صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تداوم رکود بازار مسکن در سال جدید/نرخ‎ها در مرکز مازندران

پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال 93 نشان از پایان یافتن رکود بازار مسکن تا پایان سه‎ماهه سوم بود، اما این رکود نه تنها در سه‎ماهه پایانی سال تمام نشد، بلکه در سال جدید نیز تداوم یافته است.

کد خبر : 20696

تاریخ انتشار : 18/01/1394 - 12:12


تداوم رکود بازار مسکن در سال جدید/نرخ‎ها در مرکز مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، محمودرضا فتحی امروز در گفت‎وگو با بلاغ، درباره تحلیل و ارزیابی بازار مسکن ساری در سال 93 اظهار کرد: پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال 93 نشان از پایان یافتن رکود بازار مسکن تا پایان سه‌ماهه سوم بود، اما این رکود نه تنها در سه ماهه پایانی سال به پایان نرسید، بلکه تاکنون نیز تداوم یافته است.

وی افزود: در سال گدشته کاهش مشهود خریداران متقاضی املاک، ضمن تثبیت رکود بازار، موجب تثبیت قیمت‌ها نیز شد.

عضو هیات رئیسه اتحادیه مشاور املاک مرکز مازندران درباره قیمت زمین در مناطق مختلف ساری بیان کرد: قیمت زمین به‌طور متوسط در بالاترین نقطه شهر و با تراکم بالا تا مرز 3 میلیون تومان، در پایین‌ترین سطح به‌طور میانگین 700 هزار تومان و به‌طور متوسط و در حد متعادل 1 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

فتحی درباره ارزان‌ترین و گران‌ترین نقاط شهر ساری در خرید و فروش زمین و املاک، خاطرنشان کرد: منطقه کوی پیوندی ساری با توجه به موقعیت ویژه و استقبال فراوان انبوه‌سازان با نرخ 3 میلیون و 500 هزار الی 4 میلیون تومان و منطقه 600 دستگاه و کوی برق با نرخ 3 میلیون تومان در بالاترین نرخ زمین و مناطق بلوار کشاورز، کوی طالقانی و دخانیات با نرخ میانگین 700 هزار تا 1 میلیون تومان در پایین‌ترین سطح قیمت در معاملات ساری خرید و فروش می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلات عمده مشاوران املاک مرکز مازندران، ابراز کرد: به عقیده بنده دو مشکل اساسی در ساری محسوس‌تر به‌نظر می‌رسد: مشکل اول؛ بحث ازدیاد واحدهای صنفی مشاوران املاک در ساری و حومه است، در واقع نسبت واحدهای صنفی به جمعیت بیش از حد اعتدال است و این امر برای بازاریان این حوزه طبیعتاً رضایت‌بخش نیست.

فتحی اضافه کرد: مشکل دوم؛ موضوع نبود اطلاع‌رسانی صحیح مشاوران املاک به خریداران است، این امر که بر اساس کارشناسی ناصحیح و غیرواقعی از سوی برخی همکاران ما صورت می‌گیرد، موجب اختلال و آشفتگی قیمت املاک و در نتیجه رکود بازار می‌شود.

وی به مشکل اصلی اعضای زیر پوشش اتحادیه مشاوران املاک ساری اشاره کرد و خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل ما، بحث پرداخت ارزش افزوده به اداره دارایی است، مشاوران املاک در طول سال باید در سه نوبت در غالب ارزش افزوده، گزارش فصلی و مشاغل سالانه به اداره دارایی مالیات بپردازند و این موضوع یعنی پرداخت مالیات در چند نوبت و در چند سر فصل سبب سردرگمی اعضا شده است.

فتحی در پایان گفت: پیشنهاد ما به اداره دارایی درباره پرداخت مالیات یکپارچه کردن این سرفصل‌ها است، در واقع ما پیشنهاد می‎کنیم در ازای این چند نوبت، اعضا در یک نوبت و به میزان 10 درصد از قراردادنامه‎ها مالیات پرداخت کنند که این امر هم اعضا را از سردرگمی خارج کرده و هم محاسبه و پرداخت آن برای متصدیان شفاف و تسهیل می‌شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : تداوم رکود بازار مسکن در سال جدید/نرخ‎ها در مرکز مازندران

تداوم رکود بازار مسکن در سال جدید/نرخ‎ها در مرکز مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر