صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
کلیداران کابینه روحانی بدانند

ضیق وقت و کرنومتر یازدهم

وزراء محترم باید بدانند که وقت بغایت تنگ است و کرنومتر دولت یازدهم نیز شروع به شمارش کرده پس وقت تان را صرف عزل و نصب ها و مسافرکشی های اتوبوسی نکنید که چشمان ملت، واقعا" باز است.

کد خبر : 2074

تاریخ انتشار : 26/05/1392 - 01:43


ضیق وقت و کرنومتر یازدهم

خط امید بهشهر -علی فاطمی/سرانجام پس از چهار روز کاری فشرده و طرح مباحث گوناگون از سوی 119نفر از موافقان و مخالفان، مجلس به 15 وزیر پیشنهادی رئیس جمهور منتخب رأی موافق داد و راهیابی سه وزیر پیشنهادی دیگر به کابینه را، علیرغم همراهی های فراوان و نادیده انگاری موارد متعدد چالش آفرین، به مصلحت ندانست تا دولت یازدهم با حاشیه های کمتری کمر همت برای حلّ مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه ببندد و به میثاق دکتر روحانی و وعده های ایشان در تحقق شعارهای انتخاباتی هرچه سریعتر جامه عمل بپوشاند. در این زمینه گفتنی های قابل تأملی است که اشاره به چند مورد آن خالی از لطف نیست.

 

1-پخش زنده مذاکرات مجلس از شبکه سراسری سیما، تجربه شیرین دیگری است که از سوی صدا و سیما بعد از پخش برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری دوره یازدهم و مناظره های کاندیداها، توانست رضایت مردم و رعایت نمایندگان و وزرای پیشنهادی در طرح حساب شده تر مباحث با رعایت اخلاق و نزاکتهای متناسب با شأن و جایگاه شان را به همراه آورد که با شفاف سازی برخی زوایای واقعیت های گفتنی و غیرقابل گفتن، به مردم امکان شناخت بیشتر از مسافران یازدهم و حتی نمایندگان خود را بدهد.

2-مجلس که خط قرمز خود را جریان فتنه سال 78 و 87 ذکر کرده بود، با وجود حرف و حدیث های کارآمدی برخی کاندیداها و اعمال تسامح و تساهل در این زمینه، نتوانست از حداقل انتظار خود در عبور از خط قرمز صرفنظر کند و ناچار با عدم رأی اعتماد خود به دو وزیر مرتبط، این پیام را به رئیس جمهور محترم منتقل کرد که خط قرمز نظام اسلامی باید بیشتر مورد توجه و رعایت قرار گیرد.

3-شعار مکرر اعتدال با ترکیب وزرای پیشنهادی، این گونه از سوی برخی نمایندگان تفسیر شد که گویی رئیس جمهور محترم در دو سوی اصلاح طلبی و اصولگرایی، خط میانه را در جریان سازندگی تعبیر کرده و با ترکیب غالب کارگزارانی فهرست پیشنهادی، از دو سوی این جریان نیز یک یا دو نفر را به کابینه فراخواند تا اعتدال با جلب رضایت نسبی جریانها مفهوم عینی بیابد، بی عنایت نسبت به این مطلب که دو جریان کارگزاران و اصلاح طلبان دارای اشتراک منافع در حوزه های فراوان بویژه سیاسی اقتصادی می باشند و تمایز موضع گیری و رفتار اجتماعی آنان از یکدیگر کار مشکلی است.

4-آقای دکتر روحانی، با بیان اینکه "من فرزند مجلس و منادی گفتمان اعتدال و عقلانیت و منتخب عدالت خواهی مردم هستم"، خط قرمز خود و مجلس با همه وزیران را :"امانتداری در بیت المال، رعایت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، حراست از عزت کشور در صحنه های بین المللی، صیانت از حقوق ملت ایران و پاسداری از اخلاق و احکام نورانی اسلام" می داند. رئیس جمهور منتخب معیار معرفی وزرای پیشنهادی را فراجناحی بودن و برخوردار از شایستگی در حوزه: ایمان و اعتقاد، سوابق درخشان، پاکدستی، تجربه کافی و اشراف کامل بر کار و مسئولیت مربوطه ذکر کرد. صرفنظر از پرسش برخی نمایندگان که چگونه همه شرائط و معیارهای موردنظر رئیس جمهور محترم تنها در گروه کارگزاران تجمیع شده بود و ایشان لاجرم از معرفی شایسته ترین های کشور در قالب یک جریان خاص بوده اند، بسیاری از صاحب نظران استقلال مجلس در عدم تائید صددرصد وزرای پیشنهادی را علیرغم درخواست پایانی رئیس جمهور منتخب، نشانه خوبی از تعاملات مبتنی بر عقلانیت و استقلال آتی قوای مقننه و مجریه در پرتو همکاریهای تنگاتنگ و صمیمانه می دانند که پررنگی نقش نظارتی مجلس می تواند در حفظ سلامت حرکت قوه مجریه و وزارتخانه ها بسیار تاثیرگزار باشد.

5-نکته برجسته در اظهارات موافقان و مخالفان و حتی همه وزرای پیشنهادی، استناد آنان به فرمایشات مقام معظم رهبری و اعلام تعهد و التزام بویژه وزرای پیشنهادی به منویات و نقطه نظرات معظم له می باشد. بدون استثناء همه وزرای پیشنهادی ضمن تعهدمندی دینی و انقلابی خود به اوامر و نواهی ولی فقیه، خود را سرباز ولایت دانسته و بر این اظهار خود سخت پای فشردند. به طورقطع این انتظار بجایی است که مردم متوقع باشند تا همه وزراء و مسئولان، این اظهارات را هر چند وقت یکبار مرور کنند و وظائف خود در قبال این تعهد مقدّس را نصب العین خویش قرار دهند، در چنین صورتی است که مواضع شفاف و مبرای از پیچیدگی های مقام معظم رهبری در همه زمینه ها از سوی وزراء و مدیران دستگاهها قابل اجراء خواهد بود، که در این رهگذر مردم نیز قدردان وزراء و مسئولان خواهند بود.

حال که رهبرمعظم انقلاب این همه در ظرف این چهار روز از ناحیه وزراء و مجلسیان هزینه شده اند، انشاءالله سود این سرمایه، پیروی عارفانه و عاشقانه تا واپسین لحظه های خدمت از سوی هیأت محترم دولت یازدهم باشد، که امید می رود با برخورداری از همه خصوصیات دولتهای پیشین، در ولایت پذیری نمونه ای برای دولتهای بعدی قرار گیرد.

6-از نقص هایی را که دولت یازدهم باید به جبران جدی آن بپردازد، مقابله با لیبرالیزم فرهنگی از طریق اقدامات ایجابی است. فرهنگ بعنوان مطالبه نخست انقلاب اسلامی، باید جلوه های حضور خود را در همه سطوح و زوایای زندگی فردی و اجتماعی و مناسبات و مراودات به نمایش بگذارد. جامعه ی دینی باید پاک و مبرای از زشتی ها و پلشتی ها در صورت و سیرت باشد. غفلت از هریک، خسارت و زیانبار است. میدان دادن به عناصر ناوارسته و آلوده، مهجور کردن زیبائیها و معروفهاست. توجه اصلی باید به بنیادها در ترویج و گسترش و تعمیق معروف ها و معروف گرایان باشد، حال اگر ضرورتهای حکومتی، تمشیت واقعیتهای ناگوارموجود را ایجاب کند، چه جای هرجی است؟. امّا معکوس کردن این معادله، برخورد سکولاری با فرهنگ دینی کشورمان می باشد که چیزی جز طوفان فساد و تباهی را عایدمان نخواهد ساخت. تجارب سالهای اخیر در هوشیاری کنش گران روشن بین دینی کشورمان، گواه این حقیقت است که سرانجام این وادادگی و اباحی گری فرهنگی، سقوط از قلّه اعتماد عمومی و پیوستن به آرشیو منفورین و ملعونین ملی است. امید آنکه دولت یازدهم با تدابیر جدّی و تلاش شبانه روزی در اعتلاء و ارتقاء فرهنگ عمومی، بسترساز طلوع خورشید مهدوی در سرزمین علوی ایران فاطمی باشد.

7-آقای دکتر روحانی به حق عجله برای آغاز کار دارد و سعی می کند تا فاصله ها را کوتاه و از زمان، حداکثر استفاده را ببرد. همگان بویژه وزراء محترم باید بدانند که وقت بغایت تنگ است و کرنومتر دولت یازدهم نیز شروع به شمارش کرده، تا چشم به هم زدنی، چهار سال سپری می شود و قضاوتها برای ارزشیابی این دولت آغاز می شود. پس لحظه لحظه ها را دریابید و با پرهیز جدی از حاشیه ها، به متن کار بپردازید تا خیلی دیر نشود. وقت تان را صرف عزل و نصب ها و مسافرکشی های اتوبوسی نکنید که چشمان ملت، واقعا" باز است. باید از سرمایه های انقلاب اسلامی در سطوح مختلف استفاده کرد، ضمن آنکه باید هوشیار بود تا فرصت طلبان نفوذ و رسوخ نکنند که آنها نااهلان انقلاب اند. 

  

دیدگاه شما در مورد : ضیق وقت و کرنومتر یازدهم

ضیق وقت و کرنومتر یازدهم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر