صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ساز ناکوک گردشگری در مازندران/اسکان نابسامان مسافر

همخوانی نداشتن بین امکانات اقامتی و رفاهی با نیازهای گردشگران ساز ناکوکی را بین گردشگری و زیرساخت‌های آن در برخی مناطق مازندران طنین‌انداز کرده و در ایام نوروز این ساز بدصداتر شده است.

کد خبر : 20380

تاریخ انتشار : 10/01/1394 - 12:12


ساز ناکوک گردشگری در مازندران/اسکان نابسامان مسافر

به گزارش خط امید، در حال حاضر مازندران شبانه روزه ظرفیت اقامت ۷۴۰ هزار مسافر را در امان اقامتی رسمی ‌و ثبت شده دارد، این درحالی‌ست که چن برابر این میزان در استان اقامت می‌یابند.

استان مازندران از جمله استان‌های مطرح در گردشگری و مهمان‌پذیر کشور است که در فصول مختلف سال و به خصوص در نوروز و تابستان میزبان خیل عظیم گردشگران و مسافران است و لذا وجود اماکن اقامتی به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم جذب گردشگر از مسائل مهمی است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

امروزه گردشگری نقش مهمی‌ در توسعه پایدار و رونق اقتصادی دارد و صنعت گردشگری از جمله صنایع مهم و سودآوری است که باید با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در این بخش شامل ایجاد ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و ایجاد مراکز اقامتی، تفریحی و سرگرمی‌برای مسافران و گردشگران از گردشگری به‌عنوان یکی از فرصت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استفاده کنیم.

شرق مازندران با دارا بودن جاذبه‌های مختلف گردشگری از دوران صفویه با دارا بودن باغ‌های تاریخی عباس‌آباد، چشمه عمارت، باغ شاه، تالاب بین المللی میانکاله، غارکمربند هوتو در نزدیکی شهرستان بهشهر که آثار به‌دست آمده در آن تاریخ ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد را نشان می‌دهد که ریسیدن نخ از پشم گوسفند و موی بز بطور ابتدایی در آن زمان متداول بوده، اولین گورستان اسلامی‌ در سفید چاهی بهشهر، سایت موزه گوهر تپه بهشهر با کشف اسکلت انسان با قدمت هزاره پنجم قبل از میلاد در بهشهر و وجود چشمه آب معدنی قرمر نکا، تپه نارنجباغ، دریاچه طبیعی استخر پشت نکا و جنگل‌های بکر در شهرستان نکا و وجود امامزادگان مختلف در شرق مازندران و ساحل دریای آرام گلوگاه از جمله مناطق هدف گردشگری است که پتانسیل و ظرفیت مناسب و خوبی در جذب گردشگر دارد که باید در کنار این ظرفیت‌ها به زیرساخت‌های گردشگری و جذب گردشگر توجه ویژه شود.

توجه به اماکن اقامتی ارزان

همخوانی نداشتن امکانات و اماکن اقامتی شرق مازندران با نیازهای مسافران و گردشگران از جمله مشکلاتی است که شهروندان و مسافران در شرق مازندران با آن درگیر هستند که نیازمند چاره‌اندیشی توسط مسئولان است.

یک مسافر مشهدی که مازندران را مسیر عبور خود برای رفتن به شیراز انتخاب کرده است، با انتقاد از وجود نداشتن اماکن اقامتی مناسب و ارزان، گفت: علی رغم اینکه مازندران از استان های گردشگرپذیر است که سالانه میزبان میلیون ها مسافر است اما توجه چندانی نسبت به اماکن اقامتی نشده و اطلاع رسانی درستی از اماکن اقامتی در دست نیست.

محمدرضا حیدری با بیان اینکه با توجه به بارش باران در مازندران شب را در شرق استان مازندران مجبور به توقف و اقامت شدیم که متاسفانه با کمبود مراکز اقامتی و پربودن ظرفیت هتل‌ها و مدارس روبرو شدیم.

علی محبی از دیگر مسافران در مسیر شرق مازندران نیز با اشاره به گران بودن هزینه اقامت در هتل‌ها در شمال گفت: متأسفانه محل اقامت در بهشهر فاصله زیادی از شهر دارد و برای اقامت در هتل مروارید که یکی از هتل‌های پیشنهادی به ما بوده است مسافت طولانی را می‌بایست طی می‌کردیم که به صرفه نبود.

اماکن استیجاری در محلات مهم‌ترین عامل ساماندهی نداشتن مسافران

یک شهروند بهشهری نیز با بیان اینکه اماکن استیجاری در محلات مهمترین عامل ساماندهی نداشتن مسافران است، گفت: متأسفانه به علت کمبود مکان اقامتی و تعداد فراوان مسافران و گردشگران برای اقامت شبانه، برخی از افراد بدون مجوز اقدام به هدایت مسافران به سوی منازل و مراکز غیرمجوز می‌کنند که نگرانی‌هایی را برای شهروندان و گردشگران به‌دنبال دارد.

حسینعلی زارعی با بیان اینکه قیمت یک شب اقامت در یک اتاق در منطقه نه‌چندان مناسب در شرق مازندران براساس اعلام برخی از افراد بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر شب است، افزود: وجود افراد کارتن‌به‌دست در گوشه و کنار خیابان‌ها و هدایت افراد به منازل مسکونی شان و یا اماکن اقامتی بدون مجوز موجب بروز مشکلات متعددی برای شهروندان و گردشگران می‌شود که باید کنترل شود.

وی ادامه داد: سال گذشته مقرر شده بود که ساماندهی مناسبی برای خانه‌های خالی که در اختیار مسافران در طول نوروز و تابستان قرار می‌گیرد، انجام شود تا این منازل دارای شناسنامه باشد و امنیت مسافران و شهروندان فراهم شود که متأسفانه برای مدت کوتاهی عملیاتی شد و بعد از مدتی مسکوت ماند و اکنون نیز خبری از ساماندهی نیست.

زهرا محمدپور هم از دیگر شهروندان شرق مازندران با اشاره به اقامت گردشگران در کنار خیابان‌ها، میادین و پارک‌ها، بیان کرد: متاسفانه بیتوته کردن مسافران در گوشه و کنار شهر و بساط وسایل در کنار خیابان و پارک‌ها چهره زشتی را در شهر فراهم کرده است که باید ساماندهی شود.

وی ادامه داد: استفاده از چادرهای مسافرتی در کنار خیابان‌ها علاوه بر ایجاد چهره نازیبا در شهرها، آثار سوء اجتماعی به دنبال دارد که امیدواریم مسئولان در این رابطه چاره اندیشی کنند.

یک کارشناس جامعه شناسی نیز با بیان اینکه باید شرایط گردشگری و منابع آن برای گردشگری در مناطق مختلف فراهم باشد، یادآور شد: عناصر اولیه گردشگری و وجود پتانسیل گردشگری و جذب گردشگران از جمله مسائل مهمی‌است که در گردشگری باید مورد توجه باشد.

میثم حسینی گفت: علاوه بر پتانسیل گردشگری در مناطق باید مکان توریستی از نظر زیرساخت‌های گردشگری نیز در وضعیت مناسب و خوبی باشد و امکاناتی همچون تأسیسات اقامتی و فروشگاه، بازار، پارک و ... در دسترس گردشگر باشد.

وی ادامه داد: ارائه برنامه سفر، تبلیغات مناسب گردشگری منطقه، راهنمای مجرب توریستی و وارد به مناطق گردشگری، ارائه خدمات گردشگری و درنظر گرفتن مکان اقامتی مناسب از دیگر مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا ماندگاری مسافران و گردشگران را افزایش و مسیر گردشگری را به مقصد گردشگری تبدیل کند که امیدواریم مسئولان این فاکتورها را مورد توجه قرار دهند.

شرق مازندران به مقصد گردشگری مسافران تبدیل شود

فرماندار بهشهر نیز با تأکید بر اینکه شرق مازندران و به‌ویژه شهرستان بهشهر با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی فراوان باید به مقصد گردشگری مسافران تبدیل شود، اظهار داشت: اکنون شهرهای شرق مازندران بیشتر به مسیر گردشگری تبدیل شده که باید با ایجاد زیرساخت‌های مختلف گردشگری، جذب سرمایه گذاران و ایجاد فضایی در خور مسافران، این شهرها را به مقصد گردشگری مسافران تبدیل کنیم.

محمدتقی نورزاد همچنین با اشاره به کمبود اماکن اقامتی در شهرستان بهشهر به خصوص در ایام سرد و بارش باران گفت: اماکن اقامتی مناسب برای نوروز در بهشهر تدارک دیده شده است اما همچنان در زیرساخت‌هایی نظیر اماکن اقامتی با مشکل روبرو هستیم و علی‌رغم اضافه کردن یک هتل آپارتمان به مجموعه‌های اقامتی و افزایش استفاده از کلاس‌های درس برای اسکان شبانه همچنان این مشکل وجود دارد.

وی با اشاره به اسکان شبانه حدود ۳ هزار مسافر در طول نوروز امسال تاکنون در شهرستان بهشهر خاطرنشان کرد: این آمار نشان می‌دهد که این شهرستان از نظر جذب مسافر و گردشگر در سطح خوبی است و باید زیرساخت های گردشگری و همچنین تأسیسات رفاهی همچون هتل، هتل آپارتمان، مهمان پذیرها و غیره را افزایش دهیم.

نورزاد یادآور شد: هم‌اکنون دو هتل، یک هتل آپارتمان و ۱۸ مدرسه با بیش از ۱۰۰ کلاس برای اقامت و اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است و توسعه زیرساختهای گردشگری و افزایش اماکن اقامتی نیز در دستور کار است.

کمبود امکانات اقامتی در نکا

سرپرست فرمانداری نکا نیز با اشاره به اسکان مسافران در این شهرستان اذعان کرد: این شهرستان نیز با کمبود اماکن اقامتی همچون سایر شهرهای شرق مازندران روبرو است که باید این زیرساختها تقویت شود.

رحیم قاسمی‌طوسی ادامه داد: هم‌اکنون هتل میلاد نکا و ۱۰ مدرسه و مرکز آموزشی این شهرستان، نیازهای اقامتی و اسکان مسافران را برطرف می‌کنند که تاکنون براساس اعلام اعضای ستاد تسهیلات نوروزی، خدمات مناسب و خوبی ارائه شده و رضایتمندی مسافران حاصل شده است.

فرماندار گلوگاه هم با اشاره به فقر اماکن اقامتی در این شهرستان گفت: علی‌رغم تلاش فراوان به‌دلیل آماده نشدن برخی از زیرساخت‌ها در این رابطه این شهرستان با کمبود مکان اقامتی روبرو است و اسکان مسافران در مدارس انجام می‌شود.

عیسی قاسمی‌طوسی افزود: با تلاش‌های انجام‌شده در نوروز امسال هفت مدرسه با ۶۰ کلاس درس برای اسکان مسافران آماده شده است که خدمات مناسب به فرهنگیان و غیر فرهنگیان ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه گلوگاه دروازه شرقی استان مازندران از سمت استان گلستان و محل تلاقی و کریدور استان‌های مازندران، گلستان و سمنان است، ابراز کرد: توجه به مبلمان شهری این شهرستان با توجه به پیشانی بودن استان مازندران از سمت شرق از نیازهای اساسی بود که خوشبختانه با اختصاص یک‌‌‌میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان، مشکل مبلمان شهری گلوگاه برطرف می‌شود.

قاسمی‌طوسی گفت: توجه به مبلمان شهری به‌عنوان یکی از راهکارهای موثر در توسعه صنعت گردشگری از مسائل اساسی است که در سال های گذشته توجه چندانی به آن در این شهرستان نمی‌شد و اکنون با تزریق اعتبارات در زمینه مبلمان شهری امیدواریم با تغییر چهره شهر و مبلمان شهری، شاهد پویایی در شهر گلوگاه و جذب بیشتر گردشگر باشیم.

استان گردشگرپذیر مازندران و به‌ویژه شرق مازندران شامل شهرهای بهشهر، نکا، گلوگاه و خلیل شهر و رستمکلا با دارا بودن پتانسل‌های فراوان در گردشگری و برخورداری از آثار و ابنیه‌های تاریخی، مناظر زیبا و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد هرساله در ایام تعطیلات نوروزی پذیرای میلیون‌ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است که امیدواریم با تأمین زیرساخت‌هایی گردشگری مانند هتل و اماکن اقامتی و جذب سرمایه گذاران بیشتر به این عرصه، گام‌های موثری در رونق صنعت گردشگری در این منطقه برداشته شود.


منبع : مهر

 

  

دیدگاه شما در مورد : ساز ناکوک گردشگری در مازندران/اسکان نابسامان مسافر

ساز ناکوک گردشگری در مازندران/اسکان نابسامان مسافر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر