاه بیان کرد و افزود: توجه به توسعه معادن به دلیل اینکه به درآمدهای نفتی تکیه کرده‌ایم، انجام نشده است که در قانون معادن ظرفیتی برای تشویق کسانی که در حوزه معادن برای اکتشاف و بهره‌برداری سرمایه‌گذاری کنند از طریق تسهیلات صندوق توسعه و بانکی وجود دارد.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : لاریجانی: آمریکا به حرف‌های عقلایی ایران پاسخ عقلایی بدهد

لاریجانی: آمریکا به حرف‌های عقلایی ایران پاسخ عقلایی بدهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر