صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مسئول روابط عمومی شهرداری بهشهر خبر داد:

سرگرمی گردشگران با بازی‌های محلی در باغ شاه‌عباسی بهشهر

مسئول روابط عمومی شهرداری بهشهر گفت: بازی‌های بومی محلی توسط گردشگران و مسافران در پارک ملت بهشهر انجام شد.

کد خبر : 20376

تاریخ انتشار : 10/01/1394 - 11:16


سرگرمی گردشگران با بازی‌های محلی در باغ شاه‌عباسی بهشهر

فاطمه ذبیح پور در گفتگو با خبرنگار خط امید از برگزاری دومین جشنواره بازی‌های بومی محلی در باغ تاریخی شاه عباسی با حضور شهروندان و مسافران خبر داد و گفت: گسترش بازی‌های بومی و محلی می‌تواند دراحیاء سنت‌های مازندران بسیار موثر باشد.

 

وی به برپایی بازی‌های بومی محلی مانند چولنگ، خروس جنگی، باز باز کیش کیش ، تپ بزه کاه، آغوزكا و چلیك ماركا در پارک ملت و باغ تاریخی شاه‌عباسی اشاره و افزود: بازیهای بومی بخش جدا ناپذیر فرهنگ است و این برنامه‌ها با هدف ایجاد نشاط و شادی بین شهروندان و  مسافران وهمچنین توسعه و ترویج فرهنگ ورزش به اجرا در می‌آیند.

 

مسئول روابط عمومی  شهرداری بهشهر تصریح کرد: با توجه به اینکه ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی با وجود اقبال عمومی و علاقه‌مندی همگانی مردم بستر بسیار مناسبی برای انتقال فرهنگ بومی و آداب و رسوم نسل قدیم به نسل جدید می‌باشد مطمئنا مقابل بسیاری از مخاطرات بازی‌های مجازی را خواهد گرفت چرا که پویایی و نشاط خاصی بدنبال دارد.

 

ذبیح پور گفت: در حال حاضرزندگی شهرنشینی و مدرن، برخی از بازی‌های محلی و نشاط آور را به دست فراموشی سپرده و احیای بازی های سنتی و بومی علاوه بر انتقال داشته‌های فرهنگی در پویایی و نشاط نسل نو حائز اهمیت است.

 

وی  ادامه داد: بهشهر که در گذشته نام‌های مختلف تمیشه، نامیه، پنجهزاره، خرگوران  و آسیاب‌سر داشت  از تنوع اقلیمی خاصی برخوردار است که انواع بازی وسرگرمی بومی و سنتی درآن  رواج دارد، که این بازی‌ها درمراسم عروسی ، قبل و بعد از آغاز كاشت و برداشت محصولات كشاورزی، شب نشینی‌ها و… اجرا می‌شود.

  

  

دیدگاه شما در مورد : سرگرمی گردشگران با بازی‌های محلی در باغ شاه‌عباسی بهشهر

سرگرمی گردشگران با بازی‌های محلی در باغ شاه‌عباسی بهشهر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر