صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
یادی از آخرین نقال بزرگ شمال کشور

از کسب مقام نخست در جشنوارها تا امرار معاش در خیابان های گرگان!

زنده یاد استاد عیسی فیوج در دهه آخر عمرش با شرکت در 5 دوره جشنواره نمایش های سنتی – آئینی و خواندن منظومه خودساخته «عباس گالش» مقام نخست را به دست آورد.

کد خبر : 2032

تاریخ انتشار : 25/05/1392 - 03:12


از کسب مقام نخست در جشنوارها تا امرار معاش در خیابان های گرگان!

به گزارش خط امید بهشهر ، زنده یاد استاد عیسی فیوج، نقال، خواننده، نوازنده و تصنیف سرای محلی استان گلستان در حدود سال 1292 خورشیدی در فاضل آباد از توابع علی آباد کتول متولد شد (تاریخ دقیق تولدش در جایی مشخص نگردیده و این عدد با توجه به مصاحبه وی با نشریه «نمایش» در بهار 1378 به دست آمده است).

پدرش یکی از مشهورترین نقالان و نوازندگان و خوانندگان محلی علی آباد بود و در تمامی مجالس شادی و شب نشینی های خوانین وقت و مردم این شهر به عنوان قصه گو و نقال شماره یک، مشارکت داشت.

بنابر روایتی که استاد از پدرش تعریف می کند وی از قدرت خارق العاده ای برخوردار بود چنانکه زمانی به دستور خوانین کتول در میان آتش گداخته زغال حدود نیم ساعت به نواختن کمانچه و خوانِش نقل حضرت موسی (ع) و کوه طور و حضرت ابراهیم (ع) به زبان شعر پرداخته است و برخی به خاطر همین رخداد او را ساحر لقب دادند.    

عیسی فیوج از کودکی به همراه پدرش در بیشتر نقالی ها و قصه خوانی ها حاضر بود و بدین ترتیب در نواختن کمانچه که ساز اصلی اش بود مهارت یافت.

مشهورترین اثر وی منظومه حماسی – سیاسی « عباس گالش » است که خودش از نزدیک شاهد ماجرای بر دار رفتن این شخصیت مبارز ضد رژیم طاغوت بوده و تمامی اتفاقاتی که برای این چهره اسطوره ای معاصر منطقه افتاده را با همه ریزه کاری های آن در ترانه ای که خودش سروده و بر آن ملودی گذاشته، آورده است. فیوج در تمامی نقاط منطقه استرآباد از گرگان تا آزادشهر به نقالی پرداخت و گاهی نقل خوانی هایش از شب تا سپیده صبح به طول می انجامید.     

فیوج در دهه آخر عمرش با شرکت در 5 دوره جشنواره نمایش های سنتی – آئینی و خواندن منظومه خودساخته «عباس گالش» و دیگر تصنیف های خودساخته اش مثل «عباس مسکین» مورد تقدیر قرار گرفت و مقام نخست را به دست آورد.

همچنین در اوایل دهه هشتاد در تالار فخرالدین اسعد گرگانی نیز از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مورد تجلیل واقع شد.

از فیوج سه قطعه مقامی با کمانچه، در ادبیات موسیقی مقامی کشور به ثبت رسیده است.

فیوج در سال های پایانی زندگانی اش به جهت امرار معاش در خیابان های گرگان به نواختن کمانچه و خواندن تصنیف می پرداخت تا از این راه گذران زندگی کند و هنگامی که در 19 فروردین 1387 در کمال عسرت و تنگدستی جان به جان آفرین تسلیم نمود،

نشریه گلشن مهر، یکی از نشریات محلی استان گلستان، نوشت : «آخرین نقال شمال کشور درگذشت» و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی علی آباد طی فکسی اعلام کرد : « استاد کمانچه نواز گلستان رفت».


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : از کسب مقام نخست در جشنوارها تا امرار معاش در خیابان های گرگان!

از کسب مقام نخست در جشنوارها تا امرار معاش در خیابان های گرگان!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر