صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

عباس‌آباد تنها باغ روبه‌قبله ایران/نبود راهنمای گردشگری در باغ معروف شرق مازندران

مجموعه تاریخی عباس‌آباد بهشهر در فاصله 9 كیلومتری جنوب شرقی شهر بهشهر پس از روستای علی‌تپه و در دامنه كوه‌های جهان‌ مورا از سلسله رشته ‌كوه‌های البرز و در میان جنگلی طبیعی قرار دارد.

کد خبر : 20531

تاریخ انتشار : 16/01/1394 - 18:57


عباس‌آباد تنها باغ روبه‌قبله ایران/نبود راهنمای گردشگری در باغ معروف شرق مازندران

به گزارش خط امید _ در یکی از روزهای سرد بهاری به‌همراه تعدادی از خبرنگاران حاضر در ستاد خدمات سفر نوروزی عازم عباس‌آباد بهشهر شدیم تا دیدوبازدیدی از این منطقه تاریخی و طبیعت زیبای آن داشته باشیم.

در گذر از مسیر با کمپ‌های موقت هلال‌احمر روبرو شدیم که با وجود هوای سرد و بارانی، امدادگران جوان جمعیت هلال‌احمر در داخل چادرهای سفید مستقر شده بودند تا راهنمای مسافران باشند و یا در هنگام حادثه به کمک آنها بشتابند.

پس از مدتی به بهشهر یا همان اشرف‌البلاد رسیدیم، در حاشیه مسیر جاده عباس‌آباد، زیبایی درختان رنگارنگ که هنر نقاش طبیعت را به تصویر می‌کشید، بسیار روح را نوازش می‌داد.

* رستوران‌های تعطیل، معضلی برای مسافران

با وجود سردی هوا، خودروهای مسافران بین‌راهی مسیر را شلوغ کرده بود و در جاده منتهی به باغ تاریخی و طبیعی عباس‌آباد، رستوران‌هایی با درهای بسته خودنمایی می‌کرد. 

علاوه بر تعطیلی رستوران‌ها كه معضلی برای مسافران منطقه است، متأسفانه بی‌توجهی نسبت به جذب گردشگر در محوطه باغ تاریخی عباس‌آباد نیز دیده می‌شد.

به‌طوری كه تبلیغات یا معرفی باغ، تنها در تابلویی نصب‌شده در محل درب ورودی با دو زبان فارسی و انگلیسی خلاصه شد و نمایشگاه کوچک صنایع دستی در گوشه‌ای از باغ برپا شده بود که به‌دلیل هوای بارانی استقبال چندانی نداشت.

* بازدید 10 هزار نفری مسافر در یک‌روز

فتاحی، جوان 23 ساله‌ای كه مسئول قایق‌های اجاره‌ای است، می‌گوید: در نوروز امسال مسافران بسیاری را در قایق سوار کرده‎ام.

وی با بیان اینکه سابقه 3 سال همکاری در محل گردشگری باغ عباس‌آباد را دارم، افزود: در برخی از روزها 10 هزار نفر از قایق‌های تفریحی استفاده می‌كنند.

مسئول قایق‌های اجاره‌ای با اشاره به اینکه روزی 25 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنم، ابراز کرد: معمولاً کار ما از بهار تا انتهای پاییز ادامه دارد.

* انتقاد از تعطیلی بازار و اجناس بی‌كیفیت

خانم تیرانداز که به‌همراه خانواده از مشهد به مازندران آمده است، می‌گوید: سومین‌بار که به بهشهر آمدم، متأسفانه بازار اینجا در ایام نوروز تعطیل است و اجناس تعداد محدود مغازه‌هایی که باز هم هستند، جذابیت چندانی برای مسافران ندارند.

وی با ابراز خرسندی نسبت به هوای مطلوب مازندران، اضافه کرد: طبیعت زیبای این باغ با باران و باد سرد بسیار لذت‌بخش است.

* نبود حضور كارشناس برای ارائه اطلاعات

این گردشگر مشهدی با انتقاد از اینکه هیچ اطلاعاتی درباره این باغ دریافت نکرده‌ایم، ادامه داد: لازم است، کارشناس تاریخی یا فردی آشنا به این مکان برای ارائه اطلاعات به مسافران حضور داشته باشد.

مسافر دیگری نیز که از تهران آماده است، اظهار می‎کند: اقامت در مازندران بسیار گران است، به‎صورتی‎که برای یک شب اقامت باید هزینه بالایی بپردازیم.

توکلی با بیان اینکه مازندران به‌ویژه شهرستان بهشهر قدمت تاریخی و طبیعت بسیار زیبایی دارد، افزود: تنها در جاده‌های گذری بسته‌هایی درباره جاذبه‌های شهر ارائه می‌شود که آن هم به ندرت مسافری برای برداشتن آنها می‌ایستد.

* تابلوهای مناسب برای راهنمایی مسافران در سطح شهر نیست

وی اضافه کرد: تابلوهای مناسب برای پیدا کردن اماکن گردشگری و تفریحی در سطح شهرها وجود ندارد و با پرس‎وجو باید محلی برای استراحت و تفریح پیدا کنیم.

در ادامه به سراغ مدیر باغ تاریخی عباس‌آباد می‌رویم.

* ثبت باغ تاریخی عباس‌آباد در فهرست میراث فرهنگی یونسكو

سید عبدالوهاب موسوی‌نسب با بیان اینکه از سال 81 مسئولیت این باغ را برعهده گرفته‌ام، گفت: در سال 1390 این باغ در فهرست میراث تاریخی یونسکو ثبت شد.

وی در ادامه به توضیحاتی درباره شهر اشرف‌البلاد و باغ تاریخی عباس‎آباد پرداخت و اضافه كرد: این شهر در سال 1020 به‌عنوان یکی از مراکز حکومتی شیعه‌نشین در حاشیه جنوبی دریای خزر با عنوان شهر باغ و کاخ ایرانی معروف شد.

موسوی‌نسب افزود: براساس اسناد تاریخی شاه‌عباس در دوران صفوی، علاقه وافری به این شهر داشت، تا بدانجا که مرگ وی نیز در یکی از کاخ‌های اشرف‌البلاد بود.

مدیر باغ عباس‌آباد با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این محل، اضافه كرد: قرار گرفتن این باغ در دل جنگل، استفاده از طبیعت وحش جنگل برای باغ‌آرایی و دریاچه چشمه كوچک که با عنوان استخر استفاده می‌شود، از ویژگی‌های آن است.

* باغ عباس‌آباد تنها باغ رو به قبله

وی ابراز كرد: باغ عباس‌آباد تنها باغ ایران بود كه رو به قبله است؛ معمار این باغ با توجه به ویژگی‌های طبیعی آن، باغ را در مقیاس كعبه ساخته است.

این پژوهشگر درباره شاخصه‌های مجموعه تاریخی عباس‌آباد، گفت: چشمه دریاچه، حمام تاریخی، باغ، محوطه‌ای به نام گل‌باغ، راه سنگ‌فرش، محل كاخ، مراكز كوره‌های پخت سفال و آجر دوران صفوی از شاخصه‎ای این محل است.

* ویژگی‌های منحصربه‌فرد چشمه دریاچه عباس‌آباد

مدیر باغ تفریحی عباس‌آباد با بیان اینكه آب چشمه در دو قسمت در جنگل به راه می‌افتد، گفت: آب در حوض مركزی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به اینكه علاوه بر حوض مركزی، چهار حوض دیگر در قسمت‎های شرقی، غربی، شمالی و جنوبی وجود داشت، افزود: از حوض شرقی برای آب‌رسانی باغچه شرقی، حوض غربی برای حمام و باغچه غربی، شمالی برای ایجاد صدای موسیقی آب و آب‌رسانی به شمال باغ استفاده می‎شد.

موسوی‌نسب اذعان كرد: در زمان صفویه این مكان تخلیه شد، به‌همین دلیل آثار تاریخی كمی از این مكان به‌دست آمده است.

* رطوبت و حفاری غیرمجاز عامل تخریب بناهای عباس‌آباد

وی رطوبت بالای منطقه، حفاری‌های غیرمجاز در زمان گذشته و استفاده از آجر و سنگ ساختمان‌های باغ را از دلایل تخریب بناهای قدیمی آن عنوان می‌كند.

مدیر باغ تاریخی عباس‌آباد با بیان اینكه در نوروز امسال 60 هزار نفر از این محل بازدید كردند، بیان كرد: سعی داریم، با تبلیغات بیشتر در سال جاری میزان مسافران را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: به‌منظور افزایش آگاهی مسافران بروشوری حاوی اطلاعات گردشگری منطقه به آنها می‌دهیم.

* لیدرها اطلاعات درست به مسافران بدهند

موسوی‌نسب با بیان اینكه آمادگی همكاری با تورهای مسافراتی به‌منظور جذب گردشگر را داریم، ادامه داد: لازم است، لیدرها هنگام بازدید از محل اطلاعات درستی درباره عباس‌آباد ارائه کنند.

وی با اشاره به اینكه كمپینی با همكاری اهالی روستای علی‌تپه، پایگاه مقاومت و شركت مردم‌نهاد سبزگستر در اسفند سال گذشته تشكیل شد، گفت: با كمک این كمپین كل مجموعه تاریخی عباس‌آباد را در آخرین روز اسفند پاكسازی كردیم.

* تأمین امنیت مسافران در هنگام شب

وی با بیان اینكه اقدامات لازم برای تأمین امنیت و حفاظت گردشگران در این محل را انجام دادیم، افزود: هم‌اكنون مسافران، شب‌ها هم با آرامش كامل در این مكان اقامت می‌كنند.

این پژوهشگر با اشاره به ظرفیت روستاهای منطقه، گفت: امسال روستای علی‌تپه را برای اسكان مسافران معرفی كردیم.

در حال حاضر به‌دلیل اطلاع‌رسانی پایین نسبت به ویژگی‌های باغ تاریخی عباس‌آباد، حتی برخی از هم‌استانی‌های ما نیز نسبت به ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن اطلاع درستی ندارند.

در صورتی كه می‌توان با برقراری ارتباط مناسب با بخش‌های مختلف گردشگری استان، معرفی فرهنگ مازندران با استفاده از پوشش محلی و غذاهای سنتی، یا از طریق برگزاری جشنواره بومی‌محلی اطلاعات و آگاهی بیشتری به هم‌استانی‌ها و به‌ویژه مسافران داد.

مجموعه تاریخی عباس‌آباد بهشهر در فاصله 9 كیلومتری جنوب شرقی شهر بهشهر پس از روستای علی‌تپه و در دامنه كوه‌های جهان‌ مورا از سلسله رشته ‌كوه‌های البرز و در میان جنگلی طبیعی قرار دارد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : عباس‌آباد تنها باغ روبه‌قبله ایران/نبود راهنمای گردشگری در باغ معروف شرق مازندران

عباس‌آباد تنها باغ روبه‌قبله ایران/نبود راهنمای گردشگری در باغ معروف شرق مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر