صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
آزاده ی بهشهری در گقتگو با خط امید:

استقامت و ایستادگی آزادگان شهد شیرین پیروزی را به مردم چشاند

میوه 8 سال جنگ و دو سال اسارت رزمنده ها با ورود آزادگان به ایران به ثمر رسید و مردم خستگی از تنشون بیرون رفت.

کد خبر : 2101

تاریخ انتشار : 26/05/1392 - 22:24


استقامت و ایستادگی آزادگان شهد شیرین پیروزی را به مردم چشاند

پایگاه اطلاع رسانی خط امید بهشهر -در سالروز بازگشت آزادگان به کشور ،سراغ یکی از آزاده های سر افراز بهشهری رفتیم و با وی به گفتگو نشستیم.
**خط امید بهشهر :لطفا خودتون رو معرفی کنید؟
جعفر مزیدها از آزادگان زندان های بعثی هستم
**خط امید بهشهر:در چه تاریخی به جبهه اعزام شدید؟
بنده 5 مرحله به جبهه اعزام شدم که مرحله اول  در 15/06/1362 بعد از آموزش مقدماتی نظامی و امدادگری به منطقه کردستان  و مریوان اعزام شدم.
مرحله دوم در سال 63 بهمراه لشگر 25 کربلا به منطقه دشت آزادگان اعزام شدم.
مرحله سوم در مهر سال 63 به مدت 3 ماه در منطقه مهران در گردان حمزه سیدالشهدا اعزام شدم.
مرحله چهارم  20 تیر ماه 64 بیش از یک ماه در منطقه هورالعظیم بودم و مرحله پنجم در تاریخ 6 اسفند 1364 به راهیان کربلای 2 از بهشهر عازم منطقه شدیم و پس از ورود به مناطق عملیاتی فاو  و پس از 4 روز محاصره توسط سپاه سوم عراق به فرماندهی ماهر عبدالرشید به اسارت گرفته شدیم.


**خط امید بهشهر:زمان اولین اعزام به منطقه و زمان اسارت چند سال داشتید؟
در سن 14-15 سالگی چندین بار برای اعزام مراجعه کردم که به دلیل سن کم اجازه نمی دادند به همین خاطر در نهایت در سال 62  در سن 17 سالگی با یک رضایت نامه جعلی خودم رو به جبهه رسوندم و در سن 20 سالگی هم به اسارت گرفته شدم.

**خط امید بهشهر:بعد از اینکه به اسارت گرفته شدید شما را به کجا بردند؟
پس از اسارت ما رو به چند نقطه بردند،اسنادی در در دست من بود که قبل از اینکه موفق بشم اونا رو از بین ببرم عراقی ها متوجه شدند و برای اینکه به اون اطلاعات  دست پیدا کنند شکنجه های بسیار زیادی کردند که چندین بار به حالت بی هوشی رفتم.
در نهایت ما رو به استخبارات بغداد بردند،در اونجا به مدت یک هفته با چشم و با دست های بسته روی موزاییک رها کرده بودند.

پس از این که با کابل و شوک الکتریکی شروع به شکنجه کردند با صدای بلند داد زدیم الموت لصدام که افسر عراقی با شکنجه و ضربه به من گفت که یک بار دیگه به صدام توهین کنی به خدا قسم می کشمت.
از بین 54  نفر اسیر که بودیم 4 نفر از ماهارو جداکرده بودند و به شدت شکنجه می دادند که به اصطلاح گربه سر حجله می گفتند تا اسرای دیگه حساب کار دستشون بیاد.
سپس از اونجا ما رو  به کمپ 10 شهر رومادی عراق منتقل کردند.
 **خط امید بهشهر:زندان و اسارت رو چطور سپری می کردید؟
*قبل از رفتن به جبهه تئاتر کار می کردم
 قبل از اینکه به جبهه اعزام بشم تئاتر کار می کردم کمی هنرمند بودم ، یک روز شروع کردن به فلک کردن من،با صدا زدن نام اهل بیت علیهم السلام سعی می کردم که درد رو تحمل کنم،پیش خودم گفتم ببینم که چندتا ضربه رو می تونم تحمل کنم، شروع کرم به شمردن ضربات کابل به 17 -18 که رسیدم متوجه شدم کابل در هر بار بالا و پایین رفتن نور خورشید رو به چند قسمت تقسیم می کنه،پیش خودم گفتم که چه زیباست و سکانس خوبیه برای ساختن فیلم توی همین فکر ها بودم که از هوش رفتم و منو به یک گوشه ایی انداختند.
پس از اینکه مار و به کمپ 10 رومادی اسامی مارو می خوندند تا از تونل مرگ عبور کنیم،من چون می دونستم که اسمم پشت اسم کدوم یک از دوستان است بعد از اینکه اسم قبل از من رو خوندن من هم پشت سرش حرکت کردم و وقتی به انتهای تونل رسیدم افسر عراقی اسم من رو خوند گفتم بله ؛با تعجب به من نگاه کرد و گفت اینجا چیکار می کنی؟ و دوباره منو به اول تونل برگردوند و دوباره از بین ضربات عبور کردم.

ردیف ایستاده از راست : غلام حسین قبادی از جویبار-محمد تقی شهبازی از بهشهر-مهدی مهدوی از سوادکو

ردیف نشسته از راست: سید حسین میریان  از بابلسر-شهید آزاده عباسعلی مظلومی از بهشهر-جعفر مزیدها از بهشهر


**خط امید بهشهر:تلخ ترین خاطره شما از دوران اسارت رو بیان کنید؛
شنیدن خبر فوت حضرت امام خمینی (ره) تلخ ترین خاطره اسارت بود.البته چندین مرحله شایعه کرده بودند که امام فوت کرده تا روحیه بچه ها رو تضعیف کنند.
شب جمعه بود و مخفیانه در حال خوندن دعای کمیل بودیم که تلویزیون عراق صحنه ایی از امام پخش کرد و نوشته :خمینی در انتظار مرگ در زیر تصویر بود دعای کمیل شیرینی برگزار شد ، صبح فردا اخبار ساعت 8 رادیو اعلام کرد که امام فوت کرد صحنه ی بسیار بدی بود،مدت 40 روز مراسم عزاداری و قرآن برگزار کردیم.
50 روز پس از فوت حضرت امام منافقین بچه ها رو شناسایی کرده بودند و از اونجا به کمپ 17 تکریت بردند که در اونجا با شهید ابوترابی هم بند شدم. شهید ابوترابی به ما گفته بود که ان شاءالله شهریور ماه آزاد شده به ایران بر میگردیم.


**خط امید بهشهر:شیرین ترین خاطره شما از دوران اسارت  رو بیان کنید؛
24 مرداد سال 69 بود که رفتم سلمانی تا موهای سرمو کوتاه کنم خطاب به آرایشگر که آزاده بابلی بود گفتم یعنی می شه این آخرین اصلاح سرم باشه؟
بعد از اصلاح به آسایشگاه اومدم تلویزیون در حال پخش کردن خبری از صدام بود که خبر آزادی اسرای ایرانی رو اعلام کرده بود.این لحظه شیرین لحظه اسارت بود.
میوه  8 سال جنگ و دو سال اسارت رزمنده ها با ورود  آزادگان به ایران به ثمر رسید و مردم خستگی از تنشون بیرون رفت و
استقامت و ایستادگی آزادگان باعث شد تا که مردم شهد شیرین پیروزی رو بچشند.
**خط امید بهشهر:فشار ها و سختی های ایام اسارت رو چگونه تحمل می کردید؟
با توسل به ائمه معصومین علیهم السلام ، خواندن قرآن ، کلاس های آموزشی مثل سخنرانی تئاتر زبان و ...،مشورت دادن به همدیگر،به فکر هم بودن و وحدت انسجام بین اسرا باعث می شد که تا حدی فشار ها و شکنجه ها و سختی های اسارت  قابل تحمل شود.
**خط امید بهشهر:در چه تاریخی آزاد شدید؟
در تاریخ 4 شهریور 1369 پس از  5 سال اسارت در زندان های عراق آزاد شدیم و به ایران برگشتیم.
**ممنون از وقتی که به پایگاه اطلاع رسانی خط امید بهشهر دادید.

  

  

دیدگاه شما در مورد : استقامت و ایستادگی آزادگان شهد شیرین پیروزی را به مردم چشاند

استقامت و ایستادگی آزادگان شهد شیرین پیروزی را به مردم چشاند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر