صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
ششمین جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی/

ربیعی:وزارت‌کار را از سیاست‌زدگی دور می‌کنم/صابری:چه تضمینی است که تصمیمات ربیعی سیاسی نباشد

پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی از صبح امروز چهارشنبه در صحن علنی برگزار شد.

کد خبر : 1998

تاریخ انتشار : 23/05/1392 - 23:18


ربیعی:وزارت‌کار را از سیاست‌زدگی دور می‌کنم/صابری:چه تضمینی است که تصمیمات ربیعی سیاسی نباشد

به گزارش خط امید بهشهر ،پیش از آغاز جلسه علنی امروز، نمایندگان مجلس در یک نشست غیر علنی حضور یافته‌اند.

نشست غیرعلنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی اتفاقات بوجود آمده در جلسات ۲ روز گذشته مجلس و نحوه رای اعتماد به وزرا صبح امروز چهارشنبه برگزار شد.

در این نشست نمایندگان مجلس درخصوص اتفاقات بوجود آمده در ۲ روز گذشته توضیحاتی را ارائه و خواستار آرامش بیشتر نمایندگان در جلسات علنی بررسی صلاحیت وزرا شدند.

رئیس مجلس همچنین خواستار سرعت‌بخشیدن نمایندگان به فرآیند رسیدگی به صلاحیت وزرا شد.

رئیس مجلس در این جلسه از نمایندگان خواست با توجه به پخش زنده رای اعتماد به وزرا، شئونات را رعایت کنند. لاریجانی همچنین از نمایندگان درخواست کرده که در جریان رای اعتماد و سخنرانی به عنوان مخالف و موافق، نام کسی را نبرده و برای دفاع از هر موردی از مقام معظم رهبری مایه نگذارند.

لاریجانی همچنین تصریح کرده که دیروز در هیئت رئیسه حدس ما این بود که چون نمایندگان خسته بودند، آن اتفاقات افتاده است بنابراین جلسه امروز تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت.

** اسامی غائبان آغاز جلسه علنی

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست علنی امروز مجلس که با دستور کار بررسی صلاحیت وزرا شروع شد، اسامی تاخیرکنندگان جلسه را قرائت کرد.

وی افزود: در آغاز جلسه امروز حسین ذوالانوار، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، محمد سلیمانی و محمدمهدی مفتح تاخیرکنندگان جلسه علنی امروز مجلس بودند.

*** بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی

آرامی؛ موافق وزیر پیشنهادی کار

منصور آرامی نماینده مردم بندرعباس در مجلس در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت، در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ اظهار داشت: آقای ربیعی شخصی است که همواره جان خود را برای دفاع از میهن اسلامی در عرصه‌های مختلف در طبق اخلاص گذاشته است و همواره برای سربلندی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میراثی که امام راحل (ره) آن را برای ما به یادگار گذاشته،‌ تلاش کرده است.

وی ادامه داد: این وزارتخانه از ادغام سه وزارتخانه تشکیل شده است و دارای برنامه‌های گسترده‌ای بوده و هر کس مسئولیت این وزارتخانه را برعهده بگیرد باید دارای تخصص و ویژگی‌های منحصر به فرد این وزارتخانه باشد.

نماینده بندرعباس اضافه کرد: مدیریت بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیازمند توانمندی مدیریت استراتژیک است. بنده معتقدم که روحیه همگرایی و مشورت مهمتر از سایر ویژگی‌ها است که البته آقای ربیعی دارای تمامی این ویژگی‌ها است.

آرامی در ادامه افزود: تجربیات و تخصص‌های وزیر پیشنهادی تعاون از جمله معاونت این وزارتخانه و مشاورت رئیس‌جمهور،‌ مسئولیت کمیته تبلیغات، از جمله شاخص‌هایی است که می‌تواند برای توانمندی‌های مدیریتی ربیعی به کار گرفته شود.

وی تصریح کرد: آقای ربیعی یک مدیر اجرایی صرف نیست، بلکه او دارای تخصص‌های مختلف در زمینه‌های عملی است. ربیعی سوابق علمی متعددی دارد که از جمله آنها می‌توان به انتشار چندین کتاب و ده‌ها مقاله در سطوح مختلف تحصیلی اشاره کرد. ربیعی کسی است که در سطوح مختلف تحصیلات تکمیلی استاد راهنمایی پایان‌نامه‌های دانشگاهیان را برعهده داشته است.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به برخی از سوابق علمی ربیعی اشاره کرده و افزود: ربیعی در سال ۹۰ به عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه پیام‌نور انتخاب شد. ربیعی همچنین مدرس دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه تهران است.

آرامی تاکید کرد: ربیعی سال‌ها دبیری ستاد مبارزه با فساد اداری را برعهده داشته که البته کتابی را نیز در همین زمینه منتشر کرده است. او همواره به جریان‌های مبارزه با فساد در زمینه‌های مختلف کمک‌های بسیاری کرده است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: ربیعی از خانواده کارگری و جنوب شهر تهران است. او تجربه کارگری در مدیریت صنایع و همینطور مدیریت روزنامه کاروکارگر را برعهده داشته است. ربیعی عضویت در هیئت مدیره چندین شرکت بزرگ صنعتی را در کارنامه کاری خود دارد. البته او عضو هیئت موسس آموزش عالی کار است.

نماینده بندرعباس در مجلس تصریح کرد: به اعتقاد بنده ربیعی آشنایی کاملی با فضای کسب و کار در وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی دارد. تشکل‌های کارگری، کارگران، اعضای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون از حضور وی به عنوان وزیر استقبال کرده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده این است که آنها اعتماد بالایی برای تصدی پست وزارت توسط ربیعی را دارند.

آرامی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ربیعی فهم درستی از مسائل اجتماعی و کارگری روز و همینطور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر دارد. داشتن فهم تعاون از ضروریات اداره وزارت تعاون است که ربیعی این شاخص‌ها را داراست.

وی افزود: اعتدال، پاکدستی، جدیت در کار و پایبندی و التزام عملی به ولایت فقیه از مهمترین شاخص‌های اخلاقی و مدیریتی ربیعی است. به اعتقاد بنده ربیعی به راستگویی و جدیت در کار معتقد است. امیدوارم که وی روح راستگویی در وزارت کار را حکمفرما کند. یکی از گرفتاری‌های ما در این وزارتخانه آمارهای نادرست و غلط است که امیدوارم با حضور ربیعی در این وزارتخانه این مشکلات برطرف شود.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی کار اضافه کرد: گروهک‌ها، منافقین و ضدانقلاب‌ها در سایت‌ها و شبکه‌های خود همواره این سرباز خدوم را مورد تخریب قرار داده‌اند. ربیعی در سنگرهای مختلف از جمله دفاع مقدس از میهن اسلامی دفاع کرده و تلاش‌هایی داشته است او همواره سرباز پیاده‌نظام برای میهن اسلامیان بوده است.

صابری؛ مخالف وزیر پیشنهادی کار

رضا صابری نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با تصدی علی ربیعی به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بار دیگر حماسه سیاسی ۲۴ خرداد راتبریک عرض می کنم و ضمن تبریک به آقای رئیس جمهور جناب آقای روحانی برای ایشان وزرای پیشنهادی آرزوی موفقیت می‌کنم.

وی افزود: به بیان ربیعی تقریبا همه آحاد جامعه تحت تاثیر سیاستها ، برنامه ها واقدامات این وزارتخانه است که ۲ سال پیش با تصویب مجلس شورای اسلامی از ترکیب ۳ وزارتخانه تشکیل شد و آقای ربیعی این اقدام را هوشمندانه اما ناقص می داند، بنابراین سخنی از وزیری برای وزارتخانه‌ای با اهمیت در حوزه‌های گوناگون امور اقتصادی، بیمه‌ای، درمانی، آموزشی و اجتماعی است که اگر امروز در استان‌ها و شهرستان‌ها تنها با یک اداره کل یا اداره از یک وزارتخانه سروکار داریم، در این وزارتخانه به ۴ اداره کل یا اداره مواجهیم.

صابری در ادامه سخنان خود گفت: سازمان تامین اجتماعی و خصوصا شستا به عنوان بزرگترین زنجیره اقتصادی کشور، نیروهای کار جامعه و گرفتاری‌های آن، آموزش فنی‌وحرفه‌ای و عدم انسجام و هماهنگی آن، بیمه و ناملایمات حوزه بازنشستگی تنها بخش کوچکی از موضوعاتی است که ضرورت توجه به این وزارت را بیان می کند.

وی با طرح این سوال که نسبت‌های تجربی و علمی جناب آقای ربیعی با این وزارتخارنه چیست، تصریح کرد: اگر چه برجستگی در یک معیار و یا برخورداری از میانگین مناسب از هر دو مشخصه تجربه و تخصص مناسب برای تصدی یک مسئولیت است، با احترام به تجربه آقای ربیعی در حوزه کارگری، اما ۳۰ سال ممارست وی در حوزه‌های اطلاعاتی و امنیتی و دانشگاهی کفایت تجربه کافی برای این مسئولیت نیست .

این نماینده مجلس با بیان اینکه از نظر علمی نیز اولویت‌های کاری در این وزارتخانه نشان از اهمیت و ارجحیت علوم اقتصادی چه نیروی انسانی، بیمه‌ای، حقوق و علوم دیگر در این وزارت است، گفت: البته برخورداری وی از علم جامعه‌شناسی و مدیریت استراتژیک به لحاظ موضوعیت آسیب‌های اجتماعی در این وزارت قابل توجه است، اما از اولویت سازمانی آن فاصله دارد .

صابری اظهار داشت: نکته اساسی این است که جناب آقای ربیعی به عنوان یک چهره سیاسی و فعال سیاسی است؛ وی چه تضمینی می‌دهد که فضای این وزارتخانه به تصمیمات سیاسی آغشته نشود.

وی با اشاره به برنامه‌ای که ربیعی به نمایندگان مجلس ارائه داده است، گفت: در برنامه پیشنهادی بیکاری به عنوان چالش موجود و ایجاد بازار کار به عنوان اولین برنامه مطرح شده و دومین برنامه صیانت از نیروی کار است که صیانت از نیروی کار اعم از شاغل و بیکار است. در حالیکه در ذیل صیانت از بازار کار یا صیانت از نیروی کار شما به ۱۴ اقدام اجرایی و وظیفه وزارتخانه اشاره و تنها در یک بند به اعمال حمایت‌های قانونی و حقوقی در برابر بیکاری اشاره کرده‌اید.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر یادآور شد: ۱۳ مورد دیگر به صیانت از نیروی شاغل اشاره دارد؛ آیا وزارت کار فقط صیانت از شاغلان را وظیفه خود می‌داند؟ این کم توجهی به بیکاری در جامعه نه تنها چالش را حل نمی‌کند، بلکه دامنه سرگردانی و سردرگمی آنها را افزایش خواهد دارد.شما واقف هستید که ادارات کار حتی مراجعان بیکاران را نمی‌پذیرد و با ایجاد دفاتر کاریابی در بخش خصوصی از این مشکل رها شده است و پاسخگوی بیکاران نیست.

صابری با اشاره به مفید بودن دفاتر نمایندگان در شهرستان ها برای کاریابی وزارت کار خطاب به وزیر کار گفت: مدل اجرایی شما در حل کوتاه و بلند مدت بیکاری در جامعه چیست؟ آقای ربیعی این جملات شما که برنامه‌های پیشنهادی اشتغال صرفا به این وزارتخانه مرتبط نیستند و یا موفقیت وزارتخانه در ابعاد اقتصادی و بالاخص ساماندهی بازار کار به شدت تحت تأثیر عملکرد سایر نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تأثیر گذار در کشور است و خلاصه کردن آن به اینکه تلاش خواهم کرد، شما را به آنجا نمی‌رساند که فردا در مجلس شورای اسلامی به نمایندگان بگویید مسئول اشتغال کشور من نیستم.

وی گفت: شما در چالش دوم به بیکاران بدهکار بانکی در سیاست بنگاه های زود بازده اشاره کرده‌اید، چگونه اقدام پیشنهادی شما در بند ۹ برنامه یک تحت عنوان ارائه تسهیلات بانکی خود اشتغالی جهت ایجاد شغل برای بیکاران فاقد این ضعف و نتیجه است؟

صابری ‌افزود: شما در برنامه خود به بدهکاری دولت در صندوق تأمین اجتماعی اشاره کرده‌اید که البته این دور تسلسل در پاسخگویی مد شده است، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم باید از طلبکاری خود در حوزه بهداشت و سلامت از صندوق تأمین اجتماعی بگوید، شما چگونه از این بیت المال برای رفاه حال بیمه شدگان و بازنشستگان بهره می‌گیرید؟

وی تصریح کرد: به رغم اینکه در قانون بودجه ۹۱ ذکر شده بود و در قانون بودجه ۹۲ تکرارشده است، مشکل ۸۰ هزار نفر بازنشسته فولاد حل نشده و حقوق آنان پرداخت نمی‌شود، این چیزی نیست که بعداز ۳ یا ۶ ماه وعده حل آن را بدهید، مگر اینکه در این شرایط اقتصادی قائل به این باشید که بدون حقوق هم می توان زندگی کرد.

این نماینده مجلس با طرح این سوال که شما چه ضرب‌العجلی را برای بازنشستگان فولاد طبق قانون اعلام کرده‌اید، گفت: یکی از حوزه مسائل بسیار مهم در حوزه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی مسائل اجتماعی یا آسیب‌های اجتماعی است، اگر به برنامه‌تان عنایت داشته باشید این حوزه در مقابل وظایف خود دارای نقص است.

صابری افزود: شما استحضار دارید امروز حتی شما معلولان را نمی‌توانید پوشش خدماتی دهید، شما می‌دانید که امروز معلولان به حق باید از این خدمات استفاده کنند، اما از سازمان شما می‌شوند که توان حمایت از شما را نداریم؛ چه پاسخی به معلولان و آسیب دیدگان اجتماعی دارید؟

عبدالوحید فیاضی نماینده مردم نور و محمود‌آباد در مجلس شورای اسلامی که از وقت رضا صابری در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کرد، گفت: از آقای روحانی تشکر می‌کنیم که کابینه‌ای عمدتا قوی و کارآمد معرفی کرده و ربیعی از چهره‌های خوب و مورد احترام است و اگر انتقادی مطرح می‌شود برای تقویت کار دولت و کشف مسائل پنهان در برنامه این وزیر پیشنهادی است.

وی با بیان اینکه زیربنایی بودن این وزارتخانه بر کسی پوشیده نیست، وزارتخانه‌ای فانتزی نیست بلکه مبنای تولید،‌کار و رفاه اجتماعی را شکل می‌دهد، گفت: در برنامه خود افزایش سهم تعاونی‌ها را در بازارهای پولی کشور تا حدودی کمرنگ دیده است در حالی که باید اذعان داشته باشیم که نقش تعاونی‌ها در نظام اقتصادی کشور مؤثر و پویاست.

نماینده مردم نور و محمودآباد تصریح کرد: امروز ده‌ها اتحادیه تخصصی در سراسر کشور وجود دارد و حدود ۷ هزار فروشگاه تعاونی نیز در کشور فعالیت می‌کنند که می‌توانند یکی از بخش‌های مهم نظام توزیع کشور را عهده دار باشند. سؤال ما از آقای ربیعی این است که در ارتباط با تقویت نظام توزیع چه برنامه‌ای دارند که در مهار تورم نیز نقش دارد؟

فیاضی افزود: در قانون اساسی به اقتصاد مبتنی بر تعاون تأکید شده است، برنامه شما را در نظام تولید مبتنی بر تعاونی‌ها نمی بینم و با وجود اینکه ۵۰ درصد مردم کشور عضو تعاونی‌ها هستند و این رقم در دنیا ۱۲ درصد است اما سهم آنها از سرمایه ملی فقط ۷ درصد است.

وی گفت: شما برنامه مشاغل خانگی را به چه صورت می خواهید اجرا کنید؟ البته راه آن سهل‌الوصول و در عین حال برای اقتصاد خانواده بسیار مهم است. سه جانبه گرایی در اشتغال و تولید کار بسیار مهمی است برنامه شما برای حمایت از کارگر و کارفرما چیست؟

نماینده نور و محمود آ‌باد در ادامه سخنان با اشاره به تقابل‌های موجود میان کارگر و کارفرما خطاب به وزیر پیشنهادی گفت: تقابل‌ میان کارگر و کارفرما را باید کاهش دهید زیرا یکی از موانع اشتغال و تولید تقابل و درگیری و تنش میان کارگر و کارفرماست. شما از جنس کارگری هستید و تقاضای ما این است که به اتحادیه کارگری توجه کنید و از شما در این باره بیشتر انتظار داریم.

فیاضی با بیان اینکه غنی سازی شغل و ساده کردن کار توأمان باید دیده شود، گفت: شما باید به فناوری تولید در موضوع تعاونی‌ها و همچنین به موضوع غنی سازی شغل توجه کنید که البته در برنامه شما دیدم چنین چیزی وجود داشت اما کمرنگ است.

وی افزود: سازمان بزرگی در حوزه کار شما به نام سازمان شستا وجود دارد. این سازمان از دیرباز تا کنون حیات خلوت صاحبان قدرت بوده است و فرق نمی‌کند که چه کسی باشد و کدام دولت باشد. از دولت اعتدال؛ جناب آقای روحانی و همچنین آقای ربیعی که انسان پاک دست و پاک دامنی است انتظار داریم که سازمان شستا را به عنوان یک فرصت ملی برای همه ایرانیان بداند.

نماینده نور و محمود آ‌باد گفت: هم اکنون کارخانجات، درمانگاه‌های تامین اجتماعی و همچنین بیمارستان‌ها در شهرهای بزرگ قرار دارد و در شهرهای کوچک خبری نیست، ضمن آنکه در شهرهای بزرگ نیز این فرصت به صورت برابر توزیع نشده است.

غلامرضا تاج‌گردون نماینده مردم گچ‌ساران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بنده به عنوان یک کارشناس وقتی آقای ربیعی مطرح شد از دید کارشناسی شاید ابتدا موافق نبودم ولی وقتی چند جلسه با ایشان داشتم احساس کردم نیروی بسیار مناسبی برای این وزارتخانه انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه این وزارتخانه از سه جزء تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده است،‌ گفت: اینکه چه فردی متصدی این وزارتخانه شود، بسیار مهم است نگاه صرف اقتصادی و نگاه صرف اجتماعی آن را آسیب‌پذیر می‌کند.

تاج‌گردون تاکید کرد: ‌ما باید یک نگاه استراتژی به این وزارتخانه داشته باشیم. آقای ربیعی با توجه به سوابقش و به دلیل نگاه استراتژیکش که بسیاری از موضوعات فرد شایسته‌ای است و می‌تواند تلفیق بسیار خوبی از این سمت داشته باشد.

این نماینده مجلس با اشاره به سخنان ربیعی اظهار داشت:‌ او در یکی از کمیسیون‌ها حرف جالبی زد و گفت: این مجموعه یک کشتی است به فرماندهی مقام معظم رهبری کسی نمی‌تواند از آن خارج شود. وزارت رفاه با صندوق‌هایی که در این وزارت داریم صندوق‌های بین نسلی هستند و متعلق به نسل فعلی نیستند.

وی ادامه‌ داد: در زمانی که قانون وزارت رفاه می‌خواست تصویب شود بحث می‌شد که این وزارت چه نوع وزارتی است گفته می‌شد وزارت رفاه یک سازمان برنامه دیگر است.

تاج‌گردون افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو اثر مثبت و منفی دارد اثر مثبت آن موجب ارتقاء رفاه در کشور می‌شود و اثر منفی آن این است که اگر نگاه خوبی به آن نداشته باشیم موجب فساد می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: متاسفانه یا خوشبختانه هر وقت راجع به این وزارتخانه صحبت می‌کنیم فورا موضوع شستا به ذهن‌ها می‌آید. آقای ربیعی گلوگاه‌های فساد را به خوبی شناسایی کرده و می‌تواند به دلیل شناخت گلوگاه‌های فساد در این وزارتخانه به خوبی عمل کند و صندوق‌های بین نسلی را برای تمام نسل‌ها نگاه دارد.

تاج‌گردون خاطرنشان کرد: اگر در نظام جمهوری اسلامی به دنبال ایجاد یک دولت رفاه هستیم نگاه استراتژی به این وزارتخانه می‌تواند این کار را صورت دهد.

وی با بیان اینکه انتخاب انسان‌های عالم و اندیشمند هیچ گاه به ضرر ما نیست، گفت: اگر یک فرد کاملا سیاسی برای این وزارت انتخاب می‌شد قطعا این قدر دفاع نمی‌کردیم. ولی وقتی فردی با یک نگاه استراتژیک و علمی انتخاب شده باشد قطعا موثر خواهد بود.

تاج‌گردون در پایان با اشاره به کتاب‌های وزیر پیشنهادی تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: انتظار داریم نمایندگان محترم به آقای ربیعی رای بسیار خوبی دهند.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : ربیعی:وزارت‌کار را از سیاست‌زدگی دور می‌کنم/صابری:چه تضمینی است که تصمیمات ربیعی سیاسی نباشد

ربیعی:وزارت‌کار را از سیاست‌زدگی دور می‌کنم/صابری:چه تضمینی است که تصمیمات ربیعی سیاسی نباشد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر