صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آسمان آبی و قوهای آوازه‎خوان/کوچ بهاره پرندگان در منظر گردشگران

آسمان آبی، کوچ دسته دسته پرندگان و مسافران نوروزی که کوچ بهاره پرندگان در قاب دوربین ثبت و ضبط می‌کنند از پلان‌های زیبای گردشگری بهاره در مازندران است.

کد خبر : 20373

تاریخ انتشار : 09/01/1394 - 12:20


آسمان آبی و قوهای آوازه‎خوان/کوچ بهاره پرندگان در منظر گردشگران

به گزارش خط امید، آخرین دسته ها و گله پرندگان مهاجر با حضور مسافران نوروزی اراضی تالابی مازندران به سرزمین های دور بدرقه شدند، اگرچه مهاجرت پرندگان آبزی و کنارآبزی از نیمه اسفندماه از اراضی تالابی مازندران شروع شد اما آخرین گله از این پرندگان مهاجر در روزهای آغازین فصل بهار با بدرقه مسافران نوروزی، تالاب های استان را ترک کرده اند.

اراضی تالابی روستای ازباران، سرخرود و میانکاله از جمله مناطقی است که هر ساله پرندگان مهاجر در آن زمستان‌گذرانی می‌کنند و اکنون همزمان با شخم و شیار اراضی شالیزاری و گرم شدن تدریجی دما به سوی سرزمین های شمالی و سیبری کوچ کرده اند.

ازباران؛ زیستگاه پرندگان نادر

ازبارانی ها که امسال شاهد حضور چشمگیر پرندگان مهاجر و قوهای آوازه‌خوان بودند، در روزهای گذشته آخرین گله از این پرندگان نایاب را نیز بدرقه کرده اند.

یک مسافر شیرازی که برای دیدن جاذبه های پرنده نگری و قوهای آوازه خوان در هفته اول سفرهای نوروزی به روستای ازباران سفر کرده بود، می گوید: یکی از دلایل سفرم به مازندران دیدن قوهای آوازه‌خوان و پرندگان مهاجر بود که بارها اطلاعاتی در این زمینه از طرق مختلف کسب کرده بودم.

حیدر مسعودی افزود: در روزهایی که ما در منطقه اقامت داشتیم دسته های اندکی از پرندگان مهاجر در اراضی تالابی روستای حضور داشتند و با این حال، دیدن این پرندگان نایاب برایم خاطره انگیز است.

چنگر، خوتکا، اردک سرسفید، اردک بلوطی،‌ قو، غاز، باکلان، کشیم ها‌،‌ حواصیل ها، اگرت ها، پرستوهای دریایی، سلیم ها و کاکایی ها با طی هزاران کیلومتر از نواحی سردسیر شمالی به تالاب های استان مهاجرت کرده و نیمی از سال را در این مکان ها سپری می کنند و همزمان با روزهای بهاری، تالاب های مازندران را ترک می کنند.

هرساله نزدیک به ۳ میلیون پرنده از مناطق مختلف سیبری برای زمستان گذرانی به ایران مهاجرت می کنند که به دلیل موقعیت خاص تالاب های کشور یک میلیون از این پرندگان فقط در مازندران فرود می آیند.

از این رو می توان استان مازندران را در صدر لیست استان های با قابلیت اکوتوریستی در ایران قرار داد که اگر زمینه جذب گردشگر با آموزش های لازم به آنها در تالاب های این استان فراهم شود، هرساله از محل جذب تماشاگران پرندگان (Bird Watchers) درآمدهای خوبی نصیب مردم محلی و استان خواهد شد.

صنعت تماشای پرندگان با تماشای پرندگان هرساله در ایالات متحده معادل ۶۰ میلیارد دلار برای این کشور درآمدزایی دارد و گردشگران طبیعت بدون آن که به شکار این پرندگان بپردازند تنها با پرداخت وجوه سنگین در تورهای تماشای پرندگان شرکت می کنند تا لحظاتی را در کنار یک تالاب به تماشای صحنه های بی بدیل طبیعی بپردازند.

حال آن که در ایران هنوز به تالاب ها با دید جذب توریست توجه نشده که در صورت توجه، استان مازندران در صدر استان های دیگر در جذب طبیعت گردها قرار خواهند گرفت.

پرنده نگری یکی از شاخه های پرطرفدار صنعت گردشگری در طبیعت (اکوتوریسم) است که در کشور ما که یکی از غنی ترین کشورهای دنیا به لحاظ داشتن انواع پرندگان است مورد غفلت واقع شده است، پرنده نگری به شیوه ای از گردشگری اطلاق می شود که گردشگر برای مشاهده گونه های مختلف پرندگان عازم سفر می شود اما پرنده نگری در مازندران هنوز غریب مانده است.

همه ساله هزاران قطعه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از هزاران کیلومتر دورتر از ایران اسلامی از مناطق شمالی روسیه و سیبری برای زمستان گذارانی به تالاب ها و آبگیرها و شالیزارهای مملو از آب مازندران مهاجرت می کنند تا زمستان سرد را در این مناطق مرطوب و معتدل سپری کنند.

مهاجرت پرندگان به پناهگاه های حیات وحش مازندران به خصوص به تالاب بین المللی میانکاله و تالاب فریدونکنار هرساله در فصول سرد سال انجام می شود و سالانه افزون بر یک میلیون و هزار و پانصد قطعه پرنده تالاب های مازندران را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند.

پرندگان خانواده مرغابی همچون غاز، اردک، اردک بلوطی، اردک نوک پهن، خوتکا، گیرال، حواصیل و باکلان از جمله پرندگانی نام برد که تالاب فریدونکنار را برای زمستان گذرانی انتخاب می کنند.

سرخرود؛ شهر قوهای آوازه خوان

سرخرود شهری که به دلیل مهاجرت بی شمار پرندگان مهاجر به شهر قوهای آوازه خوان معروف شده است نیز با آخرین گله از پرندگان مهاجر خداحافظی می کند و این تالاب امسال نیز همانند سال های قبل، میزبان تنها بازمانده درنای سفید سیبری بوده است.

تنها بازمانده درنای سیبری امسال ۹ آبان ماه در تالاب بین المللی فریدونکنار دیده شد که موجبات شادی مردم منطقه را فراهم آورد و چند روزی است که مازندران را به مقصد سفری دور و دراز ترک کرده است.

سالانه لانه بیش از ۵۶۵ هزار قطعه از ۸۰ گونه پرندگان در ۴۰ سایت حیات وحش استان زیست می کنند و برخوردهای نامهربانه با پرندگان از یکسو و خشکی و کم شدن آب خلیج و تالاب ها از سوی دیگر از جمله دلایل کاهش شمار این پرندگان منحصر بفرد بوده است.

از بین زیستگاه های مازندران، تالاب سرخرود امسال میزبان 6 هزار قطعه قوی سپید و مهاجر بود که در اراضی شالیزاری منطقه زمستان گذرانی کردند و این را به گذران در تالاب های استان از جمله میانکاله ترجیح داده اند.

گونه های زمستان گذری که در تالاب های مازندران بسر می برند شامل ۲۰ گونه کنارآبزی، ۱۶ گونه اردک ها، سه گونه قو سه گونه غاز، فلامینگو، ۱۱ گونه پرستو و کاکایی ها، ۱۰ گونه پرنده شکاری مثل عقاب های دریایی و ... هستند.

ناصر مهردادی مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه دیدن جاذبه های طبیعی و پرنده نگری از مقوله های مهم در صنعت گردشگری است، افزود: خوشبختانه مازندران با داشتن اراضی تالابی هر ساله میزبان شمار زیادی از پرندگان مهاجر است و آخرین دسته از این پرندگان زیبا در حال کوچ هستند.

وی گفت: بدون شک پرنده نگری از زیرشاخه های صنعت توریسم است که باید به آن توجه ویژه و اساسی کرد. 

  

دیدگاه شما در مورد : آسمان آبی و قوهای آوازه‎خوان/کوچ بهاره پرندگان در منظر گردشگران

آسمان آبی و قوهای آوازه‎خوان/کوچ بهاره پرندگان در منظر گردشگران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر