صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بانوی مازندرانی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

بانوی مازندرانی توانست با پرورش قارچ در روستای بیشه‌سر میاندورود علاوه بر تولید، برای چندین نفر ایجاد اشتغال کند.

کد خبر : 20127

تاریخ انتشار : 24/12/1393 - 10:28


بانوی مازندرانی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

به گزارش خط امید بهشهر _ اقتصاد مقاومتی یکی از رویکردهای مورد تأکید مقام معظم رهبری است که شرایط امروز کشور به آن نیاز جدی دارد، علاوه بر اینکه ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی به تقویت خودکفایی در روستاها کمک می‌کند، از سوی دیگر کمکی برای اقتصاد کشور نیز محسوب می‌شود.

در این روزها که مسئولان در هیاهوی رسانه‌ای معنای اقتصاد مقاومتی را در همایش‌ها و نمایش‌ها تنها به زبان می‌آورند، به فاصله 4 کیلومتر از مرکز شهرستان میاندورود بانویی در روستای بیشه‌سر گام در عرصه تولید محصولات داخلی نهاده و اقتصاد مقاومتی را در عمل معنا کرده است که به همین بهانه گفت‌وگوی خودمانی با این بانوی کارآفرین داشتیم.

سیده آسیه حسینی متولد 1363 کارآفرین طرح پرورش قارچ اظهار داشت: در سال 91 دوره آموزشی پرورش قارچ را طی 2 ماه در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای گذراندم و سال 92 در زمینه پرورش قارچ دکمه‌ای شروع به کار کردم.

وی افزود: در آغاز کار با 15 میلیون سرمایه در انبار 30 متری پدرم 80 عدد کمپوست را برای طرح تدارک دیدم و با استفاده از آموزش‌های کسب‌شده توانستم موفقیت‌های لازم را کسب کنم و به نوعی مقدمات راه‎اندازی یک واحد تولیدی را ایجاد کنم که هم برای خودم و هم خانواده‌ام سودمند بوده است.

حسینی عامل انگیزه خود را علاقه و پشتکار دانست و بیان کرد: با علاقه و پشتکاری که داشتم، توانستم زمینه خوبی برای اشتغال خود و افراد دیگر به‌وجود آورم و همچنین با وجود تحریم‌های ظالمانه غرب، با اهمیت دادن به مشاغل داخلی بتوانم در رونق اقتصادی کشور و خانواده گامی بردارم.

وی خاطرنشان کرد: مدت 2 سال است که در عرصه پرورش قارچ دکمه‌ای مشغول به فعالیت هستم و در این عرصه با مشکلات نیز مواجه بوده‌ام که با لطف خدا و حمایت خانواده توانستم مشکلات را تا حد زیادی برطرف کنم.

حسینی اذعان کرد: بعد از یک تجربه کوتاه و آشنا شدن با کار، با صرف هزینه بیش از یک میلیارد ریال، اقدام به ساخت دو سالن 100 متری کردم.

این کارآفرین درباره اهمیت تولید قارچ گفت: قارچ به‌علت اینکه سرشار از مواد مفید است، می‌تواند غذای مناسبی به‎شمار آید و باید در این زمینه اطلاع‎رسانی شود تا افرادی که اطاعاتی از فواید قارچ ندارند، از آن آگاه شوند و ضمن اینکه به‌دلیل سهولت پرورش قارچ خوراکی، می‌توان آنها را به‌صورت تازه، خشک، پودر و ترشیجات به بازار عرضه کرد.

وی با بیان اینکه سه نفر به‌صورت دائم و 12 نفر غیر دائم در حال کار در این مجموعه هستند، ابراز کرد: نیروهایی که استفاده شدند، افرادی هستند که زیر نظر کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندانی هستند که با ورود آنها به این کار توانستم، بیکاری آنها را برطرف کنم.

این بانو تصریح کرد: افراد نیازمندی که در این کار اشتغال دارند، علاوه بر درآمد و سوددهی، اجر معنوی نیز به‎دنبال دارد زیرا اشتغال برای چندین نفر فراهم شده است.

این تولیدکننده درباره مراحل تولید قارچ دکمه‌ای گفت: قبل از ورود کمپوست باید اقداماتی از نظر شست‌وشو و ضدعفوفی کردن محیط صورت گیرد، دما و تهویه محیط بسیار مهم است و پس از ورود کمپوست به سالن دوره پرورش قارچ و مراحل بعدی انجام می‌شود.

وی درباره نحوه تولید طرح خودکفایی در حوزه اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: هفت میلیون کمپوست خریداری‎شده با انجام مراحل تولید در این مکان، با برداشت خوب، قارچ تولید شده 15 میلیون به فروش می‌رسد که هشت میلیون سوددهی دارد و این طرح در بازه زمانی 70 روزه آماده عرضه به بازار مصرف می‌شود.

حسینی در توصیه به کسانی که تصمیم دارند در این حرفه آغاز به‎کار کنند، گفت: ابتدا افراد در این زمینه سعی کنند، با هدایت و آموزش به این شغل ورود پیدا کنند و با توجه به شرایط فعلی اشتغال و با وجود کم بودن میزان کار دولتی و استخدامی موجود، هر فردی با استفاده از ظرفیت‌های محل زندگی خود می‌تواند درآمدزایی برای منطقه ایجاد کنند تا بتوانند در تحقق اقتصاد مقاومتی سهیم باشد.

این تولیدکننده نقش بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی و برخورداری از تسهیلات بسیج سازندگی، یادآور شد: حضور در پایگاه بسیج و انجام فعالیت‌های فرهنگی فرصت خوبی بود که از این تسهیلات در زمینه تولید و اقتصاد کشور آگاه شوم و با کمک بسیج سازندگی بتوانم از این تسهیلات استفاده کنم.

وی افزود: با استفاده از تسهیلات از سوی بسیج سازندگی توانستم از کمک و حمایت خوبی برخوردار شوم که با این شرایط برای چندین نفر اشتغال ایجاد کنم، این کار ضمن کمک به اقتصاد کشور، تشویقی برای جوانان به کارآفرینی شده است.

حسینی یکی از مشکلات را نبود تعاونی‌ها دانست و افزود: انتظار می‌رود این تولیدات در بازار منبع مشخصی داشته باشند تا محصولات را به آنها عرضه کنیم و نبود تعاونی یکی از مشکلاتی است که باید به آن توجه شود.

این کارآفرین خواسته‌ها و انتظارات خود را از مسولین حمایت آن‌ها از انواع مشاغل خانگی دانست و گفت: مسئولان باید توجه کنند افرادی که می‌خواهند کارآفرینی ایجاد کنند به چه زیرساخت هایی نیاز دارند.

وی بیان کرد: جوانان تحصیل‌کرده زیادی وجود دارند که می‌توانند با حمایت مسئولان به این مشاغل روی آورند زیرا کارهایی از جمله پرورش قارچ و گل‌های تزئینی و غیره علاوه بر اینکه پسماندی ندارند که به محیط زیست آسیب برسانند، بلکه امکان استفاده از کمپوست مصرف شده به‎عنوان کود نیز وجود دارد.

حسینی در پایان گفت: اجرای این طرح به‌عنوان فعالیت تولیدی گام موثری به سوی خوداتکایی کشور به‌شمار می‌رود، جوانان می‌توانند با مطالعه در این زمینه و دریافت تسهیلات زودبازده غول بیکاری را شکست دهند و اگر هر فردی رضای خدا، تلاش و پشتکار را زیربنای اصلی بداند، می‌تواند موفقیت‌های زیادی کسب کند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : بانوی مازندرانی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

بانوی مازندرانی که حرف تا عمل اقتصاد مقاومتی را طی کرد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر