صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بهترین هدیه در سال نو

کد خبر : 20320

تاریخ انتشار : 28/12/1393 - 10:52


بهترین هدیه در سال نو

به گزارش خط امید بهشهر _ آنچه که در روزهای پایانی سال بیش از هر چیز دیگر مورد نیاز جدی همه است، مهربانی و مهرورزی به یکدیگر و جایگزین کردن حسن‌ظن، تقویت نوع‌دوستی، گذشت و عفو به‌جای هر چیز دیگر است.

این روزها، مردم در شرایط دشوار اقتصادی برای خرید سال نو به بازار مراجعه می‌کنند و در اینجاست که مراتب انصاف و مردانگی‌ها باید خود را نشان دهد.

انصاف و مروت، به‌عنوان شرط اول انسانی، برای مسلمانان از شروط اولیه مسلمانی است؛ شارع مقدس اسلام به پیروان خود می‌آموزاند که در همه روابط و مناسبات خود با دیگران، صرف‌نظر از دوست و دشمن، باید انصاف و عدالت را رعایت کنند و هیچ‌گاه از ریل مروت و مردانگی خارج نشوند و اگر در حق دوستان و اقربا، انصاف را رعایت می‌کنند؛کاری طبیعی است و فراتر از آن، باید در حق دشمنان نیز انصاف و مروت را رعایت کنند.

واقعاً اگر نکات اخلاقی را در برخورد با یکدیگر مراعات کنیم، آیا دیگر نیاز گسترده به دستگاه‌های ناظر و بازرس است؟

برای ما مسلمانان مگر چیزهایی بالاتر از اقتصاد، پول، رفاه و...، وجود ندارد که برای آنها قدری از خودگذشتگی کنیم و بیش از این به فکر دیگرانی باشیم که خداوند حق آنها را بر گردن ما نهاده؟!

اگر بازار ما به وظایف خود در رعایت انصاف و مروت عمل کند و آنانی که دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد، به فکر افراد ضعیف دور و بر خود باشند و آنان را نیز در شادی سال نو سهیم کنند، آیا باز هم شاهد دل شکستن پدران و مادران شرم‌سار در مقابل فرزندان‌شان خواهیم بود، و اشک رنجش کودکان را بر گونه‌های معصوم‌شان جاری خواهیم دید؟

کلام و سبک زندگی مولای‌مان امیرالمومنین حضرت علی علیه‌السلام، که مایه افتخار بشریت و تاریخ است، چقدر در زندگی ما، بازار ما، مناسبات فردی و اجتماعی ما، در میان مسئولان و سیاست‌مداران ما، پدران و مادران ما، دختران و پسران ما، تحصیل‌کرده‌ها، روشنفکران ما و ...، حضور دارد و آیا تنها ذکر نام و تحسین و تقدیس آن امام و سایر امامان معصوم که باید برای ما الگوی عملی باشند، کفایت می‌کند و فردای قیامت ما را پاسخ‌گو خواهد کرد؟!


منبع : محمد عباسپور

 

  

دیدگاه شما در مورد : بهترین هدیه در سال نو

بهترین هدیه در سال نو

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر