صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
خط امید گزارش می دهد؛

حال و روز نه چندان خوب بازار شب‌عید در بهشهر / حاج محمد میوه فروش: دایی جان هیچ کس این مردِم وِسته دل نسوزِنده

بازار شب عید در هر شهرستان نشان دهنده چگونگی وضعیت اقتصادی، اشتغال و توان اقتصادی شهروندان آن شهر نیز هست.

کد خبر : 20011

تاریخ انتشار : 21/12/1393 - 12:30


حال و روز نه چندان خوب بازار شب‌عید در بهشهر / حاج محمد میوه فروش: دایی جان هیچ کس این مردِم وِسته دل نسوزِنده

به گزارش خط امید، بهار نزیک است و جنب و جوش مردم برای خانه تکانی و خرید عید بالا رفته است و باید انتظار داشت بازار شب عید هم رونق پیدا کند، شلوغی خیابا‌ن‌ها، راه‌اندازی بازارهای موقت معروف به محلی و راه‌اندازی فروشگاه‌های بهاره در روزهای پایانی سال شاهد این رونق است.

 

البته شلوغی بازار شب عید در هر شهرستان نشان دهنده چگونگی وضعیت اقتصادی، اشتغال و توان اقتصادی شهروندان آن شهر نیز هست، در همین راستا خبرنگار خط امید بهشهر به سطح شهرستان رفته تا گزارشی از وضعیت بازار شب عید و شور و حال نوروز در بین مردم و بازاریان تهیه کند.

 

چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393 ساعت 17 عصر، لحظه‌های نخست ورود به خیابان امام خمینی(ره) که از خیابان‌های اصلی شهر محسوب می شود و تقریبا 90 درصد بازار در این خیابان متمرکز شده است، با جمعیت نه چندان زیادی روبرو شدم که نشان‌گر شور و رونق شب عید نبود.

 

البته احتمال این وجودد داشت به دلیل اینکه زمان زیادی تا پایان شب مانده بود با کمی صبر و تحمل شکل خیابان‌ها کمی به خیابان شب عید نزدیک‌تر شود.

 

برای شروع گزارش به یکی پاساژهای شهر رفتم، در بین مغاز‌ها به یک فروشگاه مانتو برخورد کردم که فروشنده آن کنار درب مغازه ایستاده بود، با سلام و معرفی خودم از وضعیت و شور و حال شب عید پرسیدم، بهنام 29 ساله که حدود5 سال است در بازار فعالیت می کند گفت: نیازی به توصیف من از بازار شب عید نیست، اگر نگاهی به بازار بیاندازید متوجه می‌شوید.

 

وی ادامه داد: یک ماه است که به خودم امیدواری می‌دهم و می‌گویم دو روز دیگر بازار بهتر می‌شود، کمتر از 10 روز به پایان سال مانده ولی بازار متاسفانه اصلا خوب نیست.

 

 

به سراغ یک پاساژ دیگر و یک فروشنده لباس بچه رفتم با این استدلال که پدر و مادر اگر برای خود خرید نکنند حتما برای فرزندان خود پوشاک نو تهیه می کنند پس انتظار می رود که بازار لباس بچه داغ باشد، خانم قلندری فروشنده لباس بچه در پاسخ به چگونگی وضعیت بازار گفت: وضعیت بازار مانند سال قبل نیست ولی باید خدارا شکر کرد.

 

 

وی ادامه افزود: حدود 5 ماه پیش به دلیل وضعیت بد بازار، قصد داشتم مغازه را جمع کنم اما این کار را به بعد از عید موکول کردم و امیدوار بودم که شب عید بتوانم فروش خوبی داشته باشم.

 

 

از وی سوال کردم حضور مردم در بازار که امیدوار کننده به نظر می‌رسد، چطور از فروش راضی نیستید؟ خانم قلندری گفت: مردم در بازار هستند اما توان خرید ندارند، چرخی در بازار می زنند و دست خالی به خانه بر می گردند.

 

 

پس از خروج از این مغازها در مسیر به بازار‌روز میوه و تره بار رفتم، این سوال تکراری را اینبار از یک میوه فروش پرسیدم که 10 سال در این حرفه مشغول بود که با زبان مازندرانی پاسخ عجیبی به من داد: دایی مَردِم پول نِدارنه... بهشهر شهر کارگری هَستِه، مسئولین همش گونِنه تورم بیَمو پایین وضعیت اقتصادی مَردِم بهتِر بَییه، پس کو؟ کُجه تورم ره بیاردِنه پایین؟

 

حاج محمد میوه فروش ادامه داد: دِرسته کارگر هستِمی ولی دیگه اَندِه اِما ره حالی وونه که مسئولین فقط حرف زندِنه، دایی جان هیچ کس این مردِم وِسته دل نسوزنده... اون مسئولی که ماشین دویست میلیونی سِوار وونه فَهمِنه کارگر که 20 روز سِرِه دره چجوری زندگی کانده؟

 

از حاج محمد خداحافظی کردم و راهی شدم تا این گفتگو ها را پیاده و گزارشی از وضعیت بازار شهرستان بهشهر بنویسم

 

تمام سعی خود را کردم تا گزارشی بنویسم که دلگرمی، شور و نشاط قبل از عید در این شهرستان را به تصویر بکشم اما: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

 

متاسفانه پس از تعطیلی کارخانه چیت سازی بهشهر که زمانی عنوان بزرگترین کارخانه چیت خاورمیانه را به یدک می کشید حدود 2000 نفر بیکار شدند و طبیعی بود که شهرستان بهشهر توانایی پذیرش و ایجاد اقتصاد برای این تعداد بیکار را نداشت.

 

در این میان شرکت ها و واحدهای صنعتی شهرستان بهشهر نیز تا می توانستند در حق جوانان و مردم این شهرستان بی مهری کردند و اکثر نیروهای کار خود را از شهرهای غربی استان به کارگیری کردند.

 

فرماندار بهشهر نیز در آخرین جلسه شورای اداری شهرستان بهشهر این موضوع را تایید و اعلام کرد که یکی از ادارات شهرستان بیش از 80 درصد نیروی غیر بومی دارد.

 

با تمام این اوصاف امیدواریم که در این روزهای باقی مانده سال 93 وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود و بازار شهرستان رونق پیدا کند اما مسئولین شهرستان اعم از نماینده مجلس، فرماندار، امام جمعه و ... باید قدم جدی برای برطرف شدن مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان بردارند چراکه بیکاری و فقر پیش زمینه ناهنجاری های اجتماعی است. 

  

دیدگاه شما در مورد : حال و روز نه چندان خوب بازار شب‌عید در بهشهر / حاج محمد میوه فروش: دایی جان هیچ کس این مردِم وِسته دل نسوزِنده

حال و روز نه چندان خوب بازار شب‌عید در بهشهر / حاج محمد میوه فروش: دایی جان هیچ کس این مردِم وِسته دل نسوزِنده

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر