صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
واشنگتن‌پست:

ایران در حال فتح ایدئولوژیک آمریکای لاتین است

یک روزنامه آمریکایی نسبت به گسترش نفوذ معنوی و اعتقادی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرد.

کد خبر : 2105

تاریخ انتشار : 27/05/1392 - 00:05


ایران در حال فتح ایدئولوژیک آمریکای لاتین است

به گزارش خط امید بهشهر ،روزنامه واشنگتن‌پست حضور طلاب خارجی در مدارس دینی ایران را اهرم قدرت نرم توصیف کرد و نوشت: مدارس علوم دینی ایران ویژه طلاب و دانشجویان خارجی، در ظاهر با نام آموزش علوم دینی اما در باطن ابزار «قدرت نرم» جمهوری اسلامی برای جذب نیروی عملیاتی در راستای پیشبرد اهداف رژیم تهران به ویژه در آمریکای لاتین است.

این روزنامه با بیان اینکه «ایران علاقه دارد جوانان کشورهای آمریکای لاتین را که موافق دیدگاههای آتشین ایران بر ضد غرب هستند، جذب نماید،» می‌افزاید: واشنگتن این برنامه را جزیی از تلاش‌های ایران برای گسترش نفوذ و محکم کردن جای پای خود در نیمکره غربی با ساختن شبکه‌ای از هواداران و متحدانش در حیاط خلوت آمریکا می‌داند. هدف اصلی از این برنامه فقط جذب طلبه و دانشجوی خارجی برای ارائه آموزش‌های ویژه داخل ایران به آنها نیست، بلکه این برنامه پلی برای دسترسی مستقیم ایران به منطقه آمریکای لاتین است.

واشنگتن‌پست در ادامه خاطر نشان کرد: ثمره این تلاش‌ها از سال گذشته هویدا گشت که ایران دست به کار ساخت مسجد و مراکز فرهنگی در کشورهای منطقه و همچنین راه‌اندازی یک شبکه تلویزیون کابلی به زبان اسپانیولی شد.

واشنگتن پست نوشته است: کارشناسان مسائل منطقه، معتقدند که این برنامه به طور اخص جای پای تهران را در کشورهایی همانند ونزوئلا و اکوادور که دیدگاههای مشترک با تهران درخصوص آمریکا دارند، محکم می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در یکی از مدارس علوم دینی ویژه طلاب اسپانیایی زبان در شهر قم، شهروندانی از کلمبیا، ونزوئلا و آرژانتین مشغول تحصیل بودند که بیشتر به دین اسلام گرویده بودند و دروس مربوط به دین اسلام را به زبان کامل اسپانیایی می‌آموختند که محتوای اسلامی و ضدآمریکایی داشت.

واشنگتن پست افزوده است: در سال‌های اخیر با اجرای این برنامه، صدها جوان از کشورهای آمریکای لاتین عازم ایران شده‌اند تا تحت تعالیم اسلامی قرار بگیرند. برخی از طلاب و دانشجویانی که سخت مجذوب افکار و تعالیم ارائه شده قرار می‌گیرند، در پایان تحصیلات به عنوان افراد وفادار به جمهوری اسلامی آماده اعزام برای تبلیغ آرمان‌های جمهوری اسلامی می‌شوند.

دانشجویان و طلاب در این دوره‌های آموزشی سخت مجذوب مدرسان و اساتید می‌شوند. بخشی از تعالیم انجام گرفته مربوط به آرمان‌های انقلاب اسلامی و ضد آمریکایی است.

واشنگتن‌پست نوشته است: علی میریوسفی سخنگوی هیات دیپلماتیک ایران در سازمان ملل دراین‌باره بیان کرده که تبادل فرهنگی و دانشگاهی رسم متداول میان کشورها است و ایران هم به عنوان یک کشور که شمار قابل توجهی دانشمند طراز اول و موسسات فرهنگی دارد، از این قاعده مستثنی نیست. ایران مانند آمریکا و هر کشور دیگری همه ساله صدها دانشجو از قاره‌های آفریقا، آسیا و سایر نقاط جهان را می‌پذیرد.

این روزنامه تصریح کرد: ایران از سال ۲۰۰۵ با افزایش دو برابری شمار سفارتخانه‌های خود در کشورهای آمریکای لاتین، این مراکز را از پنج به ۱۱ سفارتخانه رساند و افزون بر این نیز ۱۷ مرکز فرهنگی هم در این کشورها دایر کرده و شمار بسیاری هم مسجد در سراسر منطقه برپا نموده است.

شبکه تلویزیون اسپانیایی زبان هم روزانه برای میلیون‌ها اسپانیولی زبان برنامه‌هایی پخش می‌کند که سریال «مریم مقدس» از آن جمله است.

در این ارتباط، «ایلان برمن» نایب رئیس «شورای روابط خارجی» آمریکا اخیرا در کنگره آمریکا گفته است: ایران پیام‌رسانی به این منطقه را شدت داده است و در این پیام‌ها، ایدئولوژی خود، سطح نفوذ و اثرگذاری‌اش را به بهای افول قدرت نفوذ آمریکا بسط و انتشار می‌دهد.


منبع : کیهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : ایران در حال فتح ایدئولوژیک آمریکای لاتین است

ایران در حال فتح ایدئولوژیک آمریکای لاتین است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر