صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
روحانی در کنفرانس خبری مشترک با اردوغان:

مبادلات تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار خواهد رسید/جنگ و خونریزی در یمن باید متوقف شود/تاکید بر همکاری مشترک برای مقابله با افراطی‌گری

رئیس‌جمهور کشورمان درباره موضوع یمن گفت: در این زمینه نکات مشترکی داشتتیم، هر دو معتقد بودیم باید هرچه سریعتر شاهد پایان جنگ و خونریزی در یمن باشیم.

کد خبر : 20727

تاریخ انتشار : 18/01/1394 - 19:53


مبادلات تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار خواهد رسید/جنگ و خونریزی در یمن باید متوقف شود/تاکید بر همکاری مشترک برای مقابله با افراطی‌گری

به گزارش خط امید به نقل از فارس، حسن روحانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور ترکیه که پس از نشست هیأت‌های عالی همکاری‌های ایران و ترکیه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما امروز جلسه‌ای مفصل و خوبی داشتیم و سپس در شورای عالی همکاری که دومین جلسه آن بود با حضور وزرا شرکت کردیم.

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه افزود: در این جلسات پیرامون روابط دوجانبه و مسائل منطقه گفت‌وگو کردیم که توافق و تفاهمات بسیار مهم و خوبی در زمینه روابط دوجانبه، انرژی،‌ حمل و نقل، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تجارت ترجیحی و ... داشتیم.

وی با بیان اینکه دو کشور توافقات بسیار خوبی پیرامون مسائل فرهنگی داشتند، تصریح کرد: توسعه کالاهای فرهنگی و مراکز علمی و تحقیقاتی و توسعه مسائل امنیتی از جمله مباحثی بود که بر روی آن اتفاق نظر وجود داشت.

روحانی تاکید کرد: هر دو کشور نیز در حوزه مسائل امنیتی در بخش مرزی که مرزهای امن‌تری داشته باشیم اتفاق نظر داشتند و اینکه هر دو کشور در مبارزه با تروریسم در مرزها توافق و تفاهم داشتند.

وی با تاکید بر گسترش همکاری‌های اقتصادی میان تهران و آنکارا گفت: روابط تجاری ما در سال گذشته حدود 14 میلیارد دلار بوده که در نظر داریم مبادلات تجاری خود را به 30 میلیارد دلار برسانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به جلسه شورای عالی همکاری‌های دو کشور بیان کرد: در این جلسه موضوعاتی مورد بحث قرار گرفت که بنا شد تا اجلاس بعدی و در کمیسیون شورای عالی همکاری‌ها که سومین جلسه آن در آنکارا خواهد بود، به توافق برسیم.

روحانی با بیان اینکه از دولت و رئیس‌جمهور ترکیه به دلیل حمایت‌هایی که از ایران به خصوص در موضوع هسته‌ای داشتند، تشکر می‌کنم، افزود: امروز رئیس‌جمهور ترکیه از توافقاتی که در لوزان انجام شد، استقبال کردند و ما نیز معتقدیم توافقات ایران با 1+5 می‌تواند موجب افزایش ارتباطات و توسعه اقتصادی ایران و ترکیه شود.

روحانی افزود: امروز در یک مقطع حساس گفت‌وگوها انجام شد. متاسفانه ما امروز شاهد ناامنی و بی‌ثباتی‌ها در منطقه هستیم، دو طرف کاملاً هم‌نظر بودیم که باید بی‌ثباتی و ناامنی و جنگ در منطقه کنترل شود.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با تروریست و افراطی‌گری مبارزه کنیم و شاهد برادری و دوستی کشورهای منطقه با هم باشیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به گفت‌وگوی خود با رئیس جمهور ترکیه در رابطه با مشکلات عراق و فلسطین، گفت: علاوه بر این کشورها راجع به یمن نیز بحث مفصلی داشتیم، نقاط مشترکی بین ما وجود داشت و هر دو معتقد بودیم باید هرچه سریع‌تر شاهد پایان جنگ و خونریزی در یمن باشیم و حملات کشورها به یمن متوقف و آتش‌بس ایجاد شود.

وی ادامه داد: بعد از آتش‌بس در یمن کشورهای مختلف می‌توانند کمک‌های انسان‌دوستانه و نودوستانه خود را به یمن ارسال کنند و انشالله شاهد صلح و ثبات در یمن با یک دولت یمنی باشیم. 

  

دیدگاه شما در مورد : مبادلات تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار خواهد رسید/جنگ و خونریزی در یمن باید متوقف شود/تاکید بر همکاری مشترک برای مقابله با افراطی‌گری

مبادلات تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار خواهد رسید/جنگ و خونریزی در یمن باید متوقف شود/تاکید بر همکاری مشترک برای مقابله با افراطی‌گری

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر